Սեպտեմբերի 10-ին Երևանում արդեն 4-րդ անգամ մեկնարկել է ամենամյա Armenia StartUp Cup ազգային առաջնությունը: Մրցույթի նպատակն է խթանել ձեռներեցների ակտիվությունը բարձրակարգ բիզնես խորհրդատվության միջոցով, նոր աշխատատեղեր ստեղծել ստարտափների միջոցով, ինչպես նաև իրազեկել Հայաստանում սկսնակ ձեռնարկություն ստեղծելու համար առկա ռեսուրսների մասին:
Մրցույթի առաջին փուլը մեկնարկել է «Ինչպես կառուցել կենսունակ բիզնես մոդել» խորագիրը կրող երկօրյա սեմինարով (Extreme Build-A-Business Weekend), որի ընթացքում 40 խորհրդատու ու մենթոր Հայաստանից բիզնես ոլորտում ունեցած իրենց բազմամյա փորձն ու հարուստ գիտելիքը փոխանցեցին Երևանից նախապես ընտրված 100 ստարտափի:
Armenia StartUp Cup-ի կայացմանը զուգընթաց ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում մասնակիցներ ոչ միայն Երևանից, այլև շրջանների քաղաքներից ու համայնքներից, ինչպես նաև Արցախից: Հաղթողի կոչման համար 2016-ին մրցում են ընդհանուր առմամբ 156 ստարտափ Հայաստանի 12 քաղաքից՝ Երևանից, Գյումրիից, Վանաձորից, Դիլիջանից, Իջևանից, Նոյեմբերյանից, Արմավիրից, Արարատից, Սպիտակից, Թալինից, Վարդենիսից, նաև Ստեփանակերտից:
Առաջնության շրջանակում մրցող ձեռներեցները փորձառու ընտրող հանձնաժողովին ներկայացրին նորարարական բիզնես գաղափարներ՝ ուղղված ամպային տեխնոլոգիաների, մաքուր էներգիայի, էլեկտրոնային առևտրի, կրթության, առողջապահության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտների զարգացմանը: Խորհրդատվության միջոցով նրանք հնարավորություն ունեցան վերածելու դրանք գործուն բիզնես մոդելի շուկայի ներկայիս պահանջներին համապատասխան:
Երկօրյա միջոցառման ավարտին հայտարարվեցին լավագույն 25 նախագիծը:Հաշվի առնելով առաջարկված նախագծերի հետաքրքրությունն ու արդյունավետությունը՝ 15 նախագիծ ևս հնարավորություն ստացավ պայքարելու հաջորդ փուլում: Այսպիսով, Երևանից Extreme Build-A-Business միջոցառման հաղթող ճանաչվածների ընդհանուր քանակը 40 է: Ընտրված նախագծերի մեծ մասը նպատակ ունի խթանել ՏՏ, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի, զբոսաշրջության և առողջապահության ոլորտների արդյունավետությունը:
Մրցույթի մարզային փուլը տեղի կունենա սեպտեմբերի 25-ին Դիլիջանում, իսկ եզրափակիչ փուլը՝ նոյեմբերի 15-ին Երևանում:
Հաղթող մասնակիցը որպես մրցանակ կստանա մինչև 1.500.000 ՀՀ դրամ, որը կարող է ներառել բիզնեսի զարգացման համար նախատեսված աուդիտորական, հաշվապահական, ֆինանսական, մարքեթինգային և մենեջմենթի խորհրդատվություն և ծառայություններ: Հաղթողը նաև եզակի հնարավորություն կստանա Հայաստանը ներկայացնելու World StartUp Cup 2017-ում` մրցելով ավելի քան 72 այլ պետության առաջին մրցանակակիրների հետ:
Երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրած մասնակիցները որպես պարգև կստանան 1.000.000 և 500.000 ՀՀ դրամ ու ևս հնարավորություն կունենան ներկա գտնվելու World StartUp Cup 2017-ին և իրենց բիզնեսը ներկայացնելու վենչուրային ընկերություններին և հրեշտակ ներդրողներին:
Միջոցառման կազմակերպիչն է Այ Էյ Բի Բիզնեսի Միջազգային Ակադեմիան, որի առաքելությունն է ապահովել մարդկային ռեսուրսների զարգացումն ու աճը Հայաստանում և տարածաշրջանում` առաջարկելով մասնագիտական վերապատրաստման և խորհրդատվական ծառայություններ:
«Armenia StartUp Cup ազգային առաջնության առաջնային նպատակն է մեր երկրում ավելի զարգացած բիզնես համայնքի ձևավորումը որակյալ վերապատրաստման միջոցով: Բաց լինելով ցանկացած բիզնես գաղափարի համար՝ այս կարևորագույն նախաձեռնությունը օգնում է բացահայտել և խթանել առկա ձեռներեցության ներուժը և դիրքավորել Հայաստանը միջազգային ասպարեզում: Առաջնությունը տարեցտարի ընդլայնում է իր աշխարհագրությունը, ինչն, անշուշտ, ողջունելի է: Մեզ համար մեծ պատիվ է լինել նման կարևոր միջոցառման կազմակերպիչը»,- նշել է միջոցառման կազմակերպիչ, Այ Էյ Բի Բիզնեսի Միջազգային Ակադեմիայի տնօրեն Արաքսյա Մարտիրոսյանը:
StartUp Cup-ը բիզնես-մոդելների միջազգային մրցույթ է, որը մշակվել է սաղմնային փուլում գտնվող ձեռներեցական ծրագրերին համայնքային մակարդակով երկարաժամկետ աջակցություն տրամադրելու նպատակով:Armenia StartUp Cup-ը Հայաստանում իրականացվում է արդեն 4-րդ անգամ և հանդես է գալիս որպես StartUp Cup համաշխարհային ցանցի մի մաս:
StartUp Cup բիզնես մոդելների մրցույթի գաղափարը ծնվել է Սիլիկոնյան հովտում: 2012թ.-ից ի վեր 208 մրցույթ իրականացվել է 72 երկրում, որին մասնակցել են 77.982 ձեռնարկատեր, ստեղծվել է 43.384 աշխատատեղ և արվել է 744.527.056 ԱՄՆ դոլարի չափով ներդրում:

The Armenia StartUp Cup National Challenge launched for the fourth time in Yerevan on September 10.
The competition aims to foster entrepreneurship through business consulting, create new jobs through start-ups and raise awareness about the resources available to set up new enterprises in Armenia.
The first round of the competition started with the Extreme Build-A-Business Weekend 2-day workshop, during which 40 consultants and mentors from Armenia shared their experience and in-depth knowledge with 100 start-ups previously selected from Yerevan.
Armenia StartUp Cup was brought to life with the help of active involvement of participants not only from Yerevan, but also from regions and communities of Armenia and Artsakh. 156 start-ups from 12 cities of Armenia (Yerevan, Gyumri, Vanadzor, Dilijan, Ijevan, Noyemberyan, Armavir, Ararat, Spitak, Talin, Vardenis and Stepanakert) are competing for the first prize.
During the competition the participants presented to the jury innovative business ideas aimed at the development of cloud computing, clean energy, e-commerce, education, health, tourism, transport, agriculture and other industries. Business consulting helped them transform their business ideas into feasible business models in line with market demands.
25 projects were selected at the end of the 2-day workshop. Given the efficiency and interest sparked by the projects, another 15 runner-ups were given the opportunity to compete for the second round, thus bringing the total number of the finalists of Extreme Build-A Business weekend from Yerevan to 40. The majority of the selected projects aimed to enhance the effectiveness of IT, agriculture, transport, tourism and health sectors in Armenia. The regional round of the competition will take place in Dilijan, on September 25, and the final round will be held in Yerevan on November 15.
The winner will be awarded AMD 1.5 million that can include auditing, consulting on accounting, financial issues, marketing and management, and services for business development. The winner will also have a unique opportunity to represent Armenia at the World StartUp Cup 2017, competing with the winners of national challenges from more than 72 countries.
The second and third place winners will get AMD 1.000.000 and AMD 500.000 worth awards respectively and will also get a chance to present their businesses to venture companies and angel investors at the World StartUp Cup 2017.
The organizer of the competition is the IAB International Academy of Business, the mission of which is to ensure the development and growth of human resources in Armenia and the region by providing consulting and training services.
“The primary goal of Armenia StartUp Cup National Challenge is to build a more advanced business community through quality training. Open to any business idea, this important initiative helps unveil and foster the existing entrepreneurial potential and position Armenia in the international market. The geography of the competition is expanding year by year, which is, of course, encouraging. It is an honor for us to be the organizer of such an important event”, the organizer of the event and the director of the IAB International Academy of Business, Araksia Martirossian said.
The partners of Yerevan Extreme Build-A-Business weekend are Best Western Congress Hotel, MegaFood Company, BizNest Entrepreneurship Center and Deem Communications. The 2.5 month acceleration program has many other supporters and partners, among which are UWC Dilijan, Dilijan Community Center, Tavush Regional Administration, Enterprise Incubator Foundation, Gyumri Technology Center, Vanadzor Technology Center, Union of Young Businessmen of Armenia and ARMACAD company and the numbers of partners keeps growing.