Բրիտանական խորհրդի «Պար` առանց սահմանների» ծրագրի շրջանակում Հայաստանում բեմադրված Hiraeth ներառական բեմադրությունը կներկայացվի Շոտլանդիայի Գլազգոու քաղաքում անցկացվող Tramway's Unlimited փառատոնին:
Սեպտեմբերի 15-ից 25-ը Գլազգոույում ներկայացվելու են հաշմանդամություն ունեցող արվեստագետների աշխատանքները` թատերական արվեստից մինչև վիզուալ արվեստ և ցուցահանդեսներ: Hiraeth ներառական բեմադրությունը փառատոնին կներկայացվի սեպտեմբերի 15-ին և 16-ին:
Hiraeth ներառական ներկայացման բեմադրող ռեժիսորն է ՄԹ Կանդուկո ներառական պարային խմբի արվեստագետ Ջեմայմա Հոադլին, ով աշխատել է տարբեր պարային ընկերությունների հետ:
Ներկայացման գեղարվեստական խորհրդականն է «Փոքր թատրոնի» գեղարվեստական ղեկավար Վահան Բադալյանը, Կանդուկո ներառական պարային խմբի գեղարվեստական ղեկավար Սթինա Նելսենը և կատարողական արվեստի խորհրդատու Սեթա Ուայթը, փորձավարը` Թենի Մաթյանը: Ներկայացման երաժշտությունը գրել է Վարդան Հարությունյանը:
Ներկայացումը պատմում է հայ ժողովրդի անցած դժվարին ուղու, կորցրած հայրենիքի կարոտի ու նոր երկրում սեփական ինքնության վերագտնման ճիգերի մասին: Hiraeth-ն ուելսերեն բառ է, որն արտահայտում է հայրենիքի կարոտի գաղափարը:
Hiraeth-ը բեմադրվել է Գեղագիտության ազգային կենտրոնի «Փոքր» թատրոնում Բրիտանական խորհրդի «Պար` առանց սահմանների» ծրագրի շրջանակում 2015-ին: Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղը 2013-ին նախաձեռնել է «Պար` առանց սահմանների» ծրագիրը` նպատակ ունենալով Հայաստանում հիմնադրել առաջին ներառական պրոֆեսիոնալ թատերախումբը: Ծրագրի մեկնարկից մեկ տարի անց տեղի ունեցավ առաջին «Մի լքիր ինձ» ներկայացման պրեմիերան:
«Պար` առանց սահմանների» ծրագրի առաջնայնություններից է կոտրել հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց հանդեպ եղած կարծրատիպերը և բարձրացնել նրանց ինքնավստահությունն արվեստի միջոցով և հնարավորություն տալ իրագործել իրենց ներուժը:
Ծրագրին աջակցում են Երևանում Բրիտանական դեսպանատունը, ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը, Սուրբ Սարգիս բարեգործական հիմնադրամը և ՄԹ-ում հայկական սփյուռքը: Ծրագրի գործընկերն է Գեղագիտության ազգային կենտրոնի «Փոքր» թատրոնը:

The British Council has partnered with the National Centre of Aesthetics (NCA) Small Theatre in Yerevan to create Hiraeth, a new dance work exploring themes of homesickness and belonging, the Council said in a statement.
It will be the only international production to feature in the Unlimited Festival of work by disabled artists at Tramway, Glasgow on September 15 and 16.
Unlimited is an arts commissioning programme offering talented disabled artists funds and mentoring support to develop, produce and show ambitious work. Delivered in partnership by disability-led arts organisation Shape Arts and arts-producing organisation Artsadmin, Unlimited aims to embed work by disabled artists within the UK and international cultural sectors, reach new audiences and shift perceptions of disabled people and is funded from 2013-16 by the National Lottery through Arts Council England, Arts Council of Wales and Creative Scotland. The British Council and Arts Council England funds Unlimited International. Spirit of 2012 funds Unlimited Impact to support young people, extend geographic reach and ensure legacy.
The production is the result of the British Council’s Unlimited: Making the Right Moves programme, which has facilitated exchange between from the UK’s Candoco Dance Company and disabled artists from Armenia since 2013. The programme of skills training and creative development has led to the establishment of Armenia’s first inclusive dance company, consisting of disabled and non-disabled dancers. Hiraeth, commissioned as part of the programme, premiered at the Small Theatre in Yerevan inSeptember 2015. The Tramway performances mark the Small Theatre’s UK debut.
Meaning “homesickness” in Welsh, Hiraeth charts the sometimes remarkable journey of the Armenian people throughout their nation’s history: their yearning for a lost homeland and struggle to create an identity in a new country, the Council said.