Մոսկվայի գրքի 29-րդ միջազգային տոնավաճառ-ցուցահանդեսին Հայաստանն իր տաղավարում ներկայացրել է հայկական գրահրատարակչության վերջին երկու տարվա գրքերը, ներկա են եղել նաև հրատարակիչներ: Այս մասին տեղեկացրել է Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Էդուարդ Միլիտոնյանը:
Տոնավաճառ-ցուցահանդեսի շրջանակում կայացել է ԱՊՀ երկրների «Գրքարվեստ» մրցանակաբաշխությունը, Հայաստանի կողմից ներկայացված ութ գիրքը տարբեր անվանակարգերում արժանացել են մրցանակների: Նկարիչ Վան Խաչատուրի ձևավորած Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմություն» ալբոմն արժանացել է գրան-պրիի:
Միլիտոնյանը տեղեկացրել է, որ հայկական տաղավարում տեղի են ունեցել գրքերի շնորհանդեսներ, այդ թվում նաև Արտավազդ Փելեշյանի «Դրոշմման ժամանակը» երկհատորյակի շնորհանդեսը, որին մասնակցել է նաև հեղինակը, գրում է Panorama.am-ը:
«Տոնավաճառի ընթացքում հանդիպումներ եղան տարբեր երկրների հրատարակիչների, գրողների հետ, ձեռք բերվեցին նոր պայմանավորվածություններ»,- հայտնել է Միլիտոնյանը:
Սեպտեմբերի 7-11–ը կայացած Մոսկվայի Գրքի 29-րդ միջազգային ցուցահանդես-վաճառքին մասնակցել է երեք տասնյակից ավելի երկիր:

На 29-й Московской международной книжной выставке-ярмарке (ММКВЯ) Армения в своем павильоне представила книги, изданные за последние 2 года. Присутствовали также издатели. Об этом сообщил председатель Союза писателей Армении Эдуард Милитонян, передает Panorama.am.
По его словам,в рамках ММКВЯ был проведен Международный конкурс государств-участников СНГ «Искусство книги». Представленные Арменией 8 книг удостоились призов в различных номинациях. А оформленный художником В. Хачатуром альбом – «М.Хоренаци. История Армении» – удостоился «Гран-при».
В павильоне Армении прошли различные мероприятия, презентации книг, в том числе презентация книги Артавазда Пелешяна «Время запечатления» (в 2-х частях), на презентации присутствовал также сам автор.
«В рамках выставки-ярмарки прошли встречи с издателями, писателями из разных стран, достигнуты новые договоренности», – рассказал Эдуард Милитонян.
В прошедшей 7-11 сентября Московской международной книжной выставке-ярмарке приняли участие свыше 30 стран.