14 Սեպտեմբեր 2016 - 08:07 AMT
Դանիայի մայրաքաղաք Կոպենհագենում սեպտեմբերի 12-15-ը անցկացվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեի 66-րդ նստաշրջանը:
Կոմիտեինստաշրջանում Հայաստանը ներկայացնում է ՀՀ ԱՆ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Գրիգորյանը:
Նստաշրջանի ընթացքում կքննարկվեն մինչև 2030թ. կայուն զարգացման օրակարգում ներառված առողջապահական մի շարք հարցեր և Առողջություն-2020 քաղաքականության իրականացման ընթացքը ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում, ինչպես նաև քաղաքականության շրջանակում հետագա գործողությունների ուղղությունները:
Տարեկան մեկ անգամ կազմակերպվող համաեվրոպական միջոցառման շրջանակում կքննարկվեն ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում ոչ վարակիչ հիվանդություւների դեմ պայքարի և կանխարգելման, ՄԻԱՎ վարակի և վիրուսային հեպատիտների դեմ պայքարի գործողությունների պլանը, կկազմակերպվեն նախարարական հանդիպումներ հրատապ լուծում պահանջող առողջապահական հարցերի շուրջ:
Կմշակվեն ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում փախստականների և միգրանտների առողջության վերաբերյալ ռազմավարությունն ու գործողությունների պլան, ինչպես նաև սեռական և վերարտադրողական առողջության պահպանման գործողությունների ծրագիր:

14 Сентябрь 2016 - 07:27 AMT
Армения принимает участие в 66-й сессии европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), которая проходит в Копенгагене.
Армению на сессии представляет директор Республиканского центра профилактики СПИДа при Минздраве Самвел Григорян, сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения РА.
Участники встречи обсуждают ряд вопросов, включенных в Повестку стабильного развития до 2030 года, процесс реализации политики «Здоровье-2020» в странах европейского региона ВОЗ, а также дальнейшие направления деятельности в рамках данной политики.
На полях организуемого ежегодно данного общеевропейского мероприятия обсуждаются также вопросы борьбы с неинфекционными заболеваниями в европейском регионе и их предотвращения, а также план действий в борьбе со СПИДом и вирусным гепатитом. Проводятся министерские встречи по вопросам здравоохранения, требующим неотложных решений.
Отмечается, что будет разработана стратегия и план действий по вопросам здоровья беженцев и мигрантов на территории европейского региона ВОЗ, а также программа действий по обеспечению полового и репродуктивного здоровья