Բրյուսել-Երևան-Բրյուսել ուղիղ չվերթը կսկի գործել 2016-ի ընթացքում: Այս մասին հայտարարվել է սեպտեմբերի 13-ին Բելգիայում ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանի՝ Բելգիայի Թագավորության արտաքին գործերի, արտաքին առևտրի և զարգացման համագործակցության դաշնային պետական ծառայության բազմակողմ և գլոբալիզացիայի հարցերով գլխավոր տնօրեն Ժան-Արտուր Ռեժիբոյի հետ հանդիպմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Բրյուսել-Երևան-Բրյուսել ուղիղ չվերթի բացմանը: Ռեժիբոն Մարգարյանին հանձնել է Բելգիայի քաղաքացիական ավիացիայի իշխանությունների դիմումը, որով «Բրասլզ Էըրլայնզ» (Brussels Airlines) ավիաընկերությանը վերապահվում է Բրյուսել-Երևան չվերթի իրականացումը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել չվերթի իրականացումը սկսել 2016-ի ընթացքում՝ 2017-ից ըստ անհրաժեշտության ավելացնելով թռիչքների հաճախականությունը:
«Զվարթնոց» օդանավակայանից ուղիղ թռիչքներ Բելգիա և Բրյուսել չեն իրականացվում, այլ միայն տրանզիտային եղանակով. Երևան-Մոսկվա-Բրյուսել, Երևան-Կիև-Բրյուսել և այլն:

14 Сентябрь 2016 - 08:04 AMT
Посол Армении в Бельгии Татул Маргарян 13 сентября встретился с генеральным директором по многосторонним вопросам и вопросам глобализации государственной федеральной службы по иностранным делам, внешней торговли и развитию сотрудничества Бельгии Жаном-Артуром Режибо.
Собеседники коснулись вопроса открытия прямого авиарейса Брюссель-Ереван-Брюссель. Режибо вручил Маркаряну заявку руководства гражданской авиации Бельгии, согласно которой право на осуществление рейсов Брюссель-Ереван предоставляется авиакомпании Brussels Airlines, сообщает пресс-служба МИД РА.
Сторонами была достигнута договоренность о начале реализации рейсов по данному маршруту в 2016 году и об увеличении частоты рейсов при необходимости с 2017 года.
Сейчас с армянского международного аэропорта «Звартноц» нет прямых рейсов в Бельгию и Брюссель: доступны только транзитные перелеты Ереван-Москва-Брюссель, Ереван-Киев-Брюссель и т.д.