Հայկական օպերային և դասական արվեստի պահպանմանը, զարգացմանն ու տարածմանն ուղղված՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի աջակցման հիմնադրամի համագործակցությունը շարունակվում է: Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորի աջակցությամբ, 2014 թվականից առ այսօր մայրաքաղաքում և Հայաստանի մարզերի մշակութային օջախներում, տարբեր կրթօջախներում և սահմանամերձ գյուղերի զորամասերում, Հիմնադրամն իրականացրել է ավելի քան 70 միջոցառում. համերգ, ներկայացում, կյանքի են կոչվել տարբեր նախագծեր: Մինչև տարեվերջ կկազմակերպվի ևս 23 միջոցառում:
Օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պայմաններից ելնելով, Հայաստանի մարզերի բնակիչների մեծամասնությունը հնարավորություն չունի այցելելու Օպերային թատրոն և հաղորդակցվելու դասական արվեստի հետ: Արդեն հիշատակված Հիմնադրամի՝ «Օպերային արվեստը Հայաստանի մարզերում» նախագծի շնորհիվ, որի երաժշտական ղեկավարը ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Դուրգարյանն է, խնդիրը ստացել է լուծում. մարզերում կատարումներով հանդես են եկել Հայաստանի և արտերկրից ժամանած արտիստներ: Միջոցառումների մուտքը եղել է ազատ:
Նախագծի շրջանակներում, Օպերային թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժիշտների և մեներգիչների մասնակցությամբ, հերթական համերգներ են կայացել Շիրակի մարզի Վահրամաբերդ գյուղում և Արագածոտնի մարզի Ուշի գյուղում:
«Կան իրադարձություններ, որոնք առաջին հայացքից կարող են սովորական գնահատվել, սակայն դրանց իրական ազդեցությունը դրսևորվում է հետագա կյանքում: Այս ծրագրով մենք ձգտում ենք լուծել կարևոր խնդիր. Օպերային երաժշտարվեստը հասանելի դարձնել մարզերում բնակվող մեր հայրենակիցներին և երեխաներին սովորեցնել գեղեցիկ մտածել: Ուզում եմ հավատալ, որ այն միջոցառումները, որոնք իրականացվել են 2014-ից, որպես հետագիծ՝ իրենց դրական ազդեցությունը կթողնեն մատաղ սերնդի գիտակցության մեջ»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի աջակցման հիմնադրամը ստեղծվել է 2014 թվականին: Հիմնադիրներն են Կարեն Դուրգարյանը (Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ), Շմավոն Գրիգորյանը (տնօրեն) և Արմեն Տեր-Տաճատյանը (հոգաբարձու): Հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր անդամ է Մարինյան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր տնօրեն, ՌԴ ժող. արտիստ Վալերի Գերգիևը:
Հիմնադրամը նպատակ ունի՝ առավել մասայականացնել օպերային արվեստը, երաժշտական այս ժանրի նկատմամբ հասարակության մեջ հետաքրքրություն սերմանել վաղ տարիքից, նպաստել Օպերային թատրոնի աշխատակազմի ստեղծագործական վերելքին, փորձի փոխանակման և դասընթացների միջոցով՝ աջակցել մասնագետների կատարելագործմանը:
Նախատեսվում է նաև միջազգային փառատոնների միջոցով նպաստել Հայաստանի վարկանիշի բարձրացմանը, աջակցել նոր ներկայացումների բեմադրմանն ու լուծել թատրոնի գույքային խնդիրները, համագործակցության շրջանակներում իրականացվել են հետևյալ նախագծերը՝ «Օպերային արվեստը Հայաստանի մարզերում», «Օպերային արվեստը Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների զորամասերում», «Օպերային արվեստը կրթօջախներում», «Հեքիաթն է կանչում», «Համերգ ճեմասրահում», «Օրկեստր +»:
2014-2016 թթ. ընթացքում կազմակերպվել են հյուրախաղեր, համերգներ՝ տեղի և հրավիրյալ երաժիշտների մասնակցությամբ, բեմադրվել է բալետային նոր ներկայացում և այլն:

VivaCell-MTS continues its partnership with the Support Fund of the National Academic State Opera and Ballet Theatre after Aleksandr Spendiaryan aimed at the preservation, development and popularization of the opera and classical art. With the support of Armenia's leading telecommunications operator, the Fund has since 2014 organized over 70 events including concerts, performances and various projects in the capital and rural cultural centers, educational institutions and military units. By the end of the year, 23 more events will be held.
For objective and subjective reasons, most residents of Armenia's provinces do not have an opportunity to go to the opera and enjoy classical art. The Fund has solved this problem through its "Opera Art in the Regions of Armenia" project (Musical Director: Honored Artist of Armenia Karen Durgaryan). In the frames of this project, local and foreign artists perform in different provinces of Armenia. The entrance is free.
The latest concerts were held in the village of Vahramaberd in Shirak province and the village of Ushi in Aragatsotn province with the participation of opera singers and musicians of the symphonic orchestra.
“There are events whose real importance is only revealed in the course of time. This project is aimed at making classical music available to our compatriots living in the provinces. I would like to believe that the projects implemented since 2014 will have a positive impact on the formation of the consciousness of the younger generation,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The Support Fund was established in 2014 by Karen Durgaryan (Head of Board of Trustees), Simavon Grigoryan (Director) and Armen Ter-Tatchatyan (Trustee). Artistic Director and General Director of the Mariinsky Theatre, People’s Artist of Russia Valery Gergiev is an honorary member of the Board of Trustees.
The goals of the Fund are as follows:
To make opera art more popular;
To spread and promote opera art instilling love towards classical art from the early age;
To boost the creative growth of Opera Theatre's artists;
To create opportunities for honing the professional skills of the Opera Theatre's artists through workshops and exchange of experience;
To contribute to raising Armenia's positive image at international festivals;
To contribute to new performances and to assist in solving the theatre's property issues.
In the framework of the partnership, the following projects have been implemented:
"Opera Art in the Regions of Armenia"
"Opera Art in Military Units of Frontier Zones of Armenia"
"Opera Art in Educational Institutions"
"Fairy Tale Calls"
"Foyer Concert"
"Orchestra +"
In 2014 through 2016, tours and concerts with local and foreign musicians were organized, a new ballet performance was staged, and much more.