Apple-ը սեպտեմբերի 13-ին թողարկել է իր բջջային օպերացիոն համակարգի նոր` iOS 10 տարբերակը բոլոր օգտատերերի համար:
Պաշտոնական թողարկումից բառացի ժամեր անց Apple-ի օգտատերը սկսեցին սոցցանցերում բողոքելսմարթֆոնների և պլանշետների խափանումից:
Նոր սոֆթի ոչ ճիշտ ներբեռնման պատճառով տուժել են Apple-ի տարբեր սարքեր, սակայն հիմնական դեպքերը կապված են նոր iPhone 6s/Plus, SE և iPad Pro մոդելների հետ, գրում է Gazeta.ru-ն:
Թարմացված տարբերակի ներբեռնումից հետո, որը ոչ մի կասկած չի առաջցնում և սովորական ռեժիմով է ընթանում, սմարթֆոնը վերբեռնվում է: Սակայն օգտատերերից ոմանց այդպես էլ չի հաջովել միացնել սարքը. այն անցնում է վերականգնման ռեժիմի, իսկ էկրանին հայտնվում է iTunes-ին միանալու պահանջ: Թարմացումը շարունակելու համար գաջեթը հարկ է լինում միացնել համակարգչին:
Apple-ն օպերատիվ է արձագանքել խնդրին: Ընկերության ներկայացուցիչը հայտնել է The Verge-ին, որ խնդիրը «ժամանակավոր էր» և առնչվել է «օգտատերերի միայն փոքր տոկոսին» և շատ արագ վերացվել է: Այժմ արդեն օգտատերերը կարող են ներբեռնել IOS 10-ը:
iPhone-ը և iPad-ն առաջին անգամ չեն թարմացման հետ խնդիրներ ունենում: Մի քանի ամիս առաջ նման խնդիրներ առաջացան iPad Pro-ի հետ` iOS 9.3.2-ի տեղադրման ժամանակ: Բազում բողոքներից հետո Apple-ը հետ կանչեց թարմացումն ու վերաթողարկեց ՕՀ-ն երկու շաբաթ առաջ:

14 Сентябрь 2016 - 12:59 AMT
Компания Apple 13 сентября выпустила новую версию своей мобильной операционной системы (ОС) iOS 10 для всех пользователей.
Буквально в первые же часы после официального релиза владельцы «яблочной» продукции стали жаловаться в социальных сетях на выход смартфонов и планшетов из строя.
От некорректной загрузки нового софта пострадали различные девайсы Apple, но многие случаи связаны со сравнительно новыми iPhone 6s/Plus, SE и iPad Pro, пишет Gazeta.ru.
После установки обновления, которое не вызывает никаких подозрений и протекает в обычном режиме, смартфон уходит на перезагрузку. Однако некоторым пользователям так и не удается дождаться включения устройства: оно переходит в режим восстановления, а на экране появляется требование подключения к iTunes. Для продолжения обновления гаджет необходимо подключить к компьютеру.
Apple оперативно отреагировала на проблему. Представитель компании сообщил изданию The Verge, что проблема была «временной» и затронула «маленький процент пользователей» и была моментально устранена.
Пресс-служба Apple также принесла извинения клиентам за неудачное обновление.
«Все, кто пострадал, могут подключиться к iTunes и закончить обновление или связаться с AppleCare для получения помощи», – заявили в компании.
Теперь уже пользователи могут приступить к установке ОС IOS 10.
Проблема с обновлением iPhone и iPad возникает не впервые. С подобной проблемой столкнулись обладатели iPad Pro несколько месяцев назад при установке iOS 9.3.2. После появления многочисленных жалоб Apple отозвала обновление, перевыпустив софт через две недели.
Также в марте 2016 года проблемы с установкой iOS 9.3 возникли у владельцев старых моделей iPad. А в феврале этого года с проблемой столкнулись владельцы iPhone: после обновления до iOS 9 на экране возникало сообщение об «ошибке 53».