2009 թվականից մինչև օրս Քարաշամբի հնավայրում աշխատում է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի արշավախումբը: 2016 թվականի պեղաշրջանը սկսվել է օգոստոսի 1-ից: PAN-ը զրուցել է ինստիտուտի վաղ հնագիտության բաժնի գիտաշխատող, պեղումների պատասխանատու Վարդուհի Մելիքյանի հետ և նկարել անչափ ազդեցիկ ու անգին գտածոները.
Միջին բրոնզեդարյան գունազարդ ծիսական անոթ (Ք.ա. XIX-XVIII դդ.). այն պեղվել է գրեթե անվնաս, միայն մի կոտոշն է կոտրված եղել, որը վերականգնվել է: Հատկանշական է, որ մի կողմից նայելիս անոթը խոյի է նման, մյուս կողմից՝ ցուլի:
Փրկարարական աշխատանքներ
2009 թվականին ծրագիր է ներկայացրեվել ՀՀ կառավարություն, որը հավանության արժանացավ: Աշխատանքներն իրականում փրկարարական բնույթի են, քանի որ Քարաշամբի դամբարանադաշտից, որը ժամանակին շատ ավելի մեծ տարածք է զբաղեցրել (տարբեր աղբյուրներում տարբեր թվեր են նշվում ՝ մինչև 70 հա), այժմ մնացել է ընդամենը 3.5 հա:
Այժմ այդ պահպանված 3.5 հա-ն ամբողջովին շրջապատված է ամառանոցներով: Մինչև աշխատանքների սկիզբը տարածքը ծածկված էր շինարարական և կենցաղային աղբով: Որոշ դամբարաններ վնասված էին, քարերը տանում էին և օգտագործում՝ որպես շինանյութ:
Ուշ բրոնզեդարյան բրոնզե վարսակալ, մանրուլունքից ապարանջան (Ք.ա. XIV-XIII դդ.)
Երևանի քաղաքային խորհրդի կողմից դամբարանադաշտի տարածքի մի զգալի հատված այգեգործական ընկերություններին հատկացնելու որոշումից հետո, XXդ. 80 – ական թվականներին դամբարանադաշտի տարածքում իրականացվել են հնագիտական լայնածավալ աշխատանքներ, քանի որ առաջին իսկ շինարարական աշխատանքների ժամանակ հնագիտական նյութն ի հայտ է եկել: Դիմել են ինստիտուտին, բավական լայնածավալ աշխատանքներ են կատարվել:
80-ականներին իրականացված պեղումների ժամանակ ՀՅԴբյուրոյի նախկին անդամն ու Գերմանիայում Հայաստանի նախկին արտակարգ և լիազոր դեսպանՎահան Հովհաննիսյանի կողմից բացվել է Քարաշամբի, այսպես կոչված, արքայական դամբարանը, որտեղից պեղվել են բազմաթիվ թանկարժեք իրեր: Բացառիկ է նաև այնտեղից պեղված արծաթե դրվագազարդ գավաթը, որի վրա քանդակված պատկերները տեղեկատվություն են տալիս միջին բրոնզեդարյան Հայաստանի հոգևոր և նյութական մշակույթի մասին: Գավաթը դրվագման եղանակով արված հինգ հորիզոնական ուռուցիկ երիզներով բաժանված է վեց զարդագոտիների, որոնք պատված են դրվագումով արված և փորագրազարդով համալրված տեսարաններով:
Ուշ բրոնզեդարյան դաշույն, զրահաբաճկոնի կոճակներ (Ք.ա. XIV-XIII դդ.). Քարաշամբում բացվել է 7-8 ռազմիկի դամբարան, որոնցում թաղված են տղամարդիկ, և ուղեկցող գույքը՝ դաշույն, նիզակ, նետասլաք, զրահաբաճկոնի կոճակներ:
Դամբարանադաշտը
2009 թվականից ինստիտուտի աշխավախումբն աշխատում է այնտեղ, մինչև օրս դամբարանադաշտի տարածքում արձանագրվել է 776 դամբարան, որից պեղվել է 500-ից մի փոքր ավելին, բայց ընդհանուր դամբարանադաշտի 3.5 հա տարածքից պեղվել է 1 հա-ից մի փոքր ավելին: Մյուս դամբարաններն արձանագրված են, մաքրված, բայց խցերը դեռ բացված չեն: Ներկա պահին էլ աշխատանքները շարունակվում են:
Ուշ բրոնզի դարի ծիսական անոթ (Ք.ա. XVI-XVդդ.). Քարաշամբի դամբարանադաշտի պեղումների ժամանակ բացվել է, ամենայն հավանականությամբ, քրմի դամբարան, որտեղ գտել են մի քանի ծիսական անոթ:
Դամբարանադաշտն ինքը փորված է կրային նստվածքների մեջ: Դա բարդացնում է պեղումները, որովհետև հողը շատ ամուր է, և փոքրիկ գործիքներով պեղելը շատ ժամանակատար է:
80-ականներին պեղվել է այսպես կոչված արքայական դամբարանը, որը թվագրվում է Ք.ա. XXIII-րդ դարով: Այժմյան արշավախմբի կողմից պեղված ամենավաղ դամբարանները ժամանակագրվում են Ք.ա. XX-րդ դարով: Դամբարանադաշտի ամբողջ գոյատևման ժամանակահատվածը, ըստ պեղումների արդյունքների, ընդգրկում է Ք.ա. XXIII-VII-րդ դարերը:
Պեղվող դամբարանները և գտածոները, ինչպես Քարաշամբի գավաթը, նշանավորում են այսպես կոչված «թռեղք-վանաձորյան» հնագիտական մշակույթը: Այս մշակույթի վաղագույն համալիրները թվագրվում են Ք.ա. XXIII-րդ դարով (Քարաշամբի մեծ դամբանաբլուր), ավարտական փուլի համալիրները՝ Ք.ա. XVII-XVI -րդ դարերով:
Վաղ երկաթե դարի ապարանջան (սերդոլիկ), բրոնզե թևնոց. (Ք.ա. XI-IX դդ..)
Գտածոները
Եզակի իրեր են պեղվել: Բացվել է, ամենայն հավանականությամբ, քրմի դամբարան, որտեղ գտել են ծիսական անոթներ, 7-8 ռազմիկի դամբարան, որոնցում թաղված են տղամարդիկ, և ուղեկցող գույքը՝ դաշույն, նիզակ, նետասլաք, զրահաբաճկոնի կոճակներ. սրանք հիմնականում ռազմիկներին ուղեկցող գույք են համարվում: Եզակի նմուշներ կան, շատ հետաքրքիր են հախճապակե կոճակները: Նախկինում այս տարածաշրջանում այդ ժամանակաշրջանում հախճապակու այդքան լայն տարածման մասին ոչ մի այլ վկայություն չի եղել:
Էլեկտրոնային կատալոգը
ՀՕՖ-ի գիտության և կրթության հայկական ազգային հիմնադրամի հատուկ դրամաշնորհի շրջանակում ստեղծվում է դամբարանադաշտի տվյալների բազա: Արդեն 2017-ի սկզբին համացանցում կլինի Քարաշամբի դամբարանադաշտի, դամբարանների և հայտնաբերված նյութերի էլեկտրոնային կատալոգը:
Վաղ երկաթե դարի բրոնզե բազկակապ, մանրուլունքից (սարդիոն, շաղախ) մանյակ, ապարանջան (Ք.ա. XI-IX դդ.)
Արշավախումբը
Արշավախումբը 5 մարդուց է բաղկացած, նաև օգնում են Քարաշամբ գյուղի բնակիչները: Նրանք մի նպատակի շուրջ համախմբված մարդիկ են: Գյուղի տղաները շատ հավատարիմ են ու նվիրված աշխատանքին: Սովորաբար աշխատանքները տևում են տարվա մեջ 4-5 ամիս:

An expedition from the Institute of Archaeology and Ethnography at the Armenian Academy of Sciences has been working in Karashamb since 2009. To know more about the process, PAN talked to Institute representative, archaeologist Varduhi Melikyan, who is responsible for the 2016 excavation round that started on August 1, and took photographs of priceless artifacts.
Ceremonial jar of the Middle Bronze Age (19th-18th century B.C.) resembling a sheep from one side and a bull from the other. The jar was found with one horn broken and was later restored.
Rescue works
A plan of rescue works by the archaeological group was submitted to the Armenian government and approved in 2009. The fact is that the necropolis of Karashamb which once covered a territory of up to 70 hectares has shrunk to some 3,5 hectares. The area that is now surrounded by numerous summer houses was littered with building rubble and domestic waste before the excavations. Some of the graves were damaged and stones have been taken to be used as building material.
Bronze hairpin of the Late Bronze Age; beads bracelet (14th-13th century B.C.)
In 1980s, the territory was given various organizations as farmland. However, archaeological remains were found as the construction started and specialists were invited to explore the area.
During the excavations, former Armenian ambassador to Germany Vahan Hovhannisyan (1956-2014), who was also an archaeologist, discovered the so-called king sepulcher of Karashamb, where numerous precious objects were found. An encrusted silver bowl with images revealing the details of Armenia’s spiritual and material culture of the Middle Bronze Age is among the most interesting findings.
A dagger of the Late Bronze Age, buttons of a mail (14th-13th century B.C.) About 7-8 tombs of warriors with relative military property were discovered in Karashamb.
Necropolis
The archaeologists have discovered 776 tombs, over 500 of which have been dug out since 2009. However, only a little bit more than 1 hectare of the 3,5-hectare territory has been explored. The remaining tombs still stay untouched. The excavations are underway.
Ceremonial jar of the Late Bronze Age (19th-18th century B.C.) found presumably in a priest’s tomb.
The necropolis is located in caliche, what significantly hampers the excavation process. The soil is sound, while digging with small tools takes a lot of time.
The oldest tombs date back to the 20th century B.C. According to experts, the necropolis existed during the period of 20th-7th centuries B.C.
The unearthed tombs and findings like the Karashamb cup belong to the so-called Treghk-Vanadzorian (Treghk was an area in Gugark province of Mets Hayk) in archaeological culture. The ancient structures of this culture date back to the 23rd century B.C. (Karashamb burial mound) while the later buildings were constructed in the 17th-16th century B.C.
Bronze bracelet of the Early Iron Age (carnelian); Bronze bracelet (11th-9th century B.C.)
E-catalog
In the framework of a special grant provided by the Fund for Armenian Relief, an electronic data base of the objects found during Karashamb excavations was created to become available at the beginning of 2017.
Bronze bracelet of the Early Iron Age; beads necklace; bracelet (11th-9th century B.C.)
Expedition
The expedition consists of 5 people, who are assisted by the residents of Karashamb village. The excavation usually last for about 4 or 5 months in a year.