2009 թվականից մինչև օրս Քարաշամբի հնավայրում աշխատում է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի արշավախումբը: 2016 թվականի պեղաշրջանը սկսվել է օգոստոսի 1-ից: PAN-ը զրուցել է ինստիտուտի վաղ հնագիտության բաժնի գիտաշխատող, պեղումների պատասխանատու Վարդուհի Մելիքյանի հետ և նկարել անչափ ազդեցիկ ու անգին գտածոները.
Միջին բրոնզեդարյան գունազարդ ծիսական անոթ (Ք.ա. XIX-XVIII դդ.). այն պեղվել է գրեթե անվնաս, միայն մի կոտոշն է կոտրված եղել, որը վերականգնվել է: Հատկանշական է, որ մի կողմից նայելիս անոթը խոյի է նման, մյուս կողմից՝ ցուլի:
Փրկարարական աշխատանքներ
2009 թվականին ծրագիր է ներկայացրեվել ՀՀ կառավարություն, որը հավանության արժանացավ: Աշխատանքներն իրականում փրկարարական բնույթի են, քանի որ Քարաշամբի դամբարանադաշտից, որը ժամանակին շատ ավելի մեծ տարածք է զբաղեցրել (տարբեր աղբյուրներում տարբեր թվեր են նշվում ՝ մինչև 70 հա), այժմ մնացել է ընդամենը 3.5 հա:
Այժմ այդ պահպանված 3.5 հա-ն ամբողջովին շրջապատված է ամառանոցներով: Մինչև աշխատանքների սկիզբը տարածքը ծածկված էր շինարարական և կենցաղային աղբով: Որոշ դամբարաններ վնասված էին, քարերը տանում էին և օգտագործում՝ որպես շինանյութ:
Ուշ բրոնզեդարյան բրոնզե վարսակալ, մանրուլունքից ապարանջան (Ք.ա. XIV-XIII դդ.)
Երևանի քաղաքային խորհրդի կողմից դամբարանադաշտի տարածքի մի զգալի հատված այգեգործական ընկերություններին հատկացնելու որոշումից հետո, XXդ. 80 – ական թվականներին դամբարանադաշտի տարածքում իրականացվել են հնագիտական լայնածավալ աշխատանքներ, քանի որ առաջին իսկ շինարարական աշխատանքների ժամանակ հնագիտական նյութն ի հայտ է եկել: Դիմել են ինստիտուտին, բավական լայնածավալ աշխատանքներ են կատարվել:
80-ականներին իրականացված պեղումների ժամանակ ՀՅԴբյուրոյի նախկին անդամն ու Գերմանիայում Հայաստանի նախկին արտակարգ և լիազոր դեսպանՎահան Հովհաննիսյանի կողմից բացվել է Քարաշամբի, այսպես կոչված, արքայական դամբարանը, որտեղից պեղվել են բազմաթիվ թանկարժեք իրեր: Բացառիկ է նաև այնտեղից պեղված արծաթե դրվագազարդ գավաթը, որի վրա քանդակված պատկերները տեղեկատվություն են տալիս միջին բրոնզեդարյան Հայաստանի հոգևոր և նյութական մշակույթի մասին: Գավաթը դրվագման եղանակով արված հինգ հորիզոնական ուռուցիկ երիզներով բաժանված է վեց զարդագոտիների, որոնք պատված են դրվագումով արված և փորագրազարդով համալրված տեսարաններով:
Ուշ բրոնզեդարյան դաշույն, զրահաբաճկոնի կոճակներ (Ք.ա. XIV-XIII դդ.). Քարաշամբում բացվել է 7-8 ռազմիկի դամբարան, որոնցում թաղված են տղամարդիկ, և ուղեկցող գույքը՝ դաշույն, նիզակ, նետասլաք, զրահաբաճկոնի կոճակներ:
Դամբարանադաշտը
2009 թվականից ինստիտուտի աշխավախումբն աշխատում է այնտեղ, մինչև օրս դամբարանադաշտի տարածքում արձանագրվել է 776 դամբարան, որից պեղվել է 500-ից մի փոքր ավելին, բայց ընդհանուր դամբարանադաշտի 3.5 հա տարածքից պեղվել է 1 հա-ից մի փոքր ավելին: Մյուս դամբարաններն արձանագրված են, մաքրված, բայց խցերը դեռ բացված չեն: Ներկա պահին էլ աշխատանքները շարունակվում են:
Ուշ բրոնզի դարի ծիսական անոթ (Ք.ա. XVI-XVդդ.). Քարաշամբի դամբարանադաշտի պեղումների ժամանակ բացվել է, ամենայն հավանականությամբ, քրմի դամբարան, որտեղ գտել են մի քանի ծիսական անոթ:
Դամբարանադաշտն ինքը փորված է կրային նստվածքների մեջ: Դա բարդացնում է պեղումները, որովհետև հողը շատ ամուր է, և փոքրիկ գործիքներով պեղելը շատ ժամանակատար է:
80-ականներին պեղվել է այսպես կոչված արքայական դամբարանը, որը թվագրվում է Ք.ա. XXIII-րդ դարով: Այժմյան արշավախմբի կողմից պեղված ամենավաղ դամբարանները ժամանակագրվում են Ք.ա. XX-րդ դարով: Դամբարանադաշտի ամբողջ գոյատևման ժամանակահատվածը, ըստ պեղումների արդյունքների, ընդգրկում է Ք.ա. XXIII-VII-րդ դարերը:
Պեղվող դամբարանները և գտածոները, ինչպես Քարաշամբի գավաթը, նշանավորում են այսպես կոչված «թռեղք-վանաձորյան» հնագիտական մշակույթը: Այս մշակույթի վաղագույն համալիրները թվագրվում են Ք.ա. XXIII-րդ դարով (Քարաշամբի մեծ դամբանաբլուր), ավարտական փուլի համալիրները՝ Ք.ա. XVII-XVI -րդ դարերով:
Վաղ երկաթե դարի ապարանջան (սերդոլիկ), բրոնզե թևնոց. (Ք.ա. XI-IX դդ..)
Գտածոները
Եզակի իրեր են պեղվել: Բացվել է, ամենայն հավանականությամբ, քրմի դամբարան, որտեղ գտել են ծիսական անոթներ, 7-8 ռազմիկի դամբարան, որոնցում թաղված են տղամարդիկ, և ուղեկցող գույքը՝ դաշույն, նիզակ, նետասլաք, զրահաբաճկոնի կոճակներ. սրանք հիմնականում ռազմիկներին ուղեկցող գույք են համարվում: Եզակի նմուշներ կան, շատ հետաքրքիր են հախճապակե կոճակները: Նախկինում այս տարածաշրջանում այդ ժամանակաշրջանում հախճապակու այդքան լայն տարածման մասին ոչ մի այլ վկայություն չի եղել:
Էլեկտրոնային կատալոգը
ՀՕՖ-ի գիտության և կրթության հայկական ազգային հիմնադրամի հատուկ դրամաշնորհի շրջանակում ստեղծվում է դամբարանադաշտի տվյալների բազա: Արդեն 2017-ի սկզբին համացանցում կլինի Քարաշամբի դամբարանադաշտի, դամբարանների և հայտնաբերված նյութերի էլեկտրոնային կատալոգը:
Վաղ երկաթե դարի բրոնզե բազկակապ, մանրուլունքից (սարդիոն, շաղախ) մանյակ, ապարանջան (Ք.ա. XI-IX դդ.)
Արշավախումբը
Արշավախումբը 5 մարդուց է բաղկացած, նաև օգնում են Քարաշամբ գյուղի բնակիչները: Նրանք մի նպատակի շուրջ համախմբված մարդիկ են: Գյուղի տղաները շատ հավատարիմ են ու նվիրված աշխատանքին: Սովորաբար աշխատանքները տևում են տարվա մեջ 4-5 ամիս:

15 Сентябрь 2016 - 08:29 AMT
С 2009 года по сей день в местах раскопок в Карашамбе работает экспедиция Института археологии и этнографии Национальной академии наук РА. Период раскопок 2016 года начался с 1 августа. PAN побеседовал с научным сотрудником отдела ранней археологии института, ответственной за раскопки Вардуи Меликян и сделал фотографии бесценных артефактов.
Ритуальный сосуд среднего бронзового века (XIX-XVIII вв до н.э.): он был выкопан почти целым, только один рог был сломан, однако впоследствии был восстановлен. Следует отметить, что, с одной стороны сосуд напоминает барана, а с другой – быка.
Спасательные работы
В 2009 году правительству РА был представлен план, который был утвержден. Работы археологической группы на самом деле являются спасательными, так как от некрополя Карашамба, который когда-то занимал намного более значительную площадь (в разных источниках указаны разные цифры – до 70 га), в настоящее время осталось лишь 3.5 га. Сейчас эти сохранившееся 3.5 га полностью окружены дачами. До начала раскопок территория была покрыта строительными и бытовыми отходами. Некоторые из гробниц были повреждены, часть камней была растаскана и использована в качестве строительного материала.
Бронзовая заколка для волос позднего бронзового века, браслет из бисера (XIV-XIII вв до н.э.)
Еще в 80-х годах 20-го века эта территория была раздана различным организациям в качестве сельскохозяйственных угодий. Однако при первых же строительных работах были обнаружены археологические материалы. После чего обратились в институт, была проделана достаточно крупномасштабная работа.
Во время раскопок 80-х годов бывший посол Армении в Германии Ваан Ованнисян, археолог по образованию, открыл так называемую царскую гробницу Карашамба, где были раскопаны многочисленные драгоценные предметы. Исключительным является также найденый там инкрустированная серебряная чаша с высеченными на ней изображениями, которые рассказывают многое о духовной и материальной культуре Армении среднего бронзового века.
Кинжал позднего бронзового века, пуговицы кольчуги (XIV-XIII вв до н.э.): в Карашамбе были найдены 7-8 гробниц воинов, где были захоронены мужчины с сопровождающей собственностью – кинжал, копье, стрела, пуговицы кольчуги.
Некрополь
С 2009 года экспедиционная группа института ведет там раскопки. До сегодняшнего дня на территории некрополя было обнаружено 776 гробниц, более 500 из которых были раскопаны. Но в целом из 3.5 га территории некрополя раскопано лишь чуть более 1 га. Остальные гробницы также очищены, но клетки пока не раскрыты. В настоящее время там продолжаются раскопки.
Ритуальный сосуд позднего бронзового века (XIX-XVIII вв до н.э.): во время раскопок на территории некрополя Карашамба, по всей видимости, была обнаружена гробница жреца, где нашли несколько ритуальных сосудов.
Некрополь расположен в известковых отложениях, что значительно затрудняет раскопки, поскольку земля очень твердая, а раскапывание маленькими инструментами отнимает очень много времени.
В 80-е годы была раскопана так называемая царская гробница, датируемая XXIII в. до н.э. Самые ранние гробницы, раскопанные экспедицией, датируются XX в. до н.э. Согласно результатам раскопок, некрополь существовали в период XX-VII вв до н.э.
Раскопанные гробницы и такие находки, как кубок Карашамба, относятся к так называемой ванадзорской археологической культуре. Древнейшие комплексы этой культуры восходят к XXIII в. до н.э. (Карашамбский курган), более поздние постройки – к XVII-XVI вв до н.э.
Бронзовый браслет раннего железного века (сердолик), бронзовый браслет (XI-IX вв до н.э.)
Находки
В ходе работ были раскопаны уникальные предметы. По всей вероятности была раскрыта гробница жреца, где нашли ритуальные сосуды, 7-8 усыпальниц воинов, где были похоронены мужчины. В усыпальницах обнаружены кинжал и копья, стрелы, пуговицы кольчуги. Такие предметы, считается, что принадлежат воинам. Особый интерес представляют керамические пуговицы. Раньше не было никаких доказательств, что керамика была широко распространена в данном регионе в этот период.
Электронный каталог
В рамках специального гранта Фонда помощи Армении была создана электронная база данных некрополя. Уже в начале 2017 года в интернете будет доступен электронный каталог Карашамбского некрополя, гробниц и остальных находок группы института.
Бронзовый нарукавный браслет раннего железного века, ожерелье из бисера (сардион, известь), браслет (XI-IX вв до н.э.)
Экспедиция
Экспедиция состоит из 5 человек, также в работах помогают жители села Карашамб. Работники экспедиционной группы объединены одной общей целью. А жители села очень верны своей работе. Обычно раскопки длятся 4-5 месяцев в год.