Երևանի «Բեսթ Վեսթերն Կոնգրես» հյուրանոցում մեկնարկել է Հայաստանի ներքին աուդիտորների ինստիտուտի միջազգային 2-րդ կոնֆերանսը: Երկօրյա կոնֆերանսն իր հարկի տակ է հավաքել ներքին աուդիտի կիրառման տարբեր ոլորտների մասնագետների՝ Հայաստանից և արտերկրից: Կոնֆերանսին մասնակցում են աուդիտի ոլորտի, ֆինանսական սեկտորի՝ բանկային, ապահովագրական, ներդրումային ընկերությունների, ինչպես նաև պետական կառավարման ոլորտի հայտնի կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Իրենց մասնագիտական փորձով միմյանց հետ կիսվում են Հայաստանի, Նիդեռլանդների, Ռումինիայի, Վրաստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի և ՄԱԷ մասնավոր, հանրային և ֆինանսական սեկտորները ներկայացնող բանախոսները: Կոնֆերանսի գլխավոր գործընկերն է Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Հայաստանի ներկայացուցիչներն են Հայաստանի ներքին աուդիտորների ինստիտուտի նախագահ Արա Չալաբյանը և Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը, իսկ Հայաստանի մասնավոր ոլորտը ներկայացնում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: Արա Չալաբյանը, Ռալֆ Յիրիկյանը և Ներքին աուդիտորների միջազգային ինստիտուտի խորհրդի նախագահ Անգելա Վիցանին հանդես են եկել բացման խոսքով: Բանախոսներն ընդգծել են միջազգային մասնագիտական հարթակներում Հայաստանի ներկայության կարևորությունը՝ որպես կառավարման ոլորտում նորարար լուծումներով աչքի ընկնող երկրի, ինչպես նաև ողջունել են Հայաստանի առաջընթացը կորպորատիվ կառավարման ոլորտում:
«Դժվար է գերագնահատել ներքին աուդիտի կարևորությունը թափանցիկ և արդյունավետ բիզնես-կառավարման ինստիտուցիոնալ հիմքերի ստեղծման հարցում: Ներքին աուդիտը նախևառաջ բիզնես կոչվող կենդանի օրգանիզմում տարբեր համակարգերի առողջությանը սպառնացող ռիսկերի վաղ հայտնաբերումն ու կանխարգելումն է: Այն նաև ուղղված է ներքին կանոնակարգերին, ընթացակարգերին, ՀՀ Սահմանադրության պահանջներին, ինչպես նաև ընկերության ռազմավարությանն անհամապատասխանության դեպքերի բացահայտմանը: Մրցակցային բիզնես միջավայրում գործող ընկերությունների համար ներքին աուդիտն անհրաժեշտ ռազմավարական գործիք է՝ մրցակցային առավելություն ձեռք բերելու և այն պահպանելու հարցում»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը «Ինչպես իրականացնել փոփոխություններ» խորագրով իր ելույթում, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Ներքին աուդիտի միջազգային կոնֆերանսի կազմակերպումը Հայաստանում կարևոր է երկրում կորպորատիվ կառավարման մշակույթի զարգացման տեսակետից: Այն նաև կօգնի գործարար հասարակությանը ներկայացնել առողջ և կայուն բիզնես միջավայր ստեղծելու հարցում ներքին աուդիտի նշանակությունը, նպատակներն ու առավելությունները: Արտերկրից ժամանած՝ ներքին աուդիտի փորձառու մասնագետները ծանոթանում են ներքին աուդիտի և կորպորատիվ կառավարման ոլորտներում Հայաստանի ձեռքբերումներին, ինչն իր հերթին նպաստում է երկրի դրական վարկանիշի բարձրացմանը:

The Second International Conference of the Institute of Internal Auditors (IIA) of Armenia kicked off in Yerevan. The two-day conference brought together specialists from around the world, representing various sectors of internal audit application. Members of prominent Armenian and foreign organizations are taking part in the conference, wtih famous speakers from all over the world, representing the private, public and financial sectors of Armenia, Netherlands, Romania, Georgia, Russia, Ukraine, Belarus, UAE to share their experience. The general partner of the conference is Armenia’s Leading Telecommunications Operator VivaCell-MTS.
Armenia is represented by three keynote speakers – Ara Chalabyan, the President of IIA Armenia, Nerses Yeritsyan, Deputy Governor of CBA and the only representative of Armenian private sector – VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian. Chalabyan, Yirikian and Chairman of the IIA’s Global Board Angela Witzany delivered opening speeches. The speakers emphasized the importance of Armenia's presence in international professional platforms as a country with innovative solutions in the sphere of governance and acknowledged positive steps in Armenia in the sphere of corporate governance.
“It is difficult to overestimate the importance of internal audit in laying down institutional ground for effective and transparent business management. First of all, internal audit is the early detection and prevention of health risks of different systems in such a living organism as business structure. It is also aimed at revealing incompliances with internal regulations, procedures, the Armenian legislation and non-correspondence to the strategic objectives of the organization. Most importantly, for a business structure that works in a highly competitive market environment, internal audit is a necessary strategic instrument to win by gaining and retaining competitive advantage,” Yirikian said in his presentation Driving Change in the Private Sector.
The organization of international conference on internal audit in Armenia is important in terms of boosting the corporate governance culture in Armenia, as well as in terms of communicating to the business community on the mission, objectives and benefits of internal audit for organizing healthy, long-term and sustainable business performance, VivaCell-MTS said.
The guests of the country, who are renowned auditors in respective spheres of the economy, will be briefed on the achievements of Armenia in the sphere of internal audit and corporate governance, which will add to the external positive image of our country.