Լեհաստանում ընթացող ծանրամարտի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունում Հայաստանից Կարեն Ավագյանը ոսկե մեդալ է նվաճել:
Մինչև 17 տարեկանների 85 կգ քաշային կարգում Ավագյանը երկամարտի արդյունքով 330 կգ է (150+180) բարձրացրել, տեղեկացնում է առաջնության կայքէջը: 2-րդ տեղն է գրավել լեհ Յակուբ Միխալսկին՝ 306 կգ արդյունքով:
Երրորդ տեղում է ՌԴ ներկայացուցիչ Գեորգի Կեսաևը՝ 296 կգ-ով: Իսկ Հայաստանի մեկ այլ ներկայացուցիչ Հմայակ Հարությունյանը 285 կգ արդյունքով այս քաշային կարգում զբաղեցրել է 4-րդ տեղը:
Սեպտեմբերի 15-ին Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունում Հայաստանից Կարեն Մարգարյանը ոսկե մեդալ է նվաճել: Մինչև 15 տարեկանների 77 կգ քաշային կարգում Մարգարյանը 280 կգ է (130+150) բարձրացրել՝ սահմանելով այդ տարիքային խմբի Եվրոպայի ռեկորդը:
Մ15 տարեկանների պայքարում 63 կգ քաշային Լիանա Գյուրջյանը նվաճել է բրոնզե մեդալ՝ 156 կգ (68+88) երկամարտի արդյունքով:
Ավելի վաղ բրոնզե մեդալակիր էր դարձել նաև մինչև 17 տարեկանների մինչև 56 կգ քաշային Բաբկեն Բագրատյանը, ով նաև փոքր արծաթե (պոկում վարժությունում) ու փոքր բրոնզե (հրումում) մեդալներ էր նվաճել: Նույն տարիքային խմբի մինչև 62 կգ քաշային կարգում Արմեն Գրիգորյանը փոքր բրոնզե մեդալ էր նվաճել պոկումում (երկամարտում` 6-րդ տեղ), իսկ մինչև 15 տարեկանների մինչև 69 կգ քաշային կարգում Տիգրան Ամիրյանը երրորդ տեղն էր զբաղեցրել պոկում վարժությունում (երկամարտում` 4-րդ տեղ):

16 Сентябрь 2016 - 09:06 AMT
На проходящем в Польше юношеском чемпионате Европы по тяжелой атлетике представляющий Армению Карен Авагян завоевал золотую медаль.
В возрастной категории до 17 лет Авагян (85 кг) в сумме двоеборья поднял 330 кг (150+180), сообщает сайт чемпионата. Второе место занял чех Якуб Михалски с результатом 306 кг.
На третьем месте представитель Россоо Георгий Кесаев (296 кг). А другой представитель Армении Амаяк Арутюнян с результатом 285 кг (130+155) в той же весовой категории занял четвертое место.
Ранее победителем юношеского чемпионата Европы стал Карен Маргарян (77 кг), выступающий в возрастной категории до 15 лет. Он занял первое место с результатом 280 кг (130+150) в двоеборье, установив рекорд Европы в данной возрастной категории.
Представительница Армении Лиана Гюрджян (63 кг), также выступающая в возрастной категории до 15 летм завоевала бронзовую медаль по результатам двоеборья 156 кг (68+88).