16 Սեպտեմբեր 2016 - 14:56 AMT
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Հայաստանի Ազգային արխիվում սեպտեմբերի 16-ին ցուցահանդես է բացվել:
Ցուցադրվում են ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, դիվանագիտական անձնագրեր, նախագահների ստորագրած 1-ին համաձայնագրերը, վարչապետերի ստորագրած 1-ին որոշումները և հետաքրքիր այլ փաստաթղթեր:
Ազգային արխիվը հիմնվել է 1923-ին: Ազգային արխիվում տարեկան թվայնացվում է մոտ 200.000 թերթ արխիվային փաստաթուղթ, և արդեն մոտ 1 մլն փաստաթուղթ է թվայնացվել:Ամենակարևոր փաստաթղթերը Հայոց ցեղասպանության հետ կապված փաստաթղթերն են:

16 Сентябрь 2016 - 15:17 AMT
В Национальном архиве Армении 16 сентября открылась выставка, посвященная 25-летию независимости РА.
На выставке представлены первые паспорта РА троих президентов республики, дипломатические паспорта, дипломатические паспорта различных деятелей, первые соглашения, подписанные президентами, первые указы правительства, подписанные премьер-министрами и другие интересные документы.
Национальный архив Армении был создан в 1923 году. В Национальном архиве в год проходят оцифрование около 200.000 листов архивных документов, уже оцифрирован 1 миллион документов. Наиболее важными являются документы, связанные с Геноцидом армян.