Սոչիի 2014թ. Օլիմպիական խաղերում ռուս մարզիկների խթանիչների ստուգման փորձանմուշների կեղծման մասին մեղադրանքների վերաբերյալ հետաքննությունը կավարտվի 2016-ին: Այդ մասին հայտնել է Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության (WADA) անկախ հանձնաժողովի ղեկավար Ռիչարդ Մաքլարենը:
«Հստակ օրը չեմ նշի, սակայն, հետաքննությունը կավարտվի 2016-ին»,-ասել է Մաքլարենը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը: Ըստ նրա, Սոչիի Օլիմպիական խաղերում խթանիչների փորձանմուշների հետ կապված մեքենայություններին մեղսակից ռուս մարզիկների անունները WADA-ն կփոխանցի միջազգային սպորտային ֆեդերացիաներին:
WADA-ի հուլիսի 18-ի զեկույցում ասվում էր, որ ՌԴ-ում դրական դոպինգ թեստերը թաքցնելու համակարգը կիրառվել է 643 անգամ 2011-2015թթ., ընդհանուր առմամբ մասնակցել են մարզիկներ 30 մարզաձևից:
«Որպես անկախ կողմ ես երբեք անձամբ չեն հրապարակի այդ մարզիկների անունները: Ես նրանց անունները կհանձնեմ ֆեդերացիաներին, որոնց իրավասությանն են իրենք ենթակա: Դրանից հետո արդեն ֆեդերացիաները որոշում կկայացնեն, քանի որ հենց իրենք են պատասխանատվություն կրում այդ մարզիկների արարքների համար»,-ասել է Մաքլարենը:
Սեպտեմբերի 13-ին «Fancy Bears»-ը հրապարակել է WADA-ի տվյալների բազայի առաջին մասը, որում նշվում է, որ WADA-ն ամերիկացի օլիմպիական չեմպիոնուհիներ Սերենա և Վինուս Ուիլյամս քույրերին, մարմնամարզուհի Սիմոնա Բեյլսին ու բասկետբոլիստուհի Ելենա Դելլե Դոննին թույլատրել է արգելված խթանիչներ օգտագործել՝ արպես դեղամիջոց։
Սեպտեմբերի 16-ին Fancy Bears հաքերային խումբը հրապարակել է 5 երկիր ներկայացնող ևս 11 մարզիկի տվյալները, որոնցից 9-ը ոսկե մեդալ են նվաճել Ռիոյի Օլիմպիական խաղերում։
Ընթերցեք նաև. Հաքերները բացահայտել են խթանիչներ օգտագործող ևս 11 մարզիկ. Նրանցից 9-ն օլիմպիական չեմպիոն են

Расследование обвинений о подмене допинг-проб российских спортсменов на Олимпийских играх – 2014 в Сочи завершится в 2016 году. Об этом сообщил глава независимой комиссии Всемирного антидопингового агентства (WADA) Ричард Макларен.
«Точную дату не назову, но расследование будет завершено в 2016 году», – сказал Макларен, передает ТАСС.
По его словам, WADA передаст имена российских атлетов, замешанных в махинациях с допинг-пробами на Олимпийских играх 2014 года в Сочи, международным спортивным федерациям.
Независимая комиссия WADA под руководством Макларена 18 июля представила доклад об итогах расследования обвинений в допинговых махинациях на Олимпийских играх 2014 года в Сочи. В докладе утверждается, что система по сокрытию положительных допинг-проб в России применялась в 643 случаях с 2011 по 2015 год, всего в ней были задействованы атлеты из 30 видов спорта.
«Как независимая сторона, я лично никогда не оглашу имена этих спортсменов. Я предоставлю имена спортсменов, которые будут фигурировать в моем докладе, спортивным федерациям, под чью юрисдикцию они подпадают. После этого уже именно федерации будут выносить решение, потому что именно они несут ответственность за деятельность этих спортсменов», – сказал Макларен.
Ранее участники хакерской группы Fancy Bears взломали базу WADA и обнародовали полученные документы. Сначала хакеры заявили, что агентство позволило принимать допинг теннисисткам Уильямс. После публикации второй части документов выяснилось, что среди 25 олимпийцев, якобы официально употреблявших запрещенные препараты, оказался российский боксер Миша Алоян. 16 сентября хакерская группа Fancy Bears опубликовала третью партию данных об использующих допинг спортсменах, в списки попали имена 11 спортсменов из 5 стран, из которых девять – завоевали медали на Олимпиаде в Рио-де-Жанейро. WADA обвинило в кибератаках российских хакеров.
Читайте также:Хакеры опубликовали имена использующих допинг 11 спортсменов: 9 из них – призеры Рио-2016