Հայաստանում առկա տնտեսական մոդելն այլևս սպառել է իրեն և այն չի կարող ապահովել տնտեսության հետագա զարգացումը: Այդ մասին հայտարարել է սեպտեմբերի 20-ին իր պաշտոնում վերանշանակված փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Գաբրիելյանին հարցրել են, թե ինչպե՞ս ստացվեց, որ ավելի քան վեց տարի շարունակ տնտեսական աճ գրանցած Հայաստանում հանկարծ պարզվում է, որ «տնտեսության վիճակը չափազանց ծանր է»:
«Թեզն ավելի մանրամասն կբացվի, իմ տրամաբանությամբ, պարոն Կարապետյանը շեշտել է, որ նախկին զարգացման ռեսուրսը սպառված է, և անհրաժեշտ են նոր մոտեցումներ, նոր ռեսուրսներ՝ հետագա աճի ապահովման համար։ Խոսքն ասյն մասին չէ, որ տնտեսական աճ չի եղել, այն մասին չէ, որ թվերն իրական չեն, խոսքը վերաբերում է զարգացման այն տնտեսական մոդելին, որն առկա էր, և հարկ է նոր մոտեցում, որը կշարադրվի վարչապետի կողմից», – ասել է Գաբրիելյանը։
Վաչե Գաբրիելյանը վստահեցրել է, որ 2016-ի արդյունքում Հայաստանում պարտադիր կգրանցվի տնտեսական աճ 2,5-3,5 տոկոսի սահմանում, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն:
Գաբրիելյանի խոսքով` առաջին կիսամյակում առավել բարձր ցուցանիշներ են գրանցվել լեռնահանքային արդյունաբերության, գյուղատնտեսության ոլորտներում և որոշ չափով նաև ծառայությունների և զբոսաշրջության ոլորտում։
«Հարկավոր է ավելի մանրամասն, ըստ ձեռնարկությունների, դիտարկել առավել հեռանկարային ուղղությունները։ Սակայն, ընդհանուր առմամբ, տարվա արդյունքում կգրանցվի աճ, որտեղ արտահանման մասնաբաժինը կլինի ավելի բարձր, քանի երբևէ եղել է», – ասաց Գաբրիելյանը։
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2009-ի տնտեսական խորը ճգնաժամից հետո՝ 2010-2015 թվականների ընթացքում Հայաստանի տնտեսական աճը միջինը տարեկան կազմել է 4 տոկոս: Տնտեսական աճը շարունակվում է նաև այս տարի, երկրորդ եռամսյակում` 1.5 տոկոս:
Ելույթ ունենալով Ազգային ժողովում` նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարեց. «Մենք պետք է հասկանանք, որ կախարդական փայտիկ չկա, և այս պահին ես կարող եմ ասել, որ եթե մենք ուզում ենք մեր տնտեսության մեջ փոփոխություն անենք, մենք պետք է համակարգային փոփոխություններ անենք։ Ռեալ մեր տնտեսության վիճակը, բաց, ազնիվ ասում եմ, շատ ծանր է, չափազանց ծանր է»:

По итогам 2016 года в Армении обязательно будет зарегистрирован экономический рост в пределах 2,5-3,5%. Об этом 20 сентября сказал журналистам министр международной экономической интеграции и реформ Армении Ваче Габриелян.
При этом он отметил, что экономический рост необходимо рассматривать по сферам и перспективам развития, передает АРКА.
По словам Габриеляна, в первом полугодии наиболее высокие результаты были зарегистрированы в таких сферах как горнорудная промышленность, сельское хозяйство и в некоторой степени в сфере услуг и туризма.
«Необходимо более подробно, по предприятиям, посмотреть наиболее перспективные направления. Однако в целом по итогам года будет рост, в котором доля экспорта будет более высокой, чем было когда-либо», – сказал Габриелян.
Согласно данным Нацстатслужбы РА, экономический рост в Армении во втором квартале 2016 года составил 1,5%, по сравнению с 4,5%, зарегистрированным в первые три месяца года.
Согласно госбюджету, рост ВВП в Армении на 2016 год запланирован в размере 2,2%. При этом власти Армении имеют оптимистические прогнозы и ожидают по итогам 2016 года рост экономики на уровне 4%.
По последнему прогнозу ВБ, экономический рост республики в 2016 году составит 1,9%, МВФ также прогнозирует 1,9% рост, ЕБРР – 2%, ЕАБР – 2,6%, Fitch до 2%, Moody’s ожидает замедление роста ВВП Армении в 2016 году до 2,2%.
ЦБ Армении в своем последнем прогнозе оценивает рост экономики Армении в 2016 году на уровне 2,8-3,4%.