21-րդ դարում զենքերը փոխվել են, բայց չենք փոխվել մենք՝ սեփական ազատությունը պաշտպանելու մեր վճռականությամբ: Երևանի Հանրապետության Հրապարակում անցկացվող զորահանդեսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ որպես վկա բերելով անցկացվող զորահանդեսը:
Նախագահը շնորհավորում եմ բոլորին Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ:
«Քառորդ դար առաջ այս օրը մենք կատարեցինք մեր ընտրությունը հանրաքվեի թերթիկներով, բայց բոլորս էլ գիտենք, որ մեր սրտերում և մեր հավաքական հիշողության մեջ այդ ընտրությունը վաղուց էինք կատարել: Մենք ընտրել ենք ազատությունը դեռ Հայկ Նահապետի ժամանակ: Մենք հավատարիմ ենք այդ ընտրությանը, որ դեռևս նետուաղեղի ժամանակներում ենք կատարել»:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ իդեալական աշխարհում իրավունքն է, որ պետք է ծնի ուժ.
«Բայց այսօրվա աշխարհն ու մեր շրջապատը հեռու են իդեալական լինելուց: Դեռ կան հանգամանքներ, երբ ուժն է ծնում իրավունք: Մենք ունենք մեր իրավունքը և մեր ազատությունը պաշտպանելու ուժը: Վկան այս զորահանդեսն է: Ազատությունն ու անկախությունը պաշտպանության կարիք ունեն ոչ միայն արտաքին սպառնալիքներից: Մեր քաղաքացիները ևս պետք է ազատ լինեն, որովհետև ազատ մարդն ու ազատ հասարակությունն անհամեմատ ավելի արդյունավետ են գործում: Մենք կարող ենք և պետք է շարունակենք կառուցել արդյունավետ երկիր, որը կպաշտպանի ազատ քաղաքացուն և ազատ հասարակությանը: Անազատ մարդիկ տեսականորեն կարող են ստեղծել շատ բան, բայց ոչ երջանկություն»:
Անցած 25 տարիների ընթացքում, նախագահի խոսքով, մենք անշրջելի հաջողություններ ենք արձանագրել:
«Երբեմն սխալվել ենք, երբեմն՝ ծայրահեղությունների մեջ հայտնվել, բայց, մեծ հաշվով, ճիշտ ուղիով ենք շարժվել: Մենք կառուցում ենք մեր երջանկությունը խաղաղ և ստեղծագործ արարման ճանապարհով: Իսկ առաջ շարժվելու մեր բանաձևը շատ պարզ է՝ աշխատանք, աշխատանք և աշխատանք: Մենք մեր ձեռքբերումները պետք է բազմապատկենք մե՛ր աշխատանքով և պաշտպանենք մե՛ր ուժերով:
Կեցցե՛ն Հայաստանի սահմաններն աչալուրջ հսկող մեր տղաները. նրանք մեր ազատության թիվ մեկ երաշխավորն են: Փա՛ռք Արցախյան ազատամարտը կերտած անմահ հերոսներին և մեր բոլոր քաջարի տղաներին: Փա՛ռք ապրիլյան մեր կորյուններին, որ հօդս ցնդեցրին հակառակորդի բոլոր ծրագրերը: Ամիսներ առաջ հետախույզ-գնդացրորդ Սասուն Մկրտչյանի շիրիմի առաջ մեր բոլորի անունից խոստացա, որ շարունակելու ենք Սասունի և իր ընկերների սուրբ գործը, միշտ վառ ենք պահելու Արցախի և Հայաստանի նոր սերնդից ճառագող այն լույսը, որ ապրիլյան օրերին բոլորիս դարձրել էր միասնական. միասնական մեկ բռունցք՝ պատրաստ իջնելու մեր անվտանգությանը սպառնացող ոսոխի գլխին: Մենք մեր խոստումը պահելու ենք: Վկան այս զորահանդեսն է:
Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին՝ հողի մշակն ու շինարարը, բժիշկն ու ուսուցիչը, հանքափորն ու գործարարը, պետական ծառայողն ու մշակութային գործիչը: Փա՛ռք նոր արժեք ստեղծող հայաստանցուն: Կեցցե՛ Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնությունը. միասին մենք ավելին ենք, քան հնարավոր է պատկերացնել: Կեցցե՛ն Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող մեր քույրերն ու եղբայրները, ովքեր հավասարապես լծված են մեր երկրի զարգացումն ու պաշտպանությունը հետևողական առաջ տանելու գործին: Կեցցե՛ հայ ավանդական ընտանիքը, որ ժամանակի բոլոր հոսանքներից անդին շարունակում է մնալ հերոսներ կերտող և ուսումնատենչ սերունդ մեծացնող ջերմության աղբյուր»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

В 21-м веке оружие изменилось, но не изменились мы в своей решимости защищать собственную свободу. Об этом во время военного парада Вооруженных сил РА на Площади Республики в честь 25-й годовщины независимости Армении заявил президент РА Серж Саргсян.
Президент в своей речи поздравил всех с 25-летием независимости Республики Армения:
«Четверть века назад в этот день мы сделали свой выбор бюллетенями референдума, но все мы знаем, что в глубине души и в нашей коллективной памяти этот выбор мы сделали давно. Мы выбрали свободу еще во время Прародителя Айка. Мы верны тому выбору, который сделали еще во времена луков и стрел».
Саргсян отметил, что в идеальном мире право должно порождать силу:
«Но сегодняшний мир и наше окружение далеки от идеала. Еще есть обстоятельства, когда сила порождает право. У нас есть сила защитить нашe право и нашу свободу. Свидетельством тому – этот парад. Свобода и независимость нуждаются в защите не только от внешних угроз. Наши граждане также должны быть свободны, потому что свободный человек и свободное общество действуют несравненно более эффективно. Мы можем и должны продолжать строить страну, которая будет защищать свободного гражданина и свободное общество. Несвободные люди теоретически могут создать многое, но – не счастье».
В течение прошедших 25-ти лет, по словам президента, Армения достигла серьезных успехов.
«Подчас ошибались, подчас оказывались в крайностях, но по большому счету, двигались верным путем. Мы строим своё счастье путем мирного и творческого созидания. А наша формула прогресса очень проста – работа, работа и работа. Мы должны преумножить свои достижения своим трудом и защитить своими силами.
Да здравствуют наши сыны, бдительно охраняющие границы Армении – они главные гаранты нашей свободы! Слава бессмертным героям, породившим Арцахскую освободительную борьбу и всем нашим мужественным сынам! Слава нашим апрельским львам, которые развеяли все планы противника! Несколько месяцев назад перед могилой разведчика-пулеметчика Сасуна Мкртчяна от имени всех нас я пообещал, что мы продолжим святое дело Сасуна и его товарищей, навсегда сохраним тот яркий свет, что излучает новое поколение Арцаха и Армении, который в апрельские дни объединил нас в мощный кулак, готовый сокрушить угрожающего нашей безопасности врага. Мы сдержим своё слово. Свидетельством тому – этот парад.
Да здравствует гражданин Республики Армения – земледелец и строитель, врач и учитель, шахтер и предприниматель, государственный служащий и деятель культуры! Слава создающему новую ценность жителю Армении!
Да здравствует триединство Армения-Арцах-диаспора: вместе мы больше, чем возможно представить!
Да здравствуют наши сестры и братья, представляющие национальные меньшинства Армении, которые наравне участвуют в деле последовательного продвижения вперед развития и обороны нашей страны!
Да здравствует традиционная армянская семья, которая вопреки всем веяниям времени продолжает оставаться источником тепла, порождающего героев и взращивающего стремящееся к знанию поколение!»- отметил в своей речи Серж Саргсян.