Էլեկտրաէներգիայի և գազի սակագնի ձևավորման մասով առաջարկվել է փոխել մեթոդաբանությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը սեպտեմբերի 21-ին Եռաբլուրում՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե կառավարության նիստից հետո էլեկտրաէներգիայի և գազի մասով քննարկումից ինչ եզրակացության եկան:
«Մենք առաջարկել ենք սակագների մեթոդաբանությունը փոխել, տարանջատել սոցիալապես անապահովին ոչ սոցիալապես անապահովից»,-ասել է նա, մեջբերում է Tert.am-ը:
Կարապետյանի խոսքով՝ կարող է նաև հաշվի առնեն որոշակի բիզնես ոլորտների համար սահմանված սակագները:
«Մասնավորապես՝ ջերմոցներ, վերամշակող գյուղատնտեսական ձեռնարկությունների համար ստեղծել բարենպաստ պայմաններ»,-ասել է նա:
Սեպտեմբերի 14-ին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում հայտարարել է, թե ՀՀ տնտեսության վիճակը չափազանց ծանր է, անհրաժեշտ են համակարգային փոփոխություններ. «Մեր տնտեսության վիճակը շատ ծանր է, չափազանց ծանր: Եթե ուզում ենք տնտեսության մեջ փոփոխություն անել, անհրաժեշտ են համակարգային փոփոխություններ: Կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվելու՝ սոցիալական լարվածության իջեցմանն ուղղված, նաև բիզնեսի զարգացման առումով»: Նրա խոսքով, որոշելու են, թե տնտեսությունը որ ուղղությամբ է զարգանալու:

Было предложено изменить методику расчета тарифов на газ и электроэнергию.Об этом 21 сентября заявил новоназначенный премьер-министр РА Карен Карапетян в беседе с журналистами, отвечая на вопрос о том, к какому заключению пришли в ходе обсуждения тарифов на газ и электроэнергию после заседания правительства.
«Мы предложили изменить методику расчета тарифов на газ и электроэнергию, разграничив социально необеспеченные слои от социально обеспеченных»,- сказал он, передает Tert.am.
По словам Карапетяна, могут быть также учтены тарифы, установленные для некоторых сфер бизнеса.
«В частности, нужно создать благоприятные условия для теплиц, перерабатывающих сельскохозяйственных предприятий», – сказал он.
На вопрос о том, будет ли пересмотрен тариф на электроэнергию для социально необеспеченных слоев, то есть потребителей до 200 кВт электроэнергии, премьер ответил: «Может быть и больше».
14 сентября во время заседания правительства Карен Карапетян заявил, что состояние экономики Армении слишком тяжелое, и необходимы системные изменения. Он отметил, что будут предприняты конкретные шаги в направлении снижения социального напряжения и развития бизнеса. По его словам, будет решено, в каком именно направлении развивать экономику.