Երևանի Հանրապետության հրապարակում սեպտեմբերի 21-ին կայացել է Հայաստանի անկախության 25 ամյակին նվիրված զորահանդեսը, որի հրամանատարն էր Զորքերի միացյալ խմբավորման հրամանատար, Սբ Վարդան Մամիկոնյան շքանշանի ասպետ, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը:
Զորահանդեսն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար, Արցախի հերոս, մարտական խաչ առաջին աստիճանի և Տիգրան Մեծ շքանշանների ասպետ Սեյրան Օհանյանը:
Զորահանդեսը մեկնարկել է Զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդ, գերաշնորհ տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի աղոթքով: Այնուհետև հրապարակում հնչել են ՀՀ ազգային հերոսների, Քառօրյա պատերազմում զոհված հերոսների, զինվորականների անունները։
Հոբելյանական քայլերգի ներքո հրապարակ են բերվել ՀՀ պետական դրոշը, զինված ուժերի մարտական դրոշը և Աշոտ Երկաթ թագավորի պատվական Սուրբ Խաչը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ամբիոնից շնորհավորել է Անկախության տոնը՝ նշելով, որ 21-րդ դարում զենքերը փոխվել են, բայց չենք փոխվել մենք՝ սեփական ազատությունը պաշտպանելու մեր վճռականությամբ:
«Իդեալական աշխարհում իրավունքն է, որ պետք է ծնի ուժ: Բայց այսօրվա աշխարհն ու մեր շրջապատը հեռու են իդեալական լինելուց: Դեռ կան հանգամանքներ, երբ ուժն է ծնում իրավունք: Մենք ունենք մեր իրավունքը և մեր ազատությունը պաշտպանելու ուժը: Վկան այս զորահանդեսն է: Ազատությունն ու անկախությունը պաշտպանության կարիք ունեն ոչ միայն արտաքին սպառնալիքներից: Մեր քաղաքացիները ևս պետք է ազատ լինեն, որովհետև ազատ մարդն ու ազատ հասարակությունն անհամեմատ ավելի արդյունավետ են գործում: Մենք կարող ենք և պետք է շարունակենք կառուցել արդյունավետ երկիր, որը կպաշտպանի ազատ քաղաքացուն և ազատ հասարակությանը: Անազատ մարդիկ տեսականորեն կարող են ստեղծել շատ բան, բայց ոչ երջանկություն»,- շեշտել է նախագահը:
Զորահանդեսի ընթացքում Հանրապետության հրապարակով անցել են մարտի դաշտում հատուկ հետախուզական խնդիրներ կատարելու համար նախատեսված հետախուզական ստորաբաժանումները, հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները՝ համալրված արդիականացված գնդացիրներով, հեռահար նշանառու, ինչպես նաև ժամանակակից մարտ վարելու այլ գերճշգրիտ սպառազինությամբ, խաղաղապահ ուժերի բրիգադի շարասյունը, ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումները, ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի մարտիկները։
Հրապարակով անցել են անօդաչու սարքերը, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի մարտական կայանները, որոնք նախատեսված են ապակազմակերպելու հակառակորդի զենքերի և զորքերի ղեկավարման համակարգերը, ԶՓ-80 տիպի զրահապատ փոխադրամեքենաները, մոտոհրաձգային և տանկային ստորաբաժանումները:
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված զորահանդեսին ցուցադրվել է ՀՀ Զինված ուժերին մատակարարված «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգի «Է»՝ էքսպորտային մոդիֆիկացիան, 300 կմ հեռահարությամբ:
Հրապարակում ցուցադրվել են նաև «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերը, որոնք ՀՀ ԶՈւ մարտական հերթապահության են անցել այս տարվանից:
«Սմերչ» համակարգերի մատակարարումը նախատեսված էր Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված ռազմական տեխնիկայի գնման 200 մլն դոլարի վարկային համաձայնագրով:
Հրապարակով անցել են նաև «Տոչկա» մարտավարական հրթիռային համալիրներ, «Սկադ» օպերատիվ մարտավարական համակարգեր, որոնց խոցման հեռավորությունը կարող է հասնել 300 կմ-ի: Ներկայացվեցին հակաօդային պաշտպանության «ԲՈւԿ» զենիթահռթիռային համակարգերը, որոնց առկայության մասին Զինված ուժերում հայտնի է դարձել միայն զորահանդեսի փորձերի ժամանակ:
Երևանյան երկինքը եռագույնով են ներկել Սու-25 գրոհիչների խումբը և չորրորդ սերնդի ՄիԳ-29 կործանիչ ինքնաթիռների խումբը:
Հրապարակի տրիբունայում էին նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը, ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, ԼՂՀ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ՀՀ անվտանգության խորհրդի անդամները, բարձրաստիճան զինվորականներ, պատգամավորներ և այլն:
1991-ի սեպտեմբերի 21-ը դարձավ Հայաստանի Երրորդ հանրապետության ծննդյան օրը: Հայ ժողովուրդը կրկին իրավունք ստացավ ինքնուրույն կառուցել իր ապագան, լինել իր հողի տերը, վերագտավ վերջին դարերի ընթացքում կորսված պետականությունը, որը մի քանի տարով ձեռք բերեց 1918-ին: 1991-ի սեպտեմբերի 21-ին հայ ժողովուրդը համազգային հանրաքվեում քվեարկեց ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու և Հայաստանի անկախ պետության ստեղծման օգտին: Քաղաքացիների 95%-ը, որոնք ունեին ձայնի իրավունք, «այո» ասացին անկախությանը: Հանրաքվեի արդյունքների հիման վրա 1991թ. սեպտեմբերի 23-ին Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը երկիրը հռչակեց անկախ պետություն:

21 на Площади Республики в Ереване состоялся военный парад, посвященный 25-летию независимости Армении.Парадом командовал генерал‐майор Андраник Макарян. Военный парад принял исполняющий обязанности министра обороны РА, Герой Арцаха Сейран Оганян.
Парад начался с молитвы духовного лидера ВС РА, Его Высокопреосвященства епископа Вртанеса Абраамяна, после чего на площади прозвучали имена национальных героев РА, военнослужащих, погибших в ходе апрельской четырехдневной войны.
Под звуки юбилейного марша на площадь были вынесены государственный флаг РА, боевой флаг ВС РА и Святой Крест славы короля Ашота Ерката.
Президент Армении Серж Саргсян выступил с поздравительной речью по случаю Дня независимости РА, отметив, что в 21-м веке оружие изменилось, но не изменились мы в своей решимости защищать собственную свободу.
«В идеальном мире право должно порождать силу. Но сегодняшний мир и наше окружение далеки от идеала. Еще есть обстоятельства, когда сила порождает право. У нас есть сила защитить нашe право и нашу свободу. Свидетельством тому – этот парад. Свобода и независимость нуждаются в защите не только от внешних угроз. Наши граждане также должны быть свободны, потому что свободный человек и свободное общество действуют несравненно более эффективно. Мы можем и должны продолжать строить страну, которая будет защищать свободного гражданина и свободное общество. Несвободные люди теоретически могут создать многое, но – не счастье»,- сказал в своей речи президент.
Во время парада по Площади Республики прошли спецподразделения разведки, подразделения, оснащенные современными автоматами и другим высокоточным оружием для современного боя, колонна бригады миротворцев, полицейские подразделения, военнослужащие 102-й военной базы РФ.
По площади прошли также беспилотники, боевые станции радиоэлектронной борьбы, которые предназначены для дезорганизации войск и систем управления оружием противника, танки, боевые машины пехоты, самоходные артиллерийские установки, противотанковая и полевая артиллерия, WM-80, системы ПВО. На военном параде, посвященном 25-й годовщине независимости Армении, была продемонстрирована экспортная модификация ракетного комплекса «Искандер-Э», дальность поражения цели которой составляет 300 км.
На площаде были продемонстрированы также реактивные системы залпового огня «Смерч», поступившие в распоряжение ВС Армении в этом году.
Поставка РСЗ «Смерч» была предусмотрена кредитным соглашением между Арменией и Россией по приобретению вооружения на 200 млн долларов.
На параде были также продемонстрированы тактические ракетные комплексы «Точка У» и «Эльбрус» (с баллистическими ракетами Р-17, по натовской квалификации – Scud), дальность поражения целей которых может достигать 300 км, были представлены также зенитно-ракетные комплексы «Бук», о наличии которых в ВС РА стало известно лишь во время репетиций военного парада.
В небе над Ереваном пролетели истребители четвортого поколения МиГ-29 и военные вертолеты Су-25, раскрасившие небо над Ереваном в цвета армянского триколора.
На трибуне во время военного парада на Площади Республики присутствовали также Католикос всех армян Гарегин II, Католикос Великого Дома Киликийского Арам I, президент НКР Бако Саакян, бывший президент НКР Аркадий Гукасян, председатель НС РА Галуст Саакян, премьер-министр Армении Карен Карапетян, председатель Конституционного Суда Гагик Арутюнян, члены Совета безопасности РА, высокопоставленные должностные лица, депутаты и т.д.
21 сентября 1991 года стало днем рождения третьей Республики Армения. В этот день решением Верховного Совета республики был проведен референдум о выходе из состава СССР и создании независимого государства. За провозглашение независимости проголосовали около 95% граждан, обладающих правом голоса. Официально независимость была провозглашена парламентом 23 сентября.