(?) Դմիտրի, ի՞նչ նոր մարտահրավերներ են ի հայտ եկել ժամանակակից աշխարհում կիբերանվտագության ապահովման տեսակետից և ինչպե՞ս կարելի է համարժեք պատասխան տալ:
(!) Գոյություն ունի 3 միտում: Առաջինը`կազմակերպված հանցավորություն: Մի քանի տարի առաջ հաքերներն ընկալվում էին որպես «բարության և լույսի մարտիկներ», որոնք առաջնորդվում են աշխարհը դեպի լավը փոխելու վեհ գաղափարով: Այսօր արդեն նրանք միայնակ ռոմանտիկ ավազակներ չեն, այլ լավ կազմակերպված խմբեր, որոնց կարելի է համեմատել ցանկացած այլ հանցավոր խմբավորման հետ: Դա լիարժեք ինդուստրիա է, որտեղ միլիոնավոր դոլարներ են շրջանառվում: Կիբերհանցագործների նպատակը ոչ թե ցուցադրական խուլիգանությունն է ընդունված նորմերի դեմ, այլ լուրջ գրոհները գործընթացների, օբյեկտների ու սարքերի դեմ, ինչպես նաև արժեքավոր կոմերցիոն տեղեկատվություն կորզելը:
Երկրորդ միտումը` բարդ, բազմաբաղադրիչ կիբերզենքն է: Զենքը կրողները, որպես կանոն, նույն ծրագրային պրոդուկտներն են, որպես կանոն, դրանց ձևափոխված հենային տարբերակները: Այդպես, ամենատարածված հենային Windows-ի 63 մոդիֆիկացիա գոյություն ունի, որոնք թույլ են տալիս ոճրագործներին առևանգել օգտատերերի տվյալները, կրիպտարժույթը, օգտագործել համակարգիչը ddos-հարձակումների համար և մի շարք այլ գործողություններ իրականացնել առանց օգտատերի իմացության:
Երրորդ միտումը այդ լուծումների ակտիվ, զանգվածային առաջ մղումն է օգտատերերի շրջանում տորենտ-ցանցերի և ցանցահենային կայքերի միջոցով, քանի որ շատերը տեղադրում են ծրագրային ապահովման (ԾԱ) հենային տարբերակները, չմտահոգվելով, թե ինչպես դա կանդրադառնա տվյալների պաշտպանվածության վրա:
(?) Արդյո՞ք Microsoft-ը մշակում է նոր լուծումներ կիբերանվտանգության ապահովման ոլորտում` հաղթահարելու համար առկա սպառնալիքները: Եվ ի՞նչ լուծումներ են դրանք:
(!) Microsoft-ը Պենտագոնից հետո երկրորդ ընկերությունն է գրոհների քանակով, որի կայքը ենթարկվում է օրական մոտ 10.000 կիբերհարձակման: Ուստի, կիբերանվտանգության հարցն ընկերության համար առաջին տեղում է և մենք միլիարդավոր դոլարներ ենք ներդնում այդ ոլորտում արդեն մոտ 20 տարի: Մի քանի տարի առաջ Microsoft-ը 2 շաբաթով դադարեցրեց արտադրությունը, նոր լուծումներ ներդնելու համար` նպատակ ունենալով պաշտպանել իր բոլոր պրոդուկտները, նվազագույնի հասցնելով իր լուծումների խոցելիությունը: Ըստ վիճակագրության, Microsoft-ի ծրագրային պրոդուկտների խոցելիությունը շատ ավելի ցածր է, քան շուկայում գործող այլ ընկերությունների պարագայում, իսկ խոցելիությունը վերացնելու արագությունը շատ ավելի բարձր է: Ծրագրերի մեծ մասը պաշտպանության ներկառուցված տարրեր ունի: Օրինակ, Windows Defender պաշտպանիչ տարրը, որը ներկառուցված է օպերացիոն համակարգի նոր տարբերակներում, բաղկացած է մի քանի հակավիրուսային միջուկներից: Դա միասնական համակարգ է, որը ներառում է տարբեր տեխնոլոգիաներ: Ստանդարտ հակավիրուսների համեմատ այս լուծումն առավել արդյունավետ է և ավելի քիչ ռեսուրս է պահանջում:
(?) Մի փոքր մանրամասնեք, թե որքանո՞վ է պաշտպանված արդիական ծրագրային ապահովումը, մասնավորապես, Microsoft-ի մշակած պրոդուկտները, տարբեր տեսակի կիբերսպառնալիքներից:
(!) 10-15 տարի առաջ արժեքավոր տվյալները կարելի էր առևանգել խոշոր կորպորացիաներից: Այժմ կիբերհանցագործների տեսակետից հետաքրքրություն են ներկայացնում նաև փոքր ընկերությունները, և նույնիսկ ֆիզիկական անձինք: Չէ որ մարդկանց մեծ մասը հաշվեհամարներ ունի բանկերում և օգտվում է կրեդիտային քարտերից: Այսօր յուրաքանչյուր ՏՏ ընկերություն բավականին շատ միջոցներ ու ժամանակ է ծախսում կիբերանվտանգության ապահովման համար: Չնայած հսկայական ջանքերին, անհնար է 100 տոկոսով երաշխավորել ծրագրային պրոդուկտի պաշտպանվածությունը, ինչպես անհնար է լիովին պաշտպանված տանկ կամ տուն ստեղծել: Մենք մշտապես հազարավոր դիմումներ ենք ստանում ԱՊՀ երկրների քաղաքացիներից, որոնք կիբերգրոհների զոհ են դառնում: Դիտարկվող դեպքերի 100 տոկոսում պատճառը ծրագրային պրոդուկտի հենային տարբերակների կիրառումն է: Microsoft ընկերությունը ոչ մի կապ չունի հենային և «կոտրած» ԾԱ հետ, սակայն բավականին մեծ կորուստներ է կրում, կապված հեղինակության խարխլման ու իմիջային ռիսկերի հետ: Մենք դիտարկում ենք յուրաքանչյուր հաճախորդի դիմումը մասնավոր կարգով և պարզաբանում ենք, թե որն է արտոնված ծրագրերի կիրառման օգուտը:
(?) Կա ԾԱ, որին աջակցելուց Microsoft-ը վերջերս հրաժարվել է. որքանո՞վ է վտանգավոր ծրագրի հետագա կիրառումը, կարո՞ղ են արդյոք կողմնակի մշակումներն ապահովել անվտանգությունն այդ դեպքում:
(!) Տարիներ առաջ թողարկված պրոդուկտները դուրս են գալիս կիրառումից: Դրա վառ օրինակներն են Windows XP և Windows Server 2003-ը: Մենք զգուշացնում ենք օգտատերերին, որ համակարգը հնացել է, թարմացումներ դրա համար չեն մշակվում, ուստի դրանք չեն կարող անվնաս լինել օգտատերի համար: Թարմացումները կարևոր են ցանկացած ծրագրային պրոդուկտի համար. ժամանակի հետ ԾԱ խոցելիությունն աճում է: Թարմացումները վերացնում են թերություններն ու բարձրացնում են պաշտպանվածությունը, մինչդեռ աջակցությունից դուրս եկած պրոդուկտների խոցելիությունն աստիճանաբար աճում է և հաքերներին հայտնի «սողանցքները» այլևս չեն փակվում:
(?) Օգտագործվո՞ւմ են արդյոք կիբերանվտանգության սպառնալիքների դեմ պայքարում արհեստական ինտելեկտի ոլորտում վերջին նվաճումները:
(!) Անշուշտ: Microsoft-ը հսկայական աշխատանք է տանում արհեստական ինտելեկտի պրոդուկտների մշակման ուղղությամբ, այդ նպատակով ամբողջ աշխարհում ստեղծվում են տվյալների մշակման կենտրոններ: Նման լուծումների ամենապարզ օրինակներն են պատկերն ու ձայնը տարբերակող համակարգերը, նման ալգորիթմների բազայի վրա են կառուցված ժամանակակից հակավիրուսներից շատերը: Կան պրոդուկտներ, որոնք նախատեսված են սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց համար: Օրինակ, Cortana-ն Windows 10-ում թույլ է տալիս նամակ գրել, չդիպչելով համակարգչին:
(?) Ի՞նչ կանոններով պետք է առաջնորդվի օգտատերն իր տվյալներն առավելագույնս պաշտպանելու համար:
(!) Ընդհանուր կանոնը հետևյալն է` առաջնորդվել սթափ դատողությամբ. Օգտատերը պետք է հասկանա ուր է գնում և ինչ է անում: Պետք է զգուշավոր մոտեցում ունենալ անհայտ կայքերի հանդեպ, չբացել անծանոթներից ստացած կասկածելի նամակները, չբեռնել և չբացել չստուգված մատակարարներից ստացած անհայտ ծրագրերը: Մենք պնդում ենք, որ օգտատերերն օգտվեն լիցենզավորված ծրագրային ապահովումից, քանի որ օգտատերի տվյալները շատ ավելի արժեքավոր են ամենաթանկ լիցենզիոն ԾԱ արժեքից:
(?) Դմիտրի, ինչպիսին են, ըստ ձեզ, ՏՏ շուկայի հեռանկարները Հայաստանում:
(!) Այսօր ՏՏ շուկան Հայաստանում աճում է արագ տեմպերով` տարեկան ավելի քան 20 տոկոսով: Այստեղ կան խոշոր մշակողներ ու արտադրող ընկերություններ: ՏՏ հատվածը վառ է ու դինամիկ, ներուժը շատ մեծ է: Ըստ իս, պակասում է պետության կողմից այդ շուկայի առանձնահատկությունների ընկալումը և մտավոր սեփականության պաշտպանությանն ուղղված կոնկրետ քայլերը (հենության մակարդակը Հայաստանում դեռ շատ բարձր է): Սակայն, այսօր այդ ուղղությամբ դրական տեղաշարժ է նկատվում. օրենսդրությունը նախատեսում է հարկային տեսակետից բարենպաստ պայմաններ սկսնակ ՏՏ ընկերությունների համար, իսկ մտավոր աշխատանքի պրոդուկտը սահմանված է օրենքով և ենթակա է պաշտպանության:

(?) Дмитрий, какие новые вызовы стоят перед обеспечением кибербезопасности в современном мире и как можно им адекватно ответить?
(!) Существует три тенденции. Первая – это организованная преступность. Несколько лет назад хакеров воспринимали как «воинов добра и света» с благородной целью изменить мир к лучшему. Сегодня это уже не романтические разбойники-одиночки, а хорошо организованные группы, которые можно сравнить с любыми другими преступными группировками. Это полноценная индустрия, в которой вращаются миллиарды долларов. Цель киберпреступников – не показательные хулиганства против общепринятых норм, а серьезные атаки, направленные на разрушение процессов, объектов и машин, а также на получение ценной коммерческой информации. Вторая тенденция – сложное, многокомпонентное кибероружие. Носителями его становятся сами программные продукты, как правило – их модифицированные пиратские версии. Так, в самой популярной пиратской сборке Windows существует 63 модификации, которые позволяют злоумышленникам похищать пользовательские данные, криптвалюту, использовать компьютер для ddos-атак и совершать ряд других действий без ведома пользователя. Третья тенденция заключается в активном, массовом продвижении этих решений пользователям через торрент-сети и пиратские сайты, ведь многие устанавливают пиратские версии ПО, не задумываясь о том, как это скажется на защищенности данных.
(?) Разрабатывает ли Майкрософт новые решения в сфере обеспечения кибербезопасности для преодоления существующих угроз? Что это за решения?
(!) Microsoft – это вторая компания после Пентагона по числу атак, ее сайт подвергается десяткам тысяч кибератак ежедневно. В связи с этим, вопрос кибербезопасности стоит для нас на первом месте и мы инвестируем в эту сферу миллиарды долларов на протяжении 20 лет. Несколько лет назад Microsoft на 2 недели приостановил производство, чтобы внедрить новые решения и процессы разработки для усиления защищенности всех своих продуктов, чтобы свести к минимуму уязвимость своих решений. По статистике, уязвимость программных продуктов Microsoft намного ниже, чем у других компаний по рынку, а скорость закрытия уязвимостей – в разы выше. Большинство программ содержит встроенные элементы защиты. Например, защитник Windows Defender, встроенный в новые версии операционной системы, состоит из нескольких антивирусных ядер. Это единая система, которая включает в себя разные технологии. По сравнению со стандартными антивирусами это решение более эффективно и требует меньше ресурсов.
(?) Давайте сейчас немного подробнее о том, насколько защищено современное ПО от всякого рода киберугроз, и, в частности, продукты, разрабатываемые Майкрософт?
(!) 10-15 лет назад ценные данные можно было похитить только у крупных корпораций. Сейчас немалый интерес, с точки зрения киберпреступников, представляют и небольшие компании, и даже физические лица. Ведь большинство из нас имеют счета в банках и пользуются кредитными картами. Сегодня каждая ИТ-компания тратит немало средств и времени на обеспечение кибербезопасности. Несмотря на огромные усилия, невозможно гарантировать 100% защищенность программного продукта, как невозможно сделать полностью защищенным танк или дом. Мы регулярно фиксируем тысячи обращений граждан СНГ, которые стали жертвами кибератак. В 100% расследуемых случаев причиной становится использование пиратских версий программных продуктов. Компания Microsoft не имеет никакого отношения к контрафактному и «взломанному» ПО, однако несет немалые потери, связанные с подрывом репутации и имиджевыми рисками. Мы рассматриваем заявление каждого клиента в частном порядке и объясняем, в чем заключается полезность использования подлинных программ.
(?) Существует ПО, от поддержки которого компания Майкрософт недавно отказалась: насколько опасно его дальнейшее использование, и могут ли сторонние разработки обеспечить безопасность в таком случае?
(!) Из цикла поддержки выходят продукты, выпущенные много лет назад. Яркими примерами являются Windows XP и Windows Server 2003. Мы предупреждаем пользователей о том, что система устарела, обновления для нее не разрабатываются, поэтому использовать ее небезопасно. Обновления важны для любого программного продукта: со временем уязвимость ПО повышается. Обновления устраняют недостатки и повышают его защищенность, в то время как уязвимость продуктов, вышедших из цикла поддержки, постоянно растет и известные хакерам «бреши» перестают закрываться.
(?) Используются ли современные разработки в сфере искусственного интеллекта в борьбе с угрозами кибербезопасности?
(!) Конечно. Microsoft ведет огромную работу над разработкой продуктов искусственного интеллекта, для этого по всему миру создаются центры обработки данных. Самые простые примеры таких решений – системы распознавания и узнавания картинок и голоса, на базе похожих алгоритмов построены многие современные антивирусы. Множество продуктов ориентировано на помощь людям с ограниченными возможностями. Например, Cortana в Windows 10 позволяет писать письма, не прикасаясь к компьютеру.
(?) Каким правилам должен следовать пользователь для максимальной защищенности своих данных?
(!) Общее правило – руководствоваться здравым смыслом: пользователь должен понимать, куда он идет и что делает. Следует с осторожностью заходить на неизвестные сайты, не открывать подозрительные письма от незнакомых отправителей, не загружать и не запускать неизвестные программы не от проверенных поставщиков. Мы настоятельно рекомендуем использовать подлинное программное обеспечение, ведь ценность пользовательских данных гораздо выше стоимости самого дорогого лицензионного ПО.
(?) Дмитрий, каковы, на ваш взгляд, перспективы ИТ-рынка Армении?
(!) Сегодня ИТ-рынок в Армении растет быстрыми темпами, более 20% в год. Здесь присутствуют крупные разработчики и продуктовые компании. ИТ-сегмент – яркий и динамичный, потенциал его очень высок. На мой взгляд, не хватает понимания государством особенностей этого рынка и конкретных шагов по защите интеллектуальной собственности (уровень пиратства в Армении все еще высок). Однако сегодня в этом направлении наблюдаются положительные сдвиги: законодательство предусматривает благоприятные с налоговой точки зрения условия для начинающих ИТ-компаний, а продукты интеллектуального труда определены законом и подлежат защите.