(?) Դմիտրի, ի՞նչ նոր մարտահրավերներ են ի հայտ եկել ժամանակակից աշխարհում կիբերանվտագության ապահովման տեսակետից և ինչպե՞ս կարելի է համարժեք պատասխան տալ:
(!) Գոյություն ունի 3 միտում: Առաջինը`կազմակերպված հանցավորություն: Մի քանի տարի առաջ հաքերներն ընկալվում էին որպես «բարության և լույսի մարտիկներ», որոնք առաջնորդվում են աշխարհը դեպի լավը փոխելու վեհ գաղափարով: Այսօր արդեն նրանք միայնակ ռոմանտիկ ավազակներ չեն, այլ լավ կազմակերպված խմբեր, որոնց կարելի է համեմատել ցանկացած այլ հանցավոր խմբավորման հետ: Դա լիարժեք ինդուստրիա է, որտեղ միլիոնավոր դոլարներ են շրջանառվում: Կիբերհանցագործների նպատակը ոչ թե ցուցադրական խուլիգանությունն է ընդունված նորմերի դեմ, այլ լուրջ գրոհները գործընթացների, օբյեկտների ու սարքերի դեմ, ինչպես նաև արժեքավոր կոմերցիոն տեղեկատվություն կորզելը:
Երկրորդ միտումը` բարդ, բազմաբաղադրիչ կիբերզենքն է: Զենքը կրողները, որպես կանոն, նույն ծրագրային պրոդուկտներն են, որպես կանոն, դրանց ձևափոխված հենային տարբերակները: Այդպես, ամենատարածված հենային Windows-ի 63 մոդիֆիկացիա գոյություն ունի, որոնք թույլ են տալիս ոճրագործներին առևանգել օգտատերերի տվյալները, կրիպտարժույթը, օգտագործել համակարգիչը ddos-հարձակումների համար և մի շարք այլ գործողություններ իրականացնել առանց օգտատերի իմացության:
Երրորդ միտումը այդ լուծումների ակտիվ, զանգվածային առաջ մղումն է օգտատերերի շրջանում տորենտ-ցանցերի և ցանցահենային կայքերի միջոցով, քանի որ շատերը տեղադրում են ծրագրային ապահովման (ԾԱ) հենային տարբերակները, չմտահոգվելով, թե ինչպես դա կանդրադառնա տվյալների պաշտպանվածության վրա:
(?) Արդյո՞ք Microsoft-ը մշակում է նոր լուծումներ կիբերանվտանգության ապահովման ոլորտում` հաղթահարելու համար առկա սպառնալիքները: Եվ ի՞նչ լուծումներ են դրանք:
(!) Microsoft-ը Պենտագոնից հետո երկրորդ ընկերությունն է գրոհների քանակով, որի կայքը ենթարկվում է օրական մոտ 10.000 կիբերհարձակման: Ուստի, կիբերանվտանգության հարցն ընկերության համար առաջին տեղում է և մենք միլիարդավոր դոլարներ ենք ներդնում այդ ոլորտում արդեն մոտ 20 տարի: Մի քանի տարի առաջ Microsoft-ը 2 շաբաթով դադարեցրեց արտադրությունը, նոր լուծումներ ներդնելու համար` նպատակ ունենալով պաշտպանել իր բոլոր պրոդուկտները, նվազագույնի հասցնելով իր լուծումների խոցելիությունը: Ըստ վիճակագրության, Microsoft-ի ծրագրային պրոդուկտների խոցելիությունը շատ ավելի ցածր է, քան շուկայում գործող այլ ընկերությունների պարագայում, իսկ խոցելիությունը վերացնելու արագությունը շատ ավելի բարձր է: Ծրագրերի մեծ մասը պաշտպանության ներկառուցված տարրեր ունի: Օրինակ, Windows Defender պաշտպանիչ տարրը, որը ներկառուցված է օպերացիոն համակարգի նոր տարբերակներում, բաղկացած է մի քանի հակավիրուսային միջուկներից: Դա միասնական համակարգ է, որը ներառում է տարբեր տեխնոլոգիաներ: Ստանդարտ հակավիրուսների համեմատ այս լուծումն առավել արդյունավետ է և ավելի քիչ ռեսուրս է պահանջում:
(?) Մի փոքր մանրամասնեք, թե որքանո՞վ է պաշտպանված արդիական ծրագրային ապահովումը, մասնավորապես, Microsoft-ի մշակած պրոդուկտները, տարբեր տեսակի կիբերսպառնալիքներից:
(!) 10-15 տարի առաջ արժեքավոր տվյալները կարելի էր առևանգել խոշոր կորպորացիաներից: Այժմ կիբերհանցագործների տեսակետից հետաքրքրություն են ներկայացնում նաև փոքր ընկերությունները, և նույնիսկ ֆիզիկական անձինք: Չէ որ մարդկանց մեծ մասը հաշվեհամարներ ունի բանկերում և օգտվում է կրեդիտային քարտերից: Այսօր յուրաքանչյուր ՏՏ ընկերություն բավականին շատ միջոցներ ու ժամանակ է ծախսում կիբերանվտանգության ապահովման համար: Չնայած հսկայական ջանքերին, անհնար է 100 տոկոսով երաշխավորել ծրագրային պրոդուկտի պաշտպանվածությունը, ինչպես անհնար է լիովին պաշտպանված տանկ կամ տուն ստեղծել: Մենք մշտապես հազարավոր դիմումներ ենք ստանում ԱՊՀ երկրների քաղաքացիներից, որոնք կիբերգրոհների զոհ են դառնում: Դիտարկվող դեպքերի 100 տոկոսում պատճառը ծրագրային պրոդուկտի հենային տարբերակների կիրառումն է: Microsoft ընկերությունը ոչ մի կապ չունի հենային և «կոտրած» ԾԱ հետ, սակայն բավականին մեծ կորուստներ է կրում, կապված հեղինակության խարխլման ու իմիջային ռիսկերի հետ: Մենք դիտարկում ենք յուրաքանչյուր հաճախորդի դիմումը մասնավոր կարգով և պարզաբանում ենք, թե որն է արտոնված ծրագրերի կիրառման օգուտը:
(?) Կա ԾԱ, որին աջակցելուց Microsoft-ը վերջերս հրաժարվել է. որքանո՞վ է վտանգավոր ծրագրի հետագա կիրառումը, կարո՞ղ են արդյոք կողմնակի մշակումներն ապահովել անվտանգությունն այդ դեպքում:
(!) Տարիներ առաջ թողարկված պրոդուկտները դուրս են գալիս կիրառումից: Դրա վառ օրինակներն են Windows XP և Windows Server 2003-ը: Մենք զգուշացնում ենք օգտատերերին, որ համակարգը հնացել է, թարմացումներ դրա համար չեն մշակվում, ուստի դրանք չեն կարող անվնաս լինել օգտատերի համար: Թարմացումները կարևոր են ցանկացած ծրագրային պրոդուկտի համար. ժամանակի հետ ԾԱ խոցելիությունն աճում է: Թարմացումները վերացնում են թերություններն ու բարձրացնում են պաշտպանվածությունը, մինչդեռ աջակցությունից դուրս եկած պրոդուկտների խոցելիությունն աստիճանաբար աճում է և հաքերներին հայտնի «սողանցքները» այլևս չեն փակվում:
(?) Օգտագործվո՞ւմ են արդյոք կիբերանվտանգության սպառնալիքների դեմ պայքարում արհեստական ինտելեկտի ոլորտում վերջին նվաճումները:
(!) Անշուշտ: Microsoft-ը հսկայական աշխատանք է տանում արհեստական ինտելեկտի պրոդուկտների մշակման ուղղությամբ, այդ նպատակով ամբողջ աշխարհում ստեղծվում են տվյալների մշակման կենտրոններ: Նման լուծումների ամենապարզ օրինակներն են պատկերն ու ձայնը տարբերակող համակարգերը, նման ալգորիթմների բազայի վրա են կառուցված ժամանակակից հակավիրուսներից շատերը: Կան պրոդուկտներ, որոնք նախատեսված են սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց համար: Օրինակ, Cortana-ն Windows 10-ում թույլ է տալիս նամակ գրել, չդիպչելով համակարգչին:
(?) Ի՞նչ կանոններով պետք է առաջնորդվի օգտատերն իր տվյալներն առավելագույնս պաշտպանելու համար:
(!) Ընդհանուր կանոնը հետևյալն է` առաջնորդվել սթափ դատողությամբ. Օգտատերը պետք է հասկանա ուր է գնում և ինչ է անում: Պետք է զգուշավոր մոտեցում ունենալ անհայտ կայքերի հանդեպ, չբացել անծանոթներից ստացած կասկածելի նամակները, չբեռնել և չբացել չստուգված մատակարարներից ստացած անհայտ ծրագրերը: Մենք պնդում ենք, որ օգտատերերն օգտվեն լիցենզավորված ծրագրային ապահովումից, քանի որ օգտատերի տվյալները շատ ավելի արժեքավոր են ամենաթանկ լիցենզիոն ԾԱ արժեքից:
(?) Դմիտրի, ինչպիսին են, ըստ ձեզ, ՏՏ շուկայի հեռանկարները Հայաստանում:
(!) Այսօր ՏՏ շուկան Հայաստանում աճում է արագ տեմպերով` տարեկան ավելի քան 20 տոկոսով: Այստեղ կան խոշոր մշակողներ ու արտադրող ընկերություններ: ՏՏ հատվածը վառ է ու դինամիկ, ներուժը շատ մեծ է: Ըստ իս, պակասում է պետության կողմից այդ շուկայի առանձնահատկությունների ընկալումը և մտավոր սեփականության պաշտպանությանն ուղղված կոնկրետ քայլերը (հենության մակարդակը Հայաստանում դեռ շատ բարձր է): Սակայն, այսօր այդ ուղղությամբ դրական տեղաշարժ է նկատվում. օրենսդրությունը նախատեսում է հարկային տեսակետից բարենպաստ պայմաններ սկսնակ ՏՏ ընկերությունների համար, իսկ մտավոր աշխատանքի պրոդուկտը սահմանված է օրենքով և ենթակա է պաշտպանության:

(?)Dmitry, how can the current cyber security issues be dealt with?
(!)There are three tendencies. First is the organized crime. Several years ago hackers were perceived as the “warriors of brightness and goodness”, who have a noble aim to rescue the world. Nowadays, they are not a romantic band of robbers but well organized criminal groups manipulating with billions of dollars. The objective of cyber criminals is not a demonstrative hooliganism against generally accepted rules but serious attacks aimed to destruct processes and machines with a purpose to get secret information. The second tendency is complex cyber weapons, namely modified pirate versions of software. The most popular pirate version of Windows has 63 modifications that allow malefactors to steal data and use the computer for ddos attacks and other actions unknown for the device owner. The third tendency is the mass promotion of these products among the users through torrent networks and pirate websites, as many people install pirate software without thinking about data security.
(?)Is Microsoft developing new solutions for cyber security?
(!)Microsoft is the second company [after Pentagon] most subjected to cyber attacks. Its website rebuffs dozens of thousands attacks daily. With security being the priority issue, billions are invested to protect the system. Several years ago Microsoft suspended production to introduce new solutions to boost security and minimize vulnerability. For example, Windows Defender is an application which helps protect your computer against pop-ups, slow performance and security threats that are caused by spyware and other malware, by detecting and removing these threats from your computer. According to statistical data, the vulnerability of Microsoft products is much lower than of other market players, while the speed of problem fixing is much higher.
(?)Would you tell us about the Microsoft product security in more detail?
(!)Some 10-15 years ago, hackers attacked big companies to steal data. Today, cyber criminals target small firms and even individuals because majority of us have bank accounts and use credit cards. Every IT company now spends lots of money on cyber security. However, even huge efforts don’t guarantee 100% protection of software, like it’s impossible in case with tanks or houses. We regularly receive messages from CIS residents, who have fallen victims to cyber attacks and in 100% of cases the reason of hacking is the use of pirate software. Although Microsoft has nothing to do with counterfeit software, their use damages the company’s reputation. We study each message from the clients and explain why it’s so important to use original software.
(?)There is some software Microsoft has recently refused to support. How dangerous is its further usage? Can other developers ensure security in case people still use it?
(!)Microsoft stops support of products that were released many years ago, for example Windows XP and Windows Server 2003. We warn the users that the system is out of date and there will be no other updates to ensure its further security. The vulnerability of outdated products grows day by day and the breaches known to hackers become irreparable.
(?)Are artificial intelligence solutions applied to fight cyber security threats?
(!)Yes, of course. Microsoft is engaged in development of artificial intelligence products, creating data processing centers across the world. The simplest samples of such solutions are the image and voice recognition systems which serve as basis for many modern antiviruses. A lot of products are created for people with disabilities. For example, Cortana in Windows 10 allows writing letters without touching the computer.
(?)Which are the rulers for users to achieve maximal protection for their PCs?
(!)The general rule is common sense: users must understand where he goes and what he does. Users should not visit unknown websites or open suspicious e-mails. They shouldn’t download unknown programs from unknown developers. We urge users to install licensed software, as the cost of the data they possess is higher than that of the most expensive licensed software.
(?)Which is your vision for the Armenian IT market?
(!)The Armenian IT market is rapidly growing, with major developers and companies offering various products. The Armenian IT segment is bright and dynamic, while its potential is very high. I think that it lacks understanding of its peculiarities by the government and protection of intellectual property (the level of piracy in the country is still high). However, positive steps are observed: the legislation offers favorable conditions for the startups, while the products of brain work are protected by the law.