24 Սեպտեմբեր 2016 - 10:50 AMT
Նոր կառավարությունը, իր խնդիրները լուծելու ճանապարհին, հասարակությանը տեսնում է որպես գործընկեր: Այս մասին սեպտեմբերի 24-ին հայտարարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Հանրային խորհրդի անդամների հետ հանդիպմանը՝ նշելով, որ այս տեսանկյունից ՀԽ-ն այն խողովակներից մեկն է, որով գործադիրը հանրության հետ երկխոսություն է կառուցելու:
Կառավարությունից հայտնում են, որ վարչապետը կարևորել է նման ձևաչափով հանդիպումները, որոնք հնարավորություն են տալիս քննարկել հանրությանը հուզող խնդիրները, մեր երկրի զարգացման հեռանկարները, հնարավոր մարտահրավերները և լուծման ուղիները:
Կարեն Կարապետյանը ՀԽ անդամների հետ քննարկել է ՀՀ տնտեսության ներկայիս վիճակին, առկա խնդիրներին և զարգացման ուղղություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Մասնավորապես, արծարծվել են տնտեսական քաղաքականությանը, կառավարման արդյունավետությանը, փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը, կրթությանը և գիտությանը, բանկային համակարգին և մի շարք այլ ոլորտներին առնչվող հարցեր: Մտքերի փոխանակության ընթացքում վարչապետին են ներկայացվել բարձրացված խնդիրների վերաբերյալ մի շարք առաջարկություններ:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ պետական ապարատը պատկերացնում է որպես ճկուն, գործող թիմ և այդ նպատակով ձեռնամուխ է եղել կառավարությունում կառուցվածքային փոփոխությունների գործընթացին: Վարչապետի խոսքով՝ այդ փոփոխությունները լոկ անվանափոխության խնդիր չեն լուծում, այլև ենթադրում են լուրջ բովանդակություն և նպատակային գործառույթներ: Ներկայացնելով առաջարկվող փոփոխությունների տրամաբանությունը՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ, օրինակ, Ներդրումների և ձեռնարկատիրության աջակցման նախարարությունը լինելու է գործարարներին օժանդակություն ցուցաբերող պետական այն օղակը, որը քննարկելու է նրանց կողմից բարձրացված խնդիրները և աջակցելու է ոլորտում առկա խոչընդոտների վերացմանը: Վարչապետը կարևորել է նաև կրթության և գիտության դերը՝ որպես յուրաքանչյուր ոլորտի զարգացման հիմք և շեշտել, որ նոր կառավարությունը լրացուցիչ թափ է հաղորդելու կրթական համակարգի բարեփոխումներին: Ամփոփելով քննարկումը՝ կառավարության ղեկավարն առաջարկել է Հանրային խորհրդի անդամներին ներկայացնել կոնկրետ առաջարկություններ և ծրագրեր՝ տեսանելի արդյունքների գնահատմամբ:
ՀՀ կառավարության սեպտեմբերի 22-ի նիստում կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը ներկայացրել է «ՀՀ կառավարության կառուցվածքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով քաղաքաշինության նախարարությունը վերանում է, իսկ էներգետկայի և բնական պաշարների, տրանսպորտի և կապի ու էկոնոմիկայի նախարարություններն անվանափոխվել են:

24 Сентябрь 2016 - 11:16 AMT
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 24-го сентября принял членов Общественного совета РА во главе с его председателем Вазгеном Манукяном.
Премьер отметил важность встреч в подобном формате, указав, что они предоставляют возможность обсудить волнующие общество проблемы, перспективы развития страны, возможные вызовы и пути решения.
Глава правительства обсудил с членами Общественного совета Армении широкий спектр вопросов, касающихся нынешнего состояния экономики РА, существующих проблем и направлений развития. В частности были затронуты вопросы, связанные с экономической политикой, эффективностью управления, предприятиями малого и среднего бизнеса, сферой образования и науки, банковской системой и рядом других отраслей. В ходе обмена мнениями премьер-министру Армении был представлен ряд предложений относительно озвученных проблем.
Премьер отметил, что новое правительство на пути выполнения своих задач рассматривает общество в качестве партнера, и в данном контексте правительство будет строить диалог с обществом и посредством Общественного совета. Карен Карапетян подчеркнул, что видит госаппарат как гибкую, действующую команду и с этой целью взялся за процесс структурных изменений в правительстве.
Данные изменения, по его словам, предполагают не просто переименования, но и серьезное содержание и целевые функции. Представив логику предлагаемых изменений, премьер отметил, что, например, министерство инвестиций и содействия предпринимательству станет тем государственным звеном, которое будет обсуждать озвучиваемые предпринимателями проблемы и способствовать устранению существующих в сфере препятствий.
Премьер отметил также важность роли образования и науки – как основы развития любой сферы, подчеркнув, что новое правительство придаст дополнительный импульс реформам системы образования.
Резюмируя, Карапетян предложил членам Общественного совета Армении представить конкретные предложения и программы, с оценкой заметных результатов, сообщает пресс-служба армянского правительства.
В начале заседания правительства РА 22 сентября премьер-министр Карен Карапетян представил четырех новоназначенных министров – министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Ашота Манукяна, министра финансов Вардана Арамяна, министра сельского хозяйства Игнатия Аракеляна и министра транспорта, связи и информационных технологий Ваана Мартиросяна.