Լոնդոնի Beetles+Huxley պատկերասրահում բացվել է հայտնի կանադահայ լուսանկարիչ Յուսուֆ Քարշի աշխատանքների ցուցահանդեսը: Սա հայտնի լուսանկարչի դիմանկարների առաջին մեծ ցուցահանդեսն է Լոնդոնում վերջին 30 տարում, հայտնում է The Guardian-ը:
Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 22-ը:
Քարշն իր կարիերայի ընթացքում շատ հայտնի մարդկանց է լուսանկարել` Ալբերտ Էյնշտեյնից մինչև Մարտին Լյուտեր Քինգը, մեծ նկարիչների, երաժիշտների, դերասանների:
Ինչպես ասվում է պատկերասրահի ֆեյսբուքյան էջում, 20-րդ դարի ամենահեղինակավոր լուսանկարիչներից մեկը իր աշխատանքային գործունեության ավելի քան 60 տարվա ընթացքում, «հմայված մեծությամբ», ձգտել է փոխանցել իր բնորդների բնավորության կարևոր գծերը:
Կանադահայ հայտնի լուսանկարիչ Յուսուֆ Քարշը (Հովսեփ Քարշյան) ծնվել է 1908թ-ին Արևմտյան Հայաստանի Մարդին քաղաքում: Ցեղասպանությունից իրենց կյանքը փրկելու համար ծնողները, երեք երեխաների հետ, որոնցից ավագը Հովսեփ-Յուսուֆն էր, ստիպված են լինում փախչել Սիրիա, որտեղից երկու տարի հետո Քարշի ծնողները բավականաչափ գումար հավաքելուց հետո իրենց ավագ որդուն ուղարկում են Կանադա, որտեղ Շերբրուկ քաղաքում ապրում էր նրա մորեղբայրը` լուսանկարիչ Ջորջ (Գրիգոր) Նաղաշը:

В Лондоне в галерее Beetles+Huxley открылась выставка канадского фотографа армянского происхождения Юсуфа Карша.
Это первая крупная выставка портретов знаменитого фотографа за последние 30 лет в Лондоне, передает The Guardian.
Выставка продлится до 22 октября.
Карш за свою карьеру снял многих известных людей – от Альберта Эйнштейна до Мартина Лютера Кинга, а также некоторых величайших художников, музыкантов и актеров своего века.
Как говорится в сообщении на странице галереи вFacebook, один из самых уважаемых фотографов 20-го века в течение около 60 лет своей карьеры, «очарованный величием», стремился захватит и передать главные черты характера своих натурщиков.
Юсуф Карш родился в городе Мардин, на юго-востоке Турции в армянской семье. В 1921 году семья Карша спаслась от Геноцида армян, переселившись в Сирию всего с одним ослом: это все, что им удалось спасти. Многие его родственники были убиты, а сестра умерла от голода.Он начал заниматся фотографией в раннем возрасте, а прорыв его карьеры произошел после портрета Уинстона Черчилля, который попал на обложку журнала Time. Из 100 наиболее примечательных людей XX столетия, согласно International Who’s Who (2000), Карш сфотографировал 51.