Ավստրալացի ռեժիսորներ Մեթյու Սալեհն ու Ռոուզ Թաքերը ֆիլմ են նկարահանել մի բանի մասին, որը միավորում է համաշխարհային մշակույթներից շատերը` խոսքը խորովածի մասին է, այդ թվում հայկական:
«Բարբեքյու» կոչվող ֆիլմը կներկայացվի փառատոներում առաջիկա ամիսներին, իսկ ավելի լայն ցուցադրությունը նախատեսվում է 2017-ին, հայտնում է Adelaide Review-ն:
9 ամսում 12 երկիր այցելելով` Սալեհն ու Թաքերը ուսումնասիրել են տարբեր երկրներում խորովածի պատրաստման հետ կապված սովորույթները, հետո այդ ամենը ներկայացնելոով հետաքրքիր, հումորային և ոգեշնչող փաստագրական ֆիլմում:
«Մենք եղանք Շվեդիայում, Ֆիլիպիններում, Մոնղոլիայում, հետո մեկնեցինք Հարավային Աֆրիկա, Հայաստան, այցելեցինք փախստականների ճամբար Սիրիայի և Հորդանանի սահմանին, Ճապոնիա, Ավստրալիա և Նոր Զելանդիա, իսկ այս տարի եղանք Ուրուգվայում, Մեքսիկայում, հետո վերադարձանք Տեխաս, որտեղ էլ ծնվել էր նման ֆիլմ նկարահանելու գաղափարը»,-ասել է Թակերը:
Ռեժիսորների հետ բազմաթիվ հետաքրքրաշարժ դեպքեր են տեղի ունեցել, որոնցից մեկը կապված է Հայաստանի հետ:
«Մենք ընտրում էինք, թե որ երկրները պետք է այցելել, երբ տեսանք մի տեսանյութ, որտեղ մի ծերունի պատմում էր հայկական խորովածի մասին` այն աշխարհում լավագույնն անվանելով: Տեսանյութը հրապարակել էր Մելբուրնում բնակվող նրա դուստրը: Տեսանյութը մոտ 5 մլն դիտում էր ապահովել: Այն մեզ զվարճալի թվաց: Մենք ուղղակի գրեցինք նրանց, և աղջիկը սենյակ գտավ մեզ համար Հայաստանում»,-պատմել է Սալեհը:

27 Сентябрь 2016 - 15:25 AMT
Австралийские кинорежиссеры Мэтью Саллех и Роуз Такер сняли фильм о том, что объединяет многие мировые культуры, – о шашлыке, в том числе армянском.
Фильм под названием «Барбекю» будет представлен на фестивалях в ближайшие месяцы, а более широкий показ запланирован на 2017 год, передает Adelaide Review.
Посетив 12 стран за 9 месяцев, Саллех и Такер глубоко вникали в различные обычаи, связанные с приготовлением шашлыка в разных культурах, чтобы потом собрать все воедино в интересный, юмористический и вдохновляющий документальный фильм.
«Мы побывали в Швеции, на Филиппинах, в Монголии, затем отправились в Южную Африку, Армению, лагерь беженцев на границе Сирии и Иордании, в Японию, Австралию и Новую Зеландию, а в этом году посетили Уругвай, Мексику и вернулись в Техас, где и родилась идея сделать такой фильм»,- сказал Такер.
В процессе с режиссерами произошла масса интересных историй, одна из которых связана с Арменией.
«Мы выбирали, какие страны посетить, когда увидели видео, на котором старик рассказывает об армянском шашлыке, называя его лучшим в мире. Видео опубликовала в интернете его дочь, проживающая в Мельбурне. Кажется видео собрало около 5 млн просмотров или вроде того. Нам оно показалось веселым. Мы просто написали им, и дедушка нашел для нас комнату в Армении»,- расскаазал Саллех.