«Հարյուր մեծերի անունները» շարքի գրքերից մեկը նվիրված կլինի ականավոր հայ գիտնական, աստղաֆիզիկոս Վիկտոր Համբարձումյանին: Այդ մասին հայտնել է նախագծի նախաձեռնողներից մեկը` հայտնի լրագրող, խորհրդային շրջանի հայտնի գրող, դրամատուրգ Վլադիմիր Գուբարևը, հայտնում է «Sputnik-Հայաստանը»:
Նախագծի հեղինակները Մոսկվայի պետական համալսարանի ուսանողներն են:
Նրանց նպատակն է պատմել երիտասարդներին մատչելի լեզվով 100 մեծ մարդկանց մասին, որոնք անգնահատելի ավանդ ունեն Ռուսաստանի և Խորհրդային միության տարբեր ոլորտներում վերջին 300 տարում:
Նշված է, որ աշխատանքները կընդունվեն որպես դիպլոմային:
«Նախագծում կներկայացվեն Ռուսաստանի մտավորականները: Ենթադրվում է, որ կընդգրկվի նաև Վիկտոր Համբարձումյանի անունը: Առաջին աշխատանքը նվիրված կլինի Միխայիլ Լոմոնոսովին»,-ասել է Գուբարևը:
Նա հույս է հայտնել, որ նախագծին կմիանան նաև Երևանի պետական համալսարանի ուսանողները: «Դա կլինի ժամանակակից հայացք մեծ մարդկանց կյանքին»,-ասել է Գուբարևը: Նա նշել է, որ նախաձեռնությունը կիրագործվի ոչ թե հանրագիտարանի ձևաչափով, այլ ավելի ազատ շարադրմամբ: Ըստ Գուբարևի, տգիտության դարում դա կլինի այն նվազագույն շեմը, որին պետք է «տիրապետի» Ռուսաստանում ապրող իրեն հարգող քաղաքացին:
Վիկտոր Համազասպի Համբարձումյանը (սեպտեմբերի 5 (18), 1908, Թբիլիսի – օգոստոսի 12, 1996, Երևան) հայ աստղագետ է և աստղաֆիզիկոս, տեսական աստղաֆիզիկայի հիմնադիրներից մեկը։ Համբարձումյանի աշխատությունները վերաբերում են աստղերի և միգամածությունների ֆիզիկայի, արտագալակտիկական աստղագիտության, աստղային համակարգերի դինամիկայի, աստղերի և գալակտիկաների տիեզերածնության և մաթեմատիկական ֆիզիկայի, միջուկային ֆիզիկայի բնագավառներին։
Սկզբունքորեն նոր տիեզերածնական հայեցակարգի հեղինակ է։ Ստալինյան մրցանակի կրկնակի (1946, 1950) դափնեկիր, Սոցիալիստական աշխատանքի կրկնակի հերոս (1968, 1978), Հայաստանի ազգային հերոս (1996), Ռուսաստանի Դաշնության պետական մրցանակի դափնեկիր, արժանացել է բազմաթիվ ակադեմիական պարգևների։ Բյուրականի աստղադիտարանի հիմնադիրն է:

29 Сентябрь 2016 - 07:16 AMT
Одна из книг серии «Сто великих имен» будет посвящена выдающемуся армянскому ученому, астрофизику Виктору Амбарцумяну. Об этом сообщил один из главных инициаторов проекта — известный журналист, русский и советский писатель-фантаст, драматург Владимир Губарев, передает Sputnik-Армения.
Проект создается студентами Московского государственного университета.
Его цель — рассказать на доступном для молодого поколения языке о ста великих людях, внесших неоценимый вклад в разные сферы деятельности России и Советского союза на протяжении последних 300 лет.
Отмечается, что работы будут приниматься в качестве дипломных.
«В проекте будут представлены великие умы России. Предполагается, что будет включено имя Виктора Амбарцумяна. Первая работа, конечно же, будет посвящена великому ученому, писателю и общественному деятелю Михаилу Ломоносову, имя которого носит МГУ», — сказал Губарев.
Он выразил надежду, что к этому проекту также подключатся студенты Ереванского госуниверситета.
«Это будет современный взгляд на великих людей», — дополнил Губарев. Он отметил, что данная инициатива будет реализована не в формате энциклопедии или Жизни замечательных людей, а более свободном изложении. По словам Губарева, в век невежества это будет тот минимальный порог, который должен знать каждый уважающий себя человек в России.
Виктор Амазаспович Амбарцумян – выдающийся советский ученый, один из основателей теоретической астрофизики. Труды Амбарцумяна относятся к области физики звезд и туманностей, звездной астрономии, динамики звездных систем, космогонии звезд и галактик, математической физики. Амбарцумян является автором принципиально новой космогонической концепции. Амбарцумян – дважды лауреат Сталинской премии (1946,1950), дважды Герой Социалистического Труда (1968,1978) , лауреат Государственной премии Российской Федерации (1996), Национальный Герой Армении, обладатель многочисленных академических наград, основатель Бюраканской обсерватории.