Ամերիկացի ռեժիսոր Քրիսթոֆեր Չեմբերսի «Արամ, Արամ» ֆիլմը կցուցադրվի հեղինակավոր Գլենդեյլի միջազգային կինոփառատոնում: Գլխավոր դերը ֆիլմում կատարում է Լևոն Շարաֆյանը, որին լավ են ճանաչում Հայաստանում, սակայն, նա այնքան էլ ծանոթ չէ ամերիկացի հանդիսատեսին, գրում է Los Angeles Times-ը:
Ֆիլմը 12-ամյա հայ պատանու մասին է, որը Բեյրութում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններից հետո տեղափոխվում է ԱՄՆ` Արսեն պապի մոտ, որի դերը կատարում է Շարաֆյանը:
«Այդ կերպարները կոգեշնչեն ոմանց, ոմանց էլ կստիպեն մտածել կյանքի ճանապարհի ընտրության մասին»,-ասել է Շարաֆյանը: «Ես կարծում եմ, որ որոշ ներգաղթյալներ իրենց կտեսնեն իմ կերպարի մեջ»,-հավելել է դերասանը:
Գլենդեյլի 3-րդ միջազգային կինոփառատոնում ավելի քան 100 ֆիլմ կցուցադրվի, որոնցից շատերը տեղաբնակ ռեժիսորներ են նկարահանել: «Արամ, Արամ» ֆիլմը ցուցադրվել է նաև «Ոսկե ծիրանի» և Լոս Անջելեսի փառատոների շրջանակում:

One of the more high-profile showings at the Glendale International Film Festival will be "Aram, Aram" starring Levon Sharafyan, the Los Angeles Times reports.
Sharafian, a veteran actor in Armenia but still a stranger to most American audiences, plays Arsen, an Armenian immigrant struggling to take care of his wayward grandson, Aram. Sharafyan said he expects a warm welcome from the Glendale community.
"The characters may inspire some and may make others reflect upon their life choices," Sharafyan said, using an English translator. "I do believe that, for some immigrants, when they see my character in “Aram, Aram,”they will see a part of themselves up there on the big screen."
The third annual Glendale Film Festival will be held at two locations — MGN Five Star Cinema and Pacific Theatres — set to show more than 100 works of film, web series and documentaries — many by local filmmakers.
Longtime actress and director Velvet Rhodes runs the festival and will this year dedicate the eight-day event to women filmmakers and the city of Glendale. As part of the festival, there will also be several panels and seminars, two screenplay-reading contests and an awards ceremony.