Սեպտեմբերի 30-ին մեկնարկում է «Տոն տեխնոլոգիական հայության համար» կարգախոսի ներքո անցկացվող 12-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք միջազգային ցուցահանդեսը: ԴիջիԹեքը 2016-ին հատկանշական է ոչ միայն մասնակիցների թվով և լայն աշխարհագրությամբ, այլ նաև ռազմավարական խնդիրների առաջնահերթությամբ և իրականացմամբ:
Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 2-ը: Այն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից՝ ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո:
ԴիջիԹեք 2016-ը համախմբել է 120-ից ավելի տեղական և միջազգային ընկերությանը: Այս տարի Հնդկաստանը հանդես է գալիս որպես ցուցահանդեսի գործընկեր երկիր և ներկայացված է կոնսոլիդացված տաղավարով:
Ցուցահանդեսին մասնակցնում են նաև այնպիսի առաջատար ընկերություններ, ինչպիսիք են՝ Keysight Technologies, VMware, PicsArt, Ucom, Joomag, VOLO, Festo, Rusbase, Monitis, IUNetworks, ArmSoft, Huawei ընկերությունները, Արմաթ, Թումո կրթական կենտրոնները և այլն:
ԴիջիԹեքի շրջանակում ռուսական GenerationS աքսելերատորի կողմից կանցկացվի մրցույթ տեխնոլոգիական բոլոր ստարտափների համար: Կանցկացվի նաև «Նորարարության և գյուտարարության ֆորում»՝ ԱՐՓԱ-յի կողմից:
Եռօրյա տոներին կլինի նաև Robofest ռոբոտների շքերթ, որի շրջանակում ՀՀ մարզերում գործող մոտ 160 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների լավագույն ներկայացուցիչները կցուցադրեն իրենց գիտելիքները և ձեռքբերումները ծրագրավորման ու ռոբոտաշինության ոլորտներում: Տեղի կունենա «Բաց խաղ» համակարգչային և բջջային խաղերի առաջնություն: Ցուցահանդեսի ամբողջական օրակարգին ծանոթանալու համար սեղմեք այստեղ:
ԴիջիԹեք ամենամյա ցուցահանդեսի նպատակն է ստեղծել բարձր տեխնոլոգիաների ընկերությունների, տնտեսության այլ ճյուղերի և հասարակության միջև հաղորդակցման բարենպաստ միջավայր, ընդլայնել միջազգային համագործակցությունը և յուրաքանչյուր տարի ներկայացնել ՏՀՏ դաշտի ձեռքբերումներն ու առկա մարտահրավերներն ու հեռանկարները:

The 12-th annual international DigiTec Expo 2016 held under the slogan “Fest for technological Armenians” is launching Friday, September 30.
This year DigiTec is exceptional not only given the number of the participants and the broad geography, but also the priority and implementation of the strategic challenges.
DigiTec 2016 has combined more than 120 local and international companies. This year India is a partner country of the exhibition and is presented with a consolidated pavilion. Also leading companies like Keysight Technologies, VMware, PicsArt, Ucom, Joomag, VOLO, Festo, Rusbase, Monitis, IUNetworks, ArmSoft and Huawei, as well as Armath and Tumo educational centers and others participate in the exhibition.
In the framework of DigiTec, Russian GenerationS accelerator will arrange a contest for all technology start-ups by . Also, “Innovation and invention Forum” will be held by ARPA.
The robot festival Robofest will also be staged during the three-days Expo, and the best representatives from about 160 Armath engineering laboratories acting in the provinces of Armenia will show their knowledge and achievements in programming and robotics. The Open Game computer and mobile games championship will be held too.
DigiTec’s main goal is to create a favorable environment for communication between high-tech companies, other sectors of the economy and society, to expand the international cooperation and present the achievements and the existing challenges, prospects of the ICT sector each year.
The exhibition will run through October 2. It is organized by the Union of Information Technology Enterprises (UITE) under the high patronage of the Prime Minister of Armenia, with Ucom company serving as the Platinum sponsor.