Հայաստանի փոստային կապի ազգային օպերատոր «Հայփոստ» ՓԲԸ-ն սկսում է մատուցել Հայաստանի համար նոր ծառայություն: 2016-ի հոկտեմբերի 1-ից Հայփոստն իրականացնելու է փոստի և բեռների կանոնավոր չվացուցակով պարբերական փոխադրումներ դեպի Եվրոպա և հակառակ ուղղությամբ:
Սեպտեմբերի 29-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակում ներկայացվեցին նոր ծրագիրն ու ծրագրի իրագործման համար ներկրված մեքենաները: Շնորհանդեսին ներկա ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարար Վահան Մարտիրոսյանը և Հայփոստի կառավարող տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը խորհրդանշական բանալիները հանձնեցին վարորդներին՝ մաղթելով բարի երթ:
Նոր ծառայությունը Երևանից Ֆրանկֆուրտի բեռնային հանգույց և հակառակ ուղղությամբ փոստի ու բեռների շաբաթական փոխադրումների միջոցով կամրապնդի Հայաստանի կապը եվրոպական երկրների հետ:
«Հայփոտ»-ն ընդգծում է, որ այս նորարարական, վստահելի, արագ և ապահով բեռնափոխադրումների ծառայությունը կօժանդակի ապրանքների ներկրման և արտահանման գործընթացին՝ ընկերություններին թույլ տալով ընդլայնել իրենց գործունեությունը: Միաժամանակ նոր ծառայությունը կտրուկ առաջընթաց կապահովի Հայաստանում առցանց առևտրի ծավալների աճին:
Նոր ծառայության մատուցման նպատակով Հայփոստը ձեռք է բերել Mercedes-Benz Actros 2530 GigaSpace մոդելի 2 լիովին նոր բեռնատար ավտոմեքենա՝ 6×4 անվակազմով: Մեքենաների հզորությունը 530 ձիաուժ է, յուրաքանչյուրի բեռնատարողությունը՝ 27 տոննա: Հավելյալ բաքերի շնորհիվ մեկ լիցքավորմամբ մեքենաները կարող են հաղթահարել մինչև 4500 կմ ճանապարհ:
Մեքենաները հագեցած են առաջատար արտադրողների գերժամանակակից սարքավորումներով և երկար տարածություններ անցնելիս առավելագույն հարմարավետ պայմաններ են ապահովում վարորդների համար: Իրենց ճկուն կոնֆիգուրացիայի շնորհիվ սառեցման հնարավորությամբ օժտված նոր բեռնատարները կարող են փոխադրել ինչպես ընդհանուր, այնպես էլ շուտ փչացող ապրանքներ: Բեռնատարները համապատասխանում են Եվրո-6 էկոլոգիական եվրոպական բարձրագույն չափանիշներին՝ ապահովելով ներկայումս ածխածնի օքսիդի արտանետման հնարավոր նվազագույն մակարդակ:
Նշված բեռնատարների հետ մեկտեղ այսօրվանից Հայփոստի շարժակազմը համալրվեց 12 նոր Renault Dokker ֆուրգոնով, որոնց երթուղիները կմեծացնեն Հայաստանի միջմարզային կապը: Էկոլոգիապես անվտանգ այս մեքենաները կլիցքավորվեն սեղմված բնական գազով՝ նվազագույնի հասցնելով ածխածնային արտանետումների մակարդակը:
Այս նոր 14 մեքենայի համար ամբողջական ներդրումը կազմում է մոտ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար:
Հերթական նոր ծառայությամբ Հայփոստի Հավատարմագրային կառավարիչը շարունակում է նորամուծությունների իր հետևողական շարքը: Վերջին 7 տարվա ընթացքում «Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն իր շարժակազմը համալրել է 140 նոր մեքենայով: Դրանց տարեկան ընդհանուր վազքը կազմում է 3 միլիոն 500 հազար կիլոմետր՝ ապահովելով կապը Հայաստանի ողջ տարածքում և Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Ընկերությունը վերանորոգել և արդիականացրել է 250 փոստային բաժանմունք հանրապետության ամբողջ տարածքում: Առցանց կապով առ այսօր ապահովվել է 700 բաժանմունք, որի արդյունքում Հայփոստն ունի Հայաստանում խոշորագույն օնլայն ցանցը:

The National Postal Operator of Armenia HayPost CJSC announced on Thursday, September 29 the launch of an unprecedented service in Armenia. Starting from October 1, HayPost will carry out regular scheduled mail and cargo transportations to and from Europe.
The new program and the vehicles imported for its implementation were presented on September 29 at Yerevan’s central Republic Square. The Minister of Transport and Communication Vahan Martirosyan and the Managing Director of HayPost Trust Management B.V. Juan Pablo Gechidjian handed the symbolic keys to the drivers, wishing them a safe journey.
The new service is meant to expand connectivity in Armenia by means of weekly mail and cargo transportation from Yerevan to the hub in Frankfurt and vice versa. This innovative reliable, fast and secure service facilitates the process of export and import of products to and from Armenia, enabling the Armenian companies to enlarge their business. Also, the new service will help dramatically increase the volumes of the online commerce in Armenia.
In order to provide the new service, HayPost introduced 2 brand-new Mercedes-Benz Actros 2530 GigaSpace 6×4 trucks with 530 horsepower, with the capacity to carry 27 tons of cargo each.
The trucks boast the latest equipment from the industry leaders and provide the drivers with the most comfortable conditions for a long-distance drive. The flexible configuration of the refrigerated cargo holds allows the transportation of both perishable and general cargo. The trucks correspond to the highest European Euro-6 emission standards, ensuring the lowest level of CO emissions.
Besides, HayPost has acquired 12 brand-new Renault Dokker vansto ensure better communications inside Armenia. The vans are eco-friendly, they run on compressed natural gas, minimizing the level of CO emissions.
A total of about $1 million has been invested to get the new vehicles.
The new service announced on Thursday continues the series of innovations made by the Trust Manager of HayPost. During the last 7 years, the company has added 140 new vehicles to its fleet. The latter, by the way, covers 3.500.000 km per year, interconnecting the whole territory of Armenia, also reaching Nagorno Karabakh. The Company has also renovated 250 Post Offices all over the country and created the largest online network in Armenia, with more than 700 Post Offices available today.