2016-ի հունվար-հուլիս ամիսներին ՀՀ-ում կատարվել է 546.011 մլրդ դրամի մանրածախ առևտուր: ՀՀ ԱՎԾ տրամադրած տվյալների համաձայն, ցուցանիշը 2015-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 4.7%-ով:
Մանրածախ առևտրի ցուցանիշի մեջ մտնում է սնունդը, հագուստը, նաև տեխնիկան: Միևնույն ժամանակ ՀՀ մաքսային ծառայության տրամադրած տվյալների համաձայն, նույն ժամանակահատվածում Հայաստան է ներմուծվել 238.600 հատ բջջային հեռախոս՝ $32.7 մլն ընդհանուր արժեքով (1 բջջայինի միջինացված արժեքը՝ $137): 2015-ի հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ էր ներմուծվել 240.000 հատ բջջային՝ $20.6 մլն ընդհանուր արժեքով (1 բջջայինի միջինացված արժեքը՝ $86), այսինքն, ներմուծվող հեռախոսների միայն մաքսային (ոչ շուկայական) արժեքն աճել է $51-ով:
Ավելացել է նաև ներմուծվող համակարգիչների քանակն ու միջին գինը. 2016-ի առաջին կեսում ներմուծվել է 94.800 հատ համակարգիչ՝ $14.8 մլն արժեքով. միջին գինը՝ $156: Նախորդ տարի ներմուծվել էր 68.400 հատ՝ $10.4 մլն. միջին արժեքը՝ $157.9: Կտրուկ ավելացել է նաև մոնիտորների, պրոյեկտորների, հեռուստատեսային կապի ընդունիչ սարքավորումների ներմուծումը. այս տարվա առաջին կեսում ներմուծվել է 168.200 հատ՝ $ 9.5 մլն արժեքով, իսկ 2015-ին՝ 32.300 հատ՝ $3,3 մլն-ով: Միջին գինը նվազել է $47-ով: Այստեղ նվազումը մեծապես պայմանավորված է նրանով, որ հեռուստատեսության՝ անալոգայինից թվայինի անցման հետ պայմանավորված ՀՀ ներմուծվեցին մեծ քանակով ընդունիչներ, որոնք այդքան էլ թանկ չեն:
Կրկնապատկվել է սառնարանների ներմուծումը (25.5 հազար հատ՝ 12.4 հազարի դիմաց), լվացքի մեքենաների ներմուծումն աճել է 65%-ով (12.4 հազար հատ՝ 7.5 հազարի դիմաց):
Միայն ներմուծված բջջայինների, սառնարանների ու լվացքի մեքենաների մաքսային (ոչ շուկայական) արժեքը ավելացել է մոտ $20 մլն-ով:
Ուսումնասիրելով արդեն Կենտրոնական բանկի տվյալները, պարզ է դառնում, որ տեխնիկայի ներմուծման ծավալների աճին զուգահեռ աճում են նաև դրա համար տրամադրվող վարկերի ծավալները: 2015-ի հուլիսին բանկերն ու ֆինանսական կազմակերպությունները տրամադրել էին մոտ 37.8 մլրդ դրամի կենցաղային տեխնիկայի ձեռքբերման վարկեր, իսկ 2016-ի հուլիսին դրանց ծավալը հատում է 48.5 մլրդ դրամի շեմը՝ մեկ տարում ավելանալով 10.7 մլրդ դրամով կամ մոտ $22.4 մլն-ով:
Այսպիսով, ընդհանուր նվազման ֆոնին տեխնիկայի ներմուծման ու վարկավորման ծավալներն աճում են: Փաստացի ստացվում է, որ ընդհանուր առևտրի նվազման ու բնակչության գնողունակության անկման ֆոնին հայաստանցիները ոչ միայն չեն նվազեցնում բջջայինների ու այլ տեխնիկայի գնման ծախսերն, այլ, ընդհակառակը, ավելացնում են դրանք՝ այն էլ մեծամասամբ կատարելով այդ ծախսերը սպառողական վարկերի հաշվին:

In January-July 2016, the retail trading totaled AMD 546,011 billion, which is 4,7% less compared to the same period in 2015. However, according to the data provided by the Customs Service of Armenia, 238,600 cell phones to the amount of $32,7 million (with $137 average price of a phone) were imported in the country during the reporting period against 240,000 cell phones imported in 2015 (with $86 average price of a phone). Thus, the customs value of the phones has grown by $51.
The number and average price of computers imported to Armenia has increased as well: 94,800 computers to the amount of $14,8 million were brought into the country in the first half of 2016 against 68,400 computers to the amount of $10,4 million imported during the same period last year. The average price decreased insignificantly: from $157.9 to $156. The number of imported monitors, projectors and TVs has increased drastically: 168,200 items to the amount of $9,5 million were imported to Armenia in January-July 2016 against 32,300 items costing $3,3 million imported during the same period in 2015, the average price falling by $47. The growth is mostly conditioned by the digital switchover expected later this year.
The import of refrigerators and washings machines has grown by 50% and 64% respectively, with the customs value of cell phones, refrigerators and washing machines rising by about $20 million.
The analysis of the data provided by the Central Bank of Armenia shows that the volume of loans offered for the purchase of equipment grew during the reporting period. Thus, the country’s financial institutions extended equipment loans to the amount of AMD 48.5 billion ($101.6 million) in July 2016 against AMD 37,8 billion ($79 million) in July 2015, increasing by $22,4 million.
Actually, the volume of imports and lending has grown amid the general consumer market decline. It means that in contrast to the reduced purchasing power, Armenian citizens boost spending on cell phones and other equipment with the use of consumer loans.