2016-ի հունվար-հուլիս ամիսներին ՀՀ-ում կատարվել է 546.011 մլրդ դրամի մանրածախ առևտուր: ՀՀ ԱՎԾ տրամադրած տվյալների համաձայն, ցուցանիշը 2015-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 4.7%-ով:
Մանրածախ առևտրի ցուցանիշի մեջ մտնում է սնունդը, հագուստը, նաև տեխնիկան: Միևնույն ժամանակ ՀՀ մաքսային ծառայության տրամադրած տվյալների համաձայն, նույն ժամանակահատվածում Հայաստան է ներմուծվել 238.600 հատ բջջային հեռախոս՝ $32.7 մլն ընդհանուր արժեքով (1 բջջայինի միջինացված արժեքը՝ $137): 2015-ի հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ էր ներմուծվել 240.000 հատ բջջային՝ $20.6 մլն ընդհանուր արժեքով (1 բջջայինի միջինացված արժեքը՝ $86), այսինքն, ներմուծվող հեռախոսների միայն մաքսային (ոչ շուկայական) արժեքն աճել է $51-ով:
Ավելացել է նաև ներմուծվող համակարգիչների քանակն ու միջին գինը. 2016-ի առաջին կեսում ներմուծվել է 94.800 հատ համակարգիչ՝ $14.8 մլն արժեքով. միջին գինը՝ $156: Նախորդ տարի ներմուծվել էր 68.400 հատ՝ $10.4 մլն. միջին արժեքը՝ $157.9: Կտրուկ ավելացել է նաև մոնիտորների, պրոյեկտորների, հեռուստատեսային կապի ընդունիչ սարքավորումների ներմուծումը. այս տարվա առաջին կեսում ներմուծվել է 168.200 հատ՝ $ 9.5 մլն արժեքով, իսկ 2015-ին՝ 32.300 հատ՝ $3,3 մլն-ով: Միջին գինը նվազել է $47-ով: Այստեղ նվազումը մեծապես պայմանավորված է նրանով, որ հեռուստատեսության՝ անալոգայինից թվայինի անցման հետ պայմանավորված ՀՀ ներմուծվեցին մեծ քանակով ընդունիչներ, որոնք այդքան էլ թանկ չեն:
Կրկնապատկվել է սառնարանների ներմուծումը (25.5 հազար հատ՝ 12.4 հազարի դիմաց), լվացքի մեքենաների ներմուծումն աճել է 65%-ով (12.4 հազար հատ՝ 7.5 հազարի դիմաց):
Միայն ներմուծված բջջայինների, սառնարանների ու լվացքի մեքենաների մաքսային (ոչ շուկայական) արժեքը ավելացել է մոտ $20 մլն-ով:
Ուսումնասիրելով արդեն Կենտրոնական բանկի տվյալները, պարզ է դառնում, որ տեխնիկայի ներմուծման ծավալների աճին զուգահեռ աճում են նաև դրա համար տրամադրվող վարկերի ծավալները: 2015-ի հուլիսին բանկերն ու ֆինանսական կազմակերպությունները տրամադրել էին մոտ 37.8 մլրդ դրամի կենցաղային տեխնիկայի ձեռքբերման վարկեր, իսկ 2016-ի հուլիսին դրանց ծավալը հատում է 48.5 մլրդ դրամի շեմը՝ մեկ տարում ավելանալով 10.7 մլրդ դրամով կամ մոտ $22.4 մլն-ով:
Այսպիսով, ընդհանուր նվազման ֆոնին տեխնիկայի ներմուծման ու վարկավորման ծավալներն աճում են: Փաստացի ստացվում է, որ ընդհանուր առևտրի նվազման ու բնակչության գնողունակության անկման ֆոնին հայաստանցիները ոչ միայն չեն նվազեցնում բջջայինների ու այլ տեխնիկայի գնման ծախսերն, այլ, ընդհակառակը, ավելացնում են դրանք՝ այն էլ մեծամասամբ կատարելով այդ ծախսերը սպառողական վարկերի հաշվին:

В январе-июле 2016 года в Армении объем розничной торговли составил 546.011 млрд драмов. Согласно данным НСС РА, индекс снизился на 4,7% по сравнению с аналогичным периодом 2015 года.
Индекс розничной торговли включает в себя продукты питания, одежду и технику. В то же время, согласно данным, предоставленным таможенной службой РА, в тот же период в Армению было импортировано 238.600 штук мобильных телефонов на общую сумму $32.7 млн (средняя стоимость мобильного телефона $137). За отчетный период в 2015 году в Армению было импортировано 240.000 мобильных телефонов общей стоимостью в $20.6 млн (средняя цена мобильного телефона $86), то есть таможенная (нерыночная) стоимость импортируемых телефонов выросла на $51.
Количество и средняя цена импортируемых в Армению компьютеров также увеличилась: в первой половине 2016 года было импортировано 94.800 компьютеров на общую сумму $14.8 млн: средняя цена составляет $156. В 2015 году было импортировано 68.400 единиц компьютеров на общую сумму $10.4 млн: средняя стоимость $157.9. Резко увеличилось также количество мониторов, проекторов, телевизионных приемников: в первой половине этого года импортировано 168.200 единиц на общую сумму $9.5 млн, а в 2015 году – 32.300 единиц на общую сумму $3.3 млн. Средняя цена снизилась на $47. Это снижение в значительной степени обусловлено переходом телевидения с аналогового на цифровое вещание, в результате чего было импортировано большое количество недорогих приемников телевизионной связи.
Вдвое увеличился объем импорта холодильников (25.5 тыс штук вместо 12.4), импорт стиральных машин вырос на 65% (12.4 тыс единиц вместо 7,5).
Только таможенная (нерыночная) стоимость импортированных мобильных телефонов, холодильников и стиральных машин увеличилась примерно на $20 млн.
Изучение данных Центрального банка РА показывает, что параллельно с ростом импорта техники растет также объем кредитов, предоставленных для ее покупки. В июле 2015 года банки и финансовые институты РА предоставили кредитов на покупку техники в размере около 37.8 млрд драмов ($79 млн), а в июле 2016 года их объем превысил 48.5 млрд драмов ($101.6 млн), увеличившись за год на $22,4 млн.
Таким образом, объем импорта техники и кредитования растут на фоне общего упадка. Фактически получается, что на фоне общего снижения продаж и покупательной способности граждан население Армении не только не снижает затраты на приобретение мобильных телефонов и другой техники, а, наоборот, увеличивает их, и в большинстве случаев за счет потребительских кредитов.