Սեպտեմբերը հարուստ էր նոր բացահայտումների տեսակետից. PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է անցնող ամսվա առավել նշանակալի իրադարձությունները:
Բնապահպանություն
Չնայած մշտական պայքարին ու նոր օրենքների ընդունմանը, մարդկությունը դեռ ի վիճակի չէ լուծելու մթնոլորտի աղտոտման հետ կապված խնդիրները: 2016-ի սեպտեմբերին ածխաթթու գազի կուտակումը հաղթահարել է 400 ppm հոգեբանորեն նշանակալի նիշը, ինչը կասկածելի է դարձնում զարգացած երկրների ծրագրերը, որոնք հայտարարել են, որ թույլ չեն տա, որ ջերմաստիճանը Երկիրի վրա ավելի քան 2 աստիճանով բարձրանա:
Այդ ցուցանիշը նախկինում էլ է բազում անգամ գերազանցվել, սակայն սեպտեմբերն ավանդաբար համարվում է ածխաթթու գազի ամենափոքր կուտակման ամիսը Հյուսիսային կիսագնդում: Ուստի, եթե հոգեբանորեն կարևոր շեմը գերազանցվել է հենց սեպտեմբերին, ապա, հավանաբար, ամսական ցուցանիշներն էլ երբեք այդ նիշից ցածր չեն լինի:
Երկիր մոլորակի բնապահպանական վիճակն անբարենպաստ է ազդում առաջին հերթին Անտարկտիդայի վրա: Գիտնականները պարզել են, որ անտարկտիկ ծովային սառույցի քանակը 2016-ին 2007-ից հետո երկրորդ անգամ հասել է կրիտիկական նիշի: 1979թ. ի վեր, երբ գիտնականները սկսեցին հետևել անտարկտիկ սառույցի հալոցքին արբանյակներից, մասնագետներին հաջողվեց երկրորդ անգամ արձանագրել Անտարկտիկայի սառցադաշտի մակերեսի ռեկորդային ցածր ցուցանիշը: Ըստ գիտնականների, դա գլոբալ ջերմացման ևս մեկ նշան է:
Բնապահպանական խնդիրների հետ անմիջական կապ ունի ածխաջրածինների լայն կիրառումը տրանսպորտային համակարգերում: Տարբեր երկրներ պայքարում են դրա դեմ տարբեր միջոցներով` մշակում են էլեկտրամոբիլներ կամ կենսաբանական վառելիքով աշխատող տրանսպորտային միջոցներ: Հեռանկարային են համարվում ջրածնային վառելիքային տարրերի վրա հիմնված տեխնոլոգիաները:
Այդպես, ֆրանսիական տրանսպորտային Alstom ընկերությունը ներկայացրել է աշխարհում առաջին ուղևորատար գնացքը, որը երթևեկելու է Գերմանիայի երկաթուղիներով ջրածնային քարշով: Դիզելային վառելիքով աշխատող գնացքներին հատուկ արտանետումների փոխարեն, Coradia iLint գնացքը կարտանետի մթնոլորտ միայն գոլորշի և ջրի կաթիլներ:
Ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկը և նրա SpaceX ընկերությունը կարողացան ինչ-որ իմաստով, փոխել պատկերացումները տիեզերագնացության մասին` մշակելով այսպես կոչված Falcon 9 «հետադարձ» հրթիռներ: Սակայն սեպտեմբերի 1-ին վթար տեղի ունեցավ. Ֆլորիդայում Քանավերալ տիեզերակայանի մեկնարկային համալիրում պայթեց Falcon 9 հրթիռը: Պայթյունի ժամանակ հրթիռի հետ միասին ոչնչացավ նաև իսրայելյան արբանյակը, որը նախատեսվում էր ուղեծիր դուրս բերել: Պայթյունը որոտաց վառելիքով հրթիռի լիցքավորման ժամանակ:
Չնայած դրան, ավելի ուշ`սեպտեմբերի 27-ին, Մասկը ներկայացրեց հանրությանը Մարսը բնակեցնելու իր հավակնոտ ծրագրերը: Հատուկ շնորհանդեսի ժամանակ նա պատմեց, որ առաքելությունը կյանքի կոչելու համար 10 տարի անց SpaceX ընկերությունը ստիպված կլինի ստեղծել ամենամեծ մարդատար հրթիռը, որ երբևէ կառուցել է մարդկությունը: Ըստ Մասկի, Մարսում հնարավոր է «ինքնասնուցվող» քաղաք ստեղծել, եթե հրթիռներում որպես վառելիք ու թթվեցուցիչ օգտագործվի «մեթան-թթվածին» զուգակցումը, քանի որ մեթանը կարելի է արտադրել Մարսում:
Նախատեսվում է, որ հրթիռի բոլոր համակարգերը պետք է բազմակի օգտագործման լինեն: Այս պարագայում կարևոր է ապահովել վերալիցքավորման հնարավորությունն ուղեծրում: Միլիարդատերը նաև հավելել է, որ առաջին առաքելությունը դեպի Մարս միայն առաջին քայլը կդառնա «միջմոլորակային տրանսպորտային համակարգի» ստեղծման ճանապարհին:
Չինական իշխանություններն իրենց հերթին հայտարարեցին, որ ազգային «Տյանգուն-1» տիեզերակայանը դուրս է եկել հսկողությունից: Այժմ այն անկառավարելի երթևեկում է ուղեծրում` աստիճանաբար իջնելով: Նրա անկումը ակնկալվում է 2017-ի առաջին կիսամյակում: 11 մ երկարությամբ կայանը տիեզերք է ուղարկվել դեռ 2011-ին` այդ ընթացում կայան է այցելել 6 «տայկոնավտ», այդ թվում առաջին չինացի կին տիեզերագնացը:
Սեպտեմբերի 25-ին Չինաստանում պաշտոնապես գործարկվել է FAST ռադիոաստղադիտակը, որի շինարարությունն ամբողջ 5 տարի տևեց: Այն գտնվում է Գույչժոու գավառի լեռներում գտնվող բնական կարստային գոգավորության մեջ և ներկայացնում է իրենից գնդաձև արտացոլիչ կես կիլոմետր տրամաչափով և վրայից կախված երկրորդական հայելիով: Աստղադիտակի շնորհիվ աստղագետները կկարողանան հետևել հեռավոր համաստեղություններին ու այլմոլորակային բանականություն որոնել:
Նոր սարքի գործարկման առաջին իսկ ժամերին գիտնականները ստացան Երկրից ավելի քան 1300 լուսային տարի հեռավորության վրա գտնվող պուլսարի (ռադիոճառագայթման բաբախող աղբյուրներ) ազդանշաններ:
Էկզոմոլորակների (այլ աստղերի շուրջ պտտվող մոլորակներ) հայտնաբերումը ինչ-որ սովորական բան է դարձել աստղագետների համար: Երբեմն նրանց հաջողվում է ինչ-որ հետաքրքիր բան հայտնաբերել:
Օրինակ, տիեզերական Hubble աստղադիտակը թույլ տվեց աստղագետներին նոր մոլորակ հայտնաբերել, որը պտտվում է միանգամից երկու աստղի շուրջ: OGLE-2007-BLG-349 համակարգը գտնվում է Երկրից 8.000 լուսային տարի հեռավորության վրա`համաստեղության կենտրոնի` Ծիր կաթինի ուղղությամբ: Մոլորակը զույգ աստղերից հեռու է մոտ 500 մլն կմ, ինչը համապատասխանում է Արեգակից մինչև Աստերոիդների գլխավոր գոտին ընկած տարածությանը: Իսկ աստղերը բաղկացած են երկու կարմիր գաճաճ աստղից, որոնք գտնվում են իրարից 10 մլն կմ հեռավորության վրա:
Զարմանալի բաներ կարելի է հայտնաբերել նաև Երկրի վրա: Օրինակ, Արգենտինայում հայտնաբերվել է 30.800 կգ կշռող երկնաքար: Ենթադրվում է, որ երկնաքարը բախվել է մոլորակին 4.000 տարի առաջ` երկնաքարերի հոսքի ժամանակ:
Քվանտային ֆիզիկայի ամենազարմանալի հատկություններից մեկը այսպես կոչված «խճճված վիճակն է» մասնիկների միջև, երբ մի մասնիկի վիճակի փոփոխությունն անմիջապես ազդում է երկրորդի վիճակի վրա, անկախ նրանց անջատող տարածությունից: Հենվելով այդ երևույթի վրա` գիտնականները կարող են տեղեկատվության քվանտային տելեպորտացիա իրականացնել մեծ տարածությունների վրա:
Սեպտեմբերի վերջում միանգամից 2 լաբորատորիա քվանտային տելեպորտացիայի էքսպերիմենտներ իրականացրեց 7 կմ հեռավորության վրա: Նախորդ նմանատիպ աշխատանքներից սրանք տարբերվում են նրանով, որ տեղեկատվությունը փոխանցվել է սովորական օպտիկական մալուխով, ինչը գրեթե հասանելի է դարձնում այդ տեխնոլոգիան զարգացման այս մակարդակում:

30 Сентябрь 2016 - 08:52 AMT
Сентябрь был богат с точки зрения новых открытий: PanARMENIAN.Net представляет наиболее выдающиеся научные события проходящего месяца.
Экология
Несмотря на постоянную борьбу и принятие новых законов и деклараций, человечество пока еще не в состоянии решить проблемы, связанные с загрязнением атмосферы. В сентябре 2016 года концентрация углекислого газа преодолела психологически значимую отметку в 400 ppm (долей на миллион), что делает сомнительными планы развитых стран по недопущению повышения температуры на Земле более чем на 2 градуса.
Эта величина многократно превышалась и раньше, но сентябрь традиционно считается месяцем с самой низкой концентрацией углекислого газа в Северном полушарии. Поэтому если психологически важный порог был превышен именно в сентябре, то, скорее всего, ежемесячные показатели уже никогда не будут ниже этого значения.
Экологические состояние Земли неблагоприятно влияет в первую очередь на Антарктический материк. Ученые выяснили, что количество антарктического морского льда в 2016 году во второй раз, после 2007 года, достигло критической отметки. Начиная с 1979, когда ученые стали следить за таянием антарктического льда со спутников, специалистам удалось во второй раз зарегистрировать рекордный минимум площади ледяного покрова Антарктики. По их словам, это является еще одним признаком глобального потепления.
С экологическими проблемами напрямую связано широкое применение углеводородов в транспортных системах. Разные страны борются против этого по-разному – разрабатывают электромобили или транспортные средства, работающие на биотопливе. Перспективными считаются технологии, основанные на водородных топливных элементах.
Так, французская транспортная компания Alstom презентовала первый в мире пассажирский поезд, который будет ездить по железным дорогам Германии на водородной тяге. Вместо выбросов, привычных для обычных поездов на дизельной тяге, поезд Coradia iLint будет выбрасывать в атмосферу лишь пар и водяные капли.
Американский миллиардер Илон Маск и его компания SpaceX смогли, в некотором смысле, изменить представления о космонавтике, разработав так называемые «возвращаемые» ракеты Falcon 9. Однако 1 сентября произошла катастрофа: во Флориде на стартовом комплексе космодрома Канаверал прогремел взрыв ракеты Falcon 9. Вместе с ракетой при взрыве был уничтожен израильский спутник, который планировалось вывести на орбиту. Взрыв произошел во время процедуры залива ракетного топлива.
Несмотря на это, позднее – 27 сентября, Маск представил общественности свои амбициозные планы по колонизации Марса. В ходе специальной презентации он рассказал, что для осуществления данной миссии через десять лет компании SpaceX придется создать самую крупную ракету, когда-либо построенную человеком. По словам Маска, создание на Марсе «самоподдерживаемого» города возможно при использовании в ракетах пары «метан-кислород» в качестве топлива и окислителя, так как метан возможно производить на Марсе.
При этом все системы ракеты должны использоваться многократно. Важно при этом обеспечить дозаправку на орбите. Миллиардер также добавил, что первая миссия на Марс окажется лишь первым шагом на пути создания «межпланетной транспортной системы».
Китайские власти, в свою очередь, заявили о потере контроля над первой национальной космической станцией «Тяньгун-1». Теперь она неуправляемо движется по орбите, постепенно снижаясь.
Ее падение на Землю ожидается в первой половине 2017 года. Станция размером 11 м была запущена в космос еще в 2011 году, за все время ее посетили шесть «тайконавтов», в том числе первая китайская женщина, побывавшая в космосе.
25 сентября в Китае официально был запущен крупнейший в мире радиотелескоп FAST, строительство которого заняло целых пять лет. Он располагается в естественной карстовой воронке в горах провинции Гуйчжоу и представляет собой сферический отражатель диаметром в полкилометра и вторичное зеркало, висящее над ним. Благодаря телескопу астрономы смогут наблюдать за далекими галактиками и искать внеземной разум.
Уже в первые часы работы нового прибора ученые получили сигналы пульсара, расположенного на расстоянии более 1300 световых лет от Земли.
Обнаружение экзопланет (планет, вращающихся вокруг других звезд) стало чем-то обыденным для астрономов. Иногда им удается обнаружить нечто интересное.
Например, космический телескоп Hubble позволил астрономам открыть новую планету, вращающуюся сразу вокруг двух звезд. Система OGLE-2007-BLG-349 находится в 8 тыс. световых лет от Земли в направлении к центру галактики Млечный путь. Планета удалена от пары звезд на 500 млн км, что соответствует расстоянию от Солнца до Главного пояса астероидов. Пара же звезд состоит из двух красных карликов, разнесенных на 10 млн км.
Удивительные вещи можно обнаружить и на Земле. Например, в Аргентине был обнаружен метеорит массой 30 800 кг. Эксперты утверждают, что это второй по величине извлеченный из земли метеорит. Предполагается, что метеорит ударился в землю во время метеорного потока около 4 тыс. лет назад.
Одним из самых удивительных свойств квантовой физики является так называемое «запутанное состояние» между частицами, при котором изменение состояния одной частицы моментально влияет на состояние второй вне зависимости от разделяющего их расстояния. Основываясь на этом явлении, ученые могут осуществить квантовую телепортацию информации на большие расстояния.
В конце сентября сразу две лаборатории провели эксперименты по квантовой телепортации на расстояние более 7 км. От предыдущих подобных работ их отличает то, что информация передавалась по обычному оптоволокну, что делает эту технологию почти доступной на современном уровне развития технологий.