Nintendo ընկերությունը նոյեմբերին Ճապոնիայում թողարկել է լեգենդար Nintendo Famicom խաղային կոնսոլի թարմացված տարբերակը, որի ոչ լիցենզիոն կրկնօրինակը հետխորհրդային տարածքում վաճառվում էր Dendy անվանումով:
Այն կոչվում է «մինի- famicom» (որը կրճատն է family computer-ից` ամբողջ ընտանիքի համար համակարգչից): Կոնսոլը երկու մինի-խաղարկիչ ունի, որոնք երաշխավորում են միայն օրիգինալ ծրագրային ապահովման տեղադրումն ու թարմացումը: Խաղային կոնսոլը ներկառուցված է 30 խաղ, հայտնում է BBC-ին:
Այն վաճառքում կհայտնվի նոյեմբերի 10-ին, նախնական արժեքն է` 5980 ճապոնական իեն (մոտ 60 դոլար), որին գումարվում է սնուցման բլոկը 10 դոլար արժողությամբ: Կոնսոլում կլինեն այնպիսի խաղեր, ինչպիսիք են Super Mario, Pac-Man և Ninja Gaiden,Donkey Kong խաղերը և այլն:
Այլ երկրներից խաղացողները կկարողանան պատվիրել կոնսոլն ու դրա առաքումը ճապոնական խանութներում:
Dendy-ին ճապոնական Nintendo ընկերության հայտնի խաղային կոնսոլ է: Այն թողարկվել է 1992-ին և շատ սիրված էր ԽՍՀՄ նախկին հանրապետություններում, հատկապես ՌԴ-ում, Ուկրաինայում և Ղազախստանում, նաև Հայաստանում:

Компания Nintendo в ноябре выпустит в Японии обновленную версию легендарной игровой приставки Nintendo Famicom, нелегальный аналог которой продавался на постсоветском пространстве под брендом Dendy. Она называется «мини-famicom» (сокращение от family computer, компьютер для всей семьи).
В приставку встроены два мини-контроллера, гарантирующие возможность установки и обновления только оригинального программного обеспечения. На игровую приставку предустановлено 30 игр, передает BBC.
Приставка поступит в продажу 10 ноября, ее предварительная стоимость – 5980 японских иен (около $60)плюс блок питания за 10$.На консоли будут предустановлены такие игры, как Super Mario, Pac-Man и Ninja Gaiden,Donkey Kong и т.д.
Геймеры из других стран смогут заказать ее доставку в японских магазинах.
Dendy – известнейшая игровая приставка японской компании Nintendo. Она выпускалась с конца 1992 года и была очень популярна в республиках бывшего СССР, особенно в России, на Украине и в Казахстане, а также в Армении.