Հայաստանը ճանապարհների որակով աշխարհի 138 երկրի ցանկում զբաղեցնում է 81-րդ հորիզոնականը՝ զիջելով հարևան բոլոր պետություններին: Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը հրապարակել է իր ամենամյա Մրցունակության համաշխարհային ինդեքսը (Global competitiveness index), որում ճանապարհների որակի ցուցանիշով Հայաստանը հավաքել է 3.8 միավոր (1-7 սանդղակով): Սանդղակում նույն ցուցանիշն ունեն նաև Հոնդուրասը, Պակիստանը, Ջամայկան, Մակեդոնիան և Բութանը:
Հարևան պետություններից Վրաստանն ունի նույն ցուցանիշը, ինչ ՀՀ-ն, և 3.8 միավորով զբաղեցնում է 78-րդ հորիզոնականը, Թուրքիան 5.0 միավորով 28-րդ տեղում է, Ադրբեջանը 4.4 միավորով՝ 50-րդ, Իրանը 4.1 միավորով՝ 68-րդ: Ռուսաստանը 2.8 միավորով 123-րդ հորիզոնականում է:
Ճանապարհների որակի ցուցանիշով Հայաստանն առաջ է անցել այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Լատվիան (95-րդ հորիզոնական), Բուլղարիան (94-րդ հորիզոնական), Ուկրաինան (134-րդ հորիզոնական):
Ցուցակը գլխավորում են ԱՄԷ-ն՝ հավաքելով 6.5 միավոր՝ հնարավոր առավելագույն 7-ից, Սինգապուրն ու Հոնգ Կոնգը՝ համապատասխանաբար 6.3 և 6.2 միավորով: Վատագույն ցուցանիշն ունեն Մադագասկարը (2.0 միավոր), Կոնգոն (2.1) ու Պարագվայը (2.2):
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը պետական-մասնավոր գործակցության վրա հիմնված միջազգային կազմակերպություն է, որը ձգտում է բարելավել իրավիճակն ամբողջ աշխարհում: Այն հիմնադրվել է 1971-ին որպես ոչ կոմերցիոն կազմակերպություն, գլխամասային գրասենյակը Շվեյցարիայում է:

1 Октябрь 2016 - 14:03 AMT
Армения занимает 81-е место по качеству дорог среди 138 стран в мира, уступая всем соседним странам.
Всемирный экономический форум опубликовал ежегодный Глобальный индекс конкурентоспособности (Global competitiveness index), в котором по качеству дорог Армения получила 3.8 балла по шкале от 1 до 7 (7- лучший результат). Те же показатели у Гондураса, Пакистана, Ямайки, Македонии и Бутана.
Из соседних стран Грузия с таким же показателем 3.8, что и у Армении, занимает 78-е место, Турция (5 баллов) – 28-е, Азербайджан (4.4 балла) – 50-е, Иран (4.1) – 68-е.
У России показатели намного хуже, набрав 2.8 балла, она занимает в рейтинге 123-е место.
По качеству дорог Армения опережает также Латвию (95-е место), Болгарию (94-е место), Украину (134-е место).
Список возглавляет ОАЭ, набрав 6.5 баллов из возможных 7, Сингапур и Гонконг – 6.3 и 6.2 балла, соответственно.
Худшие показатели в Мадагаскаре (2 балла), Конго (2.1) и Парагвае (2.2).
Швейцарская неправительственная организация Всемирный экономический форум наиболее известна как организация ежегодных встреч в Давосе. На встречи приглашаются ведущие руководители бизнеса, политические лидеры, видные мыслители и журналисты. Предметом обсуждения являются наиболее острые мировые проблемы, включая здравоохранение и охрану окружающей среды. Форум основан в 1971 году.
Читайте также:Армения в рейтиге Всемирной конкурентоспособности обходит ряд стран постосоветского пространства