Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ամփոփել են «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում համատեղ իրականացրած հերթական ծրագրի արդյունքները: Լոռու մարզի «Գուգարք» մանկապատանեկան ճամբարում տեղադրվել է արևային ջրատաքացուցիչ։
Համակարգի գործարկմանը ներկա են եղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, «Գուգարք» ճամբարի փոխտնօրեն Գևորգ Խանամիրյանը։
«Անհրաժեշտ է երեխաներին և երիտասարդներին ծանոթացնել շրջակա միջավայրի պահպանմանն ուղղված տեխնոլոգիաներին, դրանց կիրառման կարևորությանը և օգտավետությանը: Բնության հանդեպ հոգատարություն սերմանելուց բացի, դա կհուշի նրանց, որ ցանկացած ոլորտում խնդիրների լուծման համար պետք է առավել պատասխանատու, նորարար և այլընտրանքային ուղիներ փնտրել` ելնելով ոչ միայն սեփական շահից, այլև` հոգ տանելով շրջապատի բարօրության մասին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը: :
Համակարգի գործարկումը ճամբարի խոհանոցում տաք ջրամատակարարում կապահովի ողջ տարվա ընթացքում՝ բացառապես արևային ջրատաքացուցիչի միջոցով: Հայաստանում առաջին անգամ օգտագործվել է արևային ջրատաքացուցիչ՝ 100մմ տրամագծով վակումային խողովակներով, որոնք առավել արդյունավետ են, և, զբաղեցնելով ավելի փոքր տարածք՝ ավելի շատ ջերմային էներգիա են տալիս։
Արևային ջրատաքացուցիչն ունի 2 կոլեկտոր, յուրաքանչյուրը՝ վակուումային 12 խողովակով (ընդհանուր՝ 24 հատ), ինչն ապահովում է 70-80 C ջերմաստիճանի 200լ տաք ջուր։
Եղանակային պայմաններից կախված՝ համակարգը 85-100%-ով կրճատում է տաք ջրի համար նախկինում ծախսվող միջոցները:

The Foundation for Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS summed up the results of the joint program implemented in the framework of The Alternative Energy Project.
A solar water heater was installed in Gugark children and youth camp of Lori province, Armenia.
The system's launching ceremony was attended by the General Manager of VivaCell-MTS Ralph Yirikian, the Head of FPWC Ruben Khachatryan, and the Deputy Director of Gugark camp Gevorg Khanamiryan.
“Children and youngsters have to know about technologies used for environmental preservation, be aware of their importance. Besides instilling careful attitude toward the nature, it will also show them that solutions require more responsible, innovative and alternative ways, which are based on both one’s own interest and the care for the well-being of the environment,” Yirikian said.
The system will provide hot water supply in the kitchen of the camp throughout the year exclusively thanks to the solar water heater.
This is the first time a solar water heater is used in Armenia; 100mm vacuum tubes are more effective and occupy less space, providing more heat energy.
The solar water heater has two accumulators with 12 vacuum tubes (24 pieces in total), which provides 200 liters of 70-80 C hot water.