Ռուսաստանաբնակ հայ թենիսիստ Կարեն Խաչանովը հաղթել է չինական Չենդուում ընթացող Պրոֆեսիոնալ թենիսիստների ասոցիացիայի (ATP) մրցաշարում:
Եզրափակչում 20-ամյա թենիսիստը խաղացել է իսպանացի Ալբերտ Ռամոսի հետ, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Հանդիպումը շարունակվել է 2 ժամ 39 րոպե և ավարտվել է 6:7 (4:7), 7:6 (7:3), 6:3 հաշվով: Խաչանովի համար այս տիտղոսն առաջինն է կարիերայում Պրոֆեսիոնալ թենիսիստների ասոցիացիայի (ATP) մրցումներում: Հաղթանակի համար ռուսաստանցին 250 միավոր է ստացել, ինչը թույլ է տվել նրան բարելավել դիրքը համաշխարհային վարկանիշում`զբաղեցնելով 55-րդ հորիզոնականը: Այդքան բարձր տեղ Խաչանովը մինչ այժմ չէր զբաղեցրել:
Վերջին ռուսաստանցին, որը հաղթել էր ATP մրցաշարում, Միխայիլ Յուժնին էր, որը նվաճել էր տիտղոսը Վալենսիայում` 2013-ին:

3 Октябрь 2016 - 08:29 AMT
Российский теннисист армянского происхождения Карен Хачанов выиграл титул на турнире в китайском городе Чэнду.
В финале 20-летнему теннисисту противостоял испанец Альберт Рамос, переадает Lenta.ru.
Встреча продолжалась 2 часа 39 минут и завершилась со счетом 6:7 (4:7), 7:6 (7:3), 6:3. Россиянин выполнил 14 подач навылет и допустил 7 двойных ошибок, реализовав три брейк-пойнта из девяти. Его соперник дважды делал брейк.
Для Хачанова этот титул стал первым в карьере на соревнованиях Ассоциации теннисистов-профессионалов (ATP). За победу россиянин получит 250 очков, что поможет ему подняться на 55-ю позицию в мировом рейтинге. Так высоко Хачанов еще не забирался.
Последним россиянином, побеждавшим на турнирах ATP, был Михаил Южный, взявший титул в Валенсии в 2013 году.