Խորհրդարանում երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է Կառավարության կողմից ներկայացված Հարկային օրենսգրքում լրացումներ ու փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը՝ 78 կողմ, 19 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Քվեարկությունից առաջ վարման կարգով ԱԺ պատգամավոր, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը հայտարարել է, թե նոր օրենսգիրքը չի համապատասխանում ՀՀ տնտեսության զարգացման պահանջներին, քանի որ այս նախագծում հակասահմանադրական դրույթներ կան, գրում է Tert.am-ը:
Նա պնդել է, թե կաթոլիկ եկեղեցին հարկվում է, իսկ առաքելականը՝ ոչ:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ Բագրատյանն առաջարկում էր հարկել առաքելական եկեղեցին:
Անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը հայտարարել է, որ դեմ է քվեարկելու նախագծին, քանի որ «տաս էջանոց առաջարկությունների մեծ մասը մերժվել է»:
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի որակմամբ՝ այս նախագիծը «նահանջ է փոքր ու միջին բիզնեսի համար»: «ԲՀԿ կուսակցական պատգամավորները չեն մասնակցի քվեարկությանը»,-ասել է նա:
Անկախ պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանն էլ առաջարկել է հետաձգել քվեարկությունը՝ ասելով, որ այս նախագիծն ավելացնում է հարկատուների բեռը:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ դժգոհել է, որ իրենց փորձագետները հրավիրված չեն եղել քննարկումներին: Զուրաբյանին հակադարձել է ԱԺ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը. «Պարոն Սահակյան, ես էլ բողոք ունեմ ձեզանից ու ԱԺ աշխատակազմից, ինչի՞ ինձ հրավիրատոմս չեք տվել»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ հանձնաժողովում 25 քննարկում է եղել:
Հարկային նոր օրենսգրքով եկամտահարկի սանդղակն էապես վերանայվել է: Առաջարկվում է 120.000-150.000 դրամ աշխատավարձի դեպքում կիրառել 23% դրույքաչափ, 150.000-ից մինչև 2 մլն դրամի դեպքում՝ 28%, իսկ 2 մլն դրամից ավելի աշխատավարձի դեպքում պահպանվելու է գործող դրույքաչափը՝ 36%: Շրջանառության հարկի հարկման շեմը նախկին 40 մլն դրամի փոխարեն կսահմանվի 58. 35 մլն դրամ:

The Armenian parliament adopted in the third reading on Tuesday, October 4 the proposed amendments to the Tax Code, submitted earlier by the executive, Tert.am reports.
The bill overwhelmingly received the National Assembly’s approval, with 78 lawmakers voting for and 19 against the measure. None of the lawmakers attending the session abstained from voting.
At the debate after the vote, Hrant Bagratyan of the opposition Armenian National Congress (ANC) argued over several provisions which he considered unconstitutional.
He said the new legislation proposed charging taxes only from catholic churches functioning on the territory of Armenia (excluding those of the Armenian Apostolic Church).
Mikael Melkumyan of the opposition Prosperous Armenia faction said the law signals threats of “retreat for small- and medium-sized businesses.”
Khachatur Kokobelyan, a cross-bencher attending the hearing, proposed postponing the voting, citing “the increased tax burden for taxpayers.”
Levon Zurabyan, the head of the ANC faction in parliament, complained that their experts had not been invited to earlier debates. The opposition MP claimed that 25 committee hearings had been held to consider the measure.