4 Հոկտեմբեր 2016 - 12:05 AMT
2017-ի ՀՀ պետական բյուջեով կենսաթոշակների ու նպաստների բարձրացում չի նախատեսվում: Այս մասին հոկտեմբերի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը:
«Շատ դժվար է թոշակառուի աչքերին նայել ու ասել, որ մենք խնդիրներ ունենք բյուջեի հետ, բայց, մյուս կողմից, որպես տնտեսագետ և որպես ֆինանսիստ, կարծում եմ, որ ճիշտ չէ՝ պարտք վերցնենք և թոշակն ու նպաստը բարձրացնենք:
Ավելի ճիշտ կլինի, որ տնտեսական աճին հիմնականում ձեռնամուխ լինենք, դրանից հետո ադեկվատ կբարձրացնենք թոշակները և նպաստները»,- պարզաբանել է Արամյանը, մեջբերում է Panorama.am-ը:
Հոկտեմբերի 4-ին հրավիրած առաջին ասուլիսի ժամանակ Ֆինանսների նորանշանակ նախարար Վարդան Արամյանը՝ ներկայացնելով տնտեսական իրավիճակը, ըստ որի՝ 2014-ին և 2015-ին Հայաստան եկած տրանսֆերտները մոտ $700 մլն-ի չափով կրճատվել են՝ ասել է, որ եթե ՀՀ պետպարքը չաճեր, կունենայինք փոխարժեքի կտրուկ արժեզրկում և տնտեսական աճի ցածր տեմպ:

4 Октябрь 2016 - 13:38 AMT
Бюджетом на 2017 год в Армении не предусматривается индексации пенсий и пособий. Об этом на пресс-конференции 4 октября заявил министр финансов Армении Вардан Арамян.
«С одной стороны, очень сложно говорить пенсионерам, что у нас проблемы с бюджетом. Но, с другой стороны, я, как экономист и финансист, считаю неправильным повышать пенсии и пособия за счета долга. Правильнее будет взяться за обеспечение экономического роста и после этого адекватно повышать размеры пенсий и пособий», – сказал министр, передает Panorama.am.
Ранее собщалось, что в 2016 году правительство ожидает экономический рост в 2.4% вместо запланированных 2.2%. Об этом в ходе пресс-конференции сказал новоназначенный министр финансов Вардан Арамян.Арамян представил экономическую ситуацию, согласно которой объем поступивших в 2014 и 2015 гг. в Армению трансфертов сократился почти на 700 млн долларов. А в 2016 году, по словам министра, будет сокращение на 140 млн долларов.