Yandex-ը Երևանում ծրագրավորման դպրոց կբացի բարձր դասարանների աշակերտների համար: Այս կրթական ծրագիրը նախատեսված է 8-ից 10-րդ դասարանցիների համար:
Ծրագրավորման դպրոցը անվճար դասընթաց է, որը կազմված է թեմատիկ դասախոսություններից ու ծրագրավորման սեմինարներից: Ուսուցումը կազմակերպվելու է Python-ի օրինակով. այս լեզուն թույլ է տալիս լուծել բազմաթիվ խնդիրներ և դրա պահանջարկը շուկայում աստիճանաբար աճում է:
Ուսուցման ծրագիրը մշակվել է Յանդեքսի տվյալների վերլուծության դպրոցում: Յանդեքսը զբաղվելու է դասախոսների ընտրությամբ և պատրաստմամբ, ինչպես նաև հրավիրելու է ոլորտի լավագույն մասնագետներին Հայաստանից, Ռուսաստանից և այլ երկրներից դասախոսություններ կարդալու համար:
«Հայաստանյան ծրագրավորողները աշխատում են աշխարհի լավագույն ՏՏ ընկերություններում, շատերը մեծ հաջողությունների են հասել: Մենք համոզված ենք, որ ապագա հայ ծրագրավորողները մեծ հեռանկարներ ունեն: Բոլոր ամենաառաջադեմ գաղափարներն ու նախագծերը, ինչպիսիք են ռոբոտների և անօդաչու տրանսպորտի ստեղծումը, արհեստական ինտելեկտի զարգացումը, չեն կարող իրականացվել առանց ծրագրավորողների մասնակցության: Մենք ցանկանում ենք պայմաններ ստեղծել, որպեսզի հայ դպրոցականները կարողանան իրենց ուժերը փորձել այս մասնագիտության մեջ և հետագայում գիտակցված ընտրություն կատարեն», – ասում է Յանդեքս տաքսի-ի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը:
Դասերը կմեկնարկեն 2017 թ. հունվարին և կանցնեն դպրոցից ազատ ժամանակ: Դպրոցականների ընդունելությունը մեկնարկելու է դեկտեմբերի 12-ին և անցկացվելու է մրցույթի միջոցով: Երեխաները պետք է հաջողությամբ հաղթահարեն օնլայն թեստավորումը և դեմ առ դեմ հարցազրույցը, որոնց ընթացքում նրանց առաջարկվելու են տրամաբանական, մաթեմատիկական և ծրագրավորման հետ կապված խնդիրներ: Մրցույթին մասնակցելու վերաբերյալ դպրոցականներին հավելյալ տեղեկատվություն կտրամադրվի:
2007 թ. ընկերությունը ստեղծել է Տվյալների վերլուծության դպրոցը, որտեղ դասավանդում են մեքենայական ուսուցում (machine learning), համակարգչային տեսողություն, տեքստերի վերլուծություն և այլն: Յանդեքսը աջակցում է մաթեմատիկա-ինժեներական դպրոցին՝ բարձրագույն, միջնակարգ և լրացուցիչ կրթության շրջանակներում:

6 Октябрь 2016 - 08:46 AMT
Яндекс откроет в Ереване Школу программирования для старшеклассников. Это образовательный проект для учеников 8–10 классов, которые хотят получить навыки программирования. Полученные знания можно будет применять в разных сферах жизни, не обязательно в работе программиста.
Школа программирования – это бесплатный курс, состоящий из тематических лекций и семинаров по программированию. Обучение будет проводиться на примере Python: этот язык позволяет решать множество задач и его востребованность на рынке только увеличивается.
Отмечается, что программа обучения разработана в Школе анализа данных Яндекса, выпускники которой высоко ценятся на IT-рынке. Яндекс отвечает за отбор и подготовку преподавателей, а также будет приглашать лучших специалистов отрасли из Армении, России и других стран для проведения тематических лекций.
«Программисты из Армении работают в лучших IT-компаниях мира, многие добились больших успехов. Мы уверены, что у будущих армянских программистов есть большие перспективы. Все самые передовые идеи и проекты, такие как создание роботов, беспилотного транспорта, развитие искусственного интеллекта, не могут быть реализованы без участия программистов. Мы хотим создать условия для того, чтобы армянские школьники могли попробовать себя в этой профессии и в дальнейшем сделать осознанный выбор», — сказал Тигран Худавердян, генеральный директор Яндекс.Такси.
Занятия начнутся в январе 2017 года и будут проходить в свободное от уроков время. Набор школьников откроется 12 декабря и будет проводиться на конкурсной основе. Ребятам нужно будет успешно пройти онлайн-тестирование и очное собеседование, в ходе которых будут предложены задачи на логику, математику и программирование. О том, как можно будет подать заявку на участие в отборочных испытаниях, школьники будут отдельно проинформированы.
Яндекс уже много лет занимается подготовкой специалистов для IT-индустрии. В 2007 году компания создала Школу анализа данных (ШАД), где преподают машинное обучение, компьютерное зрение, анализ текстов и т.д. Мы сможем использовать лучшие образовательные практики академических проектов нашей компании. С первых лет существования Яндекс поддерживал и продолжает поддерживать математическо-инженерную школу в рамках высшего, среднего и дополнительного образования.