Պաշտպանության ոլորտում իրականացվելիք ծրագրերը հիմնված են լինելու զինված ուժերի և բանակի նկատմամբ գերագույն-գլխավոր հրամանատարի և հանրապետության վարչապետի տեսլականի վրա. այն է՝ բանակաշինությունից անցում կատարել ազգ-բանակ կառուցմանը:
Ազգային ժողովում հոկտեմբերի 5-ին կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նորանշանակ նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ պատասխանելով ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Լևոն Մարտիրոսյանի հարցին:
«Հաշվի առնելով այն իրավիճակը, որ կա տարածաշրջանում, այն քաղաքական մարտահրավերները, որոնք առկա են՝ չափով մեծ բանակը շարունակելու է մնալ մեր իրականության մի մասը: Հետևաբար, պետք է հասկանալ երկու կարևոր գործոն: Առաջինը, պետք է հասկանալ, թե ինչ է պետք անել, որպեսզի մեր բանակը, ինչպես շատ հաճախ ասում են, բացի «ծանր բեռ» լինելուց մեր տնտեսության և պետության համար, դառնա պետության և տնտեսության առաջատարը, շոգեքարշը»,- ընդգծել է նախարարը, մեջբերում է Yerkirmedia.am-ը:
Մանրամասնելով ասվածը՝ Վիգեն Սարգգսյանն ընդգծել է՝ դա նշանակում է, որ ոչ միայն նրանք, ովքեր ծառայում են զինված ուժերում, այլ ամբողջ ազգաբնակչությունը պետք է բանակի հետ կապված ծրագրեր ունենա՝ լինեն դրանք գիտական, հետազոտական, տնտեսական, արդյունաբերական: Այդ դեպքում, ըստ նախարարի, բանակը իրականում կարող է դառնալ ոչ թե խնդիր, այլ լուծում:
«Երկրորդ կարևոր խնդիրն այն է, որ բանակը, բացի հասարակության հայելին լինելուց, դառնա հասարակության դպրոցն ու դարբնոցը: Այսինքն, բանակից զորացրվող զինվորը պետք է լինի շատ ավելի հայրենասեր, կրթված, ուժեղ, մարտունակ»,- ասել է Սարգսյանը՝ հավելելով, որ սա է լինելու իր հիմնական խնդիրը, և վստահությւոն հայտնել, որ Ազգային ժողովի հետ սերտ փոխգործակցության արդյունքում հնարավոր կլինի դրա համար ստեղծել իրավական հիմք և գործնական քայլեր ձեռնարկել այդ օրենսդրությունը իրականություն դարձնելու համար:
Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մի շարք հրամանագրեր է ստորագրել՝ վերջնականապես ձևավորել ՀՀ նոր կառավարությունը: ՀՀ պաշտպանության նոր նախարար է նշանակվել Վիգեն Սարգսյանը՝ Սեյրան Օհանյանի փոխարեն:

6 Октябрь 2016 - 08:05 AMT
Армянская армия должна стать локомотивом развития экономики. Об этом заявил новоназначенный министр обороны Армении Виген Саркисянв своем первом выступлении в парламенте.
Саркисян отметил, что в правительственной программе будут подробно представлены приоритеты оборонной сферы. По его словам, хотя он только занял пост министра обороны, но сфера ему хорошо известна, поскольку «Минобороны – еще одно место проявления деятельности Аппарата Президента РА, в качестве инструмента контроля Верховного главнокомандующего в отношении Вооруженных сил».
«Все намеченные для реализации программы будут основаны на видении Верховного главнокомандующего ВС и премьер-министра РА, в частности, на 25-м году нашей народной армии совершить переход от армейского строительства к строительству нации-армии, поскольку с учетом реальности, в которой находится наше государство, с учетом региона, существующих вызовов очевидно, что многочисленная армия будет оставаться частью нашей действительности», – отметил Саркисян, передает Panorama.am.
Президент РА, Верховный главнокомандующий ВС РА Серж Саргсян 3 октября посетил министерство обороны и представил высшему офицерскому составу армии новоназначенных министра Вигена Саргсяна и начальника Генерального штаба Вооруженных сил Мовсеса Акопяна. По словам министра обороны Армении, необходимо понять два важных фактора.Саргсян отметил, чтоВиген Саргсян осознает степень ответственности, и уверен, что он не пожалеет усилий и энергии, чтобы оправдать эту уверенность и с честью нести ответственность.
«Первый – как добиться того, чтобы армия из тяжкого бремени для нашей экономики превратилась в лидера, локомотив развития экономики и государства, а это значит, что не только военнослужащие, но и вся общественность должны выступить с множеством программ – научных, исследовательских. В этом плане армия может стать не проблемой, а решением», – пояснил Саркисян.
«Второй же фактор заключается в том, чтобы армия из зеркала общества превратилась в школу и кузницу для общественности, демобилизованный солдат должен быть куда патриотичнее, образованнее, сильнее, боеспособнее того, кого призывают на службу в ряды ВС», – отметил он.