ՀՀ կառավարության հոկտեմբերի 6-ի նիստում որոշում է ընդունվել, ըստ որի՝ ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև կնքված պետական արտահանման վարկ տրամադրելու համաձայնագրի պահանջներին համաձայն ՀՀ-ն «Ռոսօբորոնէքսպորտ» ընկերությանը կվճարի 420 մլն 362.394 ռուբլի:
ՀՀ ՊՆ և ՌԴ «Ռոսօբորոնէքսպորտ» ԲԸ-ի միջև կնքված 6 պայմանագրի ընդհանուր 4 մլրդ 203 մլն 623.940 ռուբլի արժեքի 10%-ի չափով ՀՀ կողմից 420 մլն 362.394 ռուբլու տրամադրումը կանխավճարային է:
Որոշման հիմնավորման մեջ ընդգծվում է, որ վճարումը չկատարելու դեպքում ՌԴ կողմից կարող են վերանայվել մատակարարման գները, որի արդյունքում կանխատեսվում է գնաճ:
Սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինը հայտնել է, որ ռուսաստանյան 200 միլիոն դոլար վարկի շրջանակում սպառազինության մատակարարումը Հայաստան սկսվել է։ Նա նշել է, որ վարկային համաձայնագիրն իրականացման փուլում է և իրականացվում է ըստ պլանի, ստորագրվել են պայմանագրային պարտավորությունները, մատակարարումներն արդեն իսկ սկսվել են:

6 Октябрь 2016 - 12:19 AMT
Правительство РА на заседании 6 октября принало решение о выплате компании «Рособоронэкспорт» 420,362 млн рублей в качестве предоплаты.
Согласно 6 контрактам на общую сумму 4 млрд 203 млн 623 тыс рублей, заключенным между Арменией и компанией «Рособоронэкспорт» необходимо внести предоплату в размере 10%.
В результате выполнения контракта планируется оснащение ВС Армении необходимой инженерной и автомобильной техникой, товаров военно-технического назначения.
В случае невыплаты суммы РФ может пересмотреть цены поставок, что приведет к увеличению стоимости.
27 сентября посол России в Армении Иван Волынкин сообщил, что поставки вооружения в Армению в рамках кредита на $200 млн начались. По его словам, кредитное соглашение находится на этапе реализации, и оно реализуется в соответствии с планом, были подписаны договорные обязательства.