7 Հոկտեմբեր 2016 - 12:03 AMT
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը հոկտեմբերի 7-ին ընդունել է «Աուտիզմ ազգային հիմնադրամի» տնօրենին, խորհրդի անդամներին և «Աուտիզմի հաղթահարումը» ծնողական կազմակերպության ներկայացուցիչներին: Նախարարը բարձր է գնահատել հիմնադրամի գործունեությունը` շեշտելով, որ աուտիզմ ունեցող երեխաները մշտապես գտնվելու են ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
Խորհրդի նախագահը ներկայացրել է «Իմ ուղին» ուսումնավերականգնողական կենտրոնի գործունեությունը` նշելով, որ ներկայումս կենտրոն է հաճախում 117 երեխա, գրանցվածների հոսքը շատ մեծ է, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել մի քանի հավելյալ հաստիքի: Հիմնադրամում աշատում է 51 աշխատակից: Նրա խոսքով` հիմնադրամը սպասարկում է նաև ՀՀ այլ մարզերից և Արցախից եկած երեխաներին:
2012-ին Հայաստանում ՀՀ առաջին տիկին Ռ. Սարգսյանի նախաձեռնությամբ ստեղծվել է «Աուտիզմ ազգային հիմնադրամը», որը կոչված է լուծել աուտիզմով երեխաների, պատանիների և մեծահասակների կրթության, սոցիալ-ադապտացիոն զբաղվածության խնդիրները, օգնել նրանց վարել լիարժեք կյանք, ինչպես նաև նպաստել նրանց ընտանիքների ինտեգրման գործընթացի արդյունավետության բարձրացմանը:
2014-ին պետական ֆինանսավորմամբ հիմնվել է «Իմ ուղին» ուսումնավերականգնողական կենտրոնը, որտեղ արդի չափանիշներին համապատասխան շենքային պայմաններում, ժամանակակից կրթական տեխնոլոգիաներով և համապատասխան միջավայրում մատուցում են նորագույն արդյունավետ թերապևտիկ շտկողական ծառայություններ:

Министр образования и науки РА Левон Мкртчян 7 октября принял директора, членов совета «Национального фонда аутизма» и представителей родительской организации «Преодоление аутизма». Министр высоко оценил деятельность, развернутую фондом, подчеркнув, что дети с аутизмом будут постоянно находиться в центре внимания правительства РА.
Председатель совета представил деятельность учебно-восстановительного центра «Мой путь», отмечая, что в настоящее время центр посещают 117 детей, поток зарегистрированных слишком большой, следовательно возникла необходимость в нескольких дополнительных штатах. В фонде работает 51 сотрудник. По его словам, фонд обслуживает также детей из других областей РА и Арцаха.
В 2012 году по инициативе первой леди РА Р. Саргсян в Армении был создан «Национальный фонд аутизма», призванный решать проблемы образования, социально-адаптационной занятости детей, подростков и взрослых с аутизмом, помочь им вести полноценную жизнь, а также способствовать повышению эффективности процесса интеграции их семей.
Государственное финансирование в Армении позволило в 2014 году основать учебно-восстановительный центр «Мой путь», где в условиях, соответствующих современным критериям, с современными образовательными технологиями и в соответствующей предоставляют новейшие эффективные терапевтические коррекционные услуги.