Հայ գիտնականները ևս չեն խուսափում ոչ ստանդարտ մոտեցումներից` տարբեր երևույթներին բացատրություն տալու մղումով: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է նրանցից ոմանց աշխատությունները:
Դարի գաղտնիքը…
2015-ի սեպտեմբերին համաշխարհային ԶԼՄ-ների ուշադրությունը գրավեց KIC 8462852 անսովոր աստղը, կամ ինչպես այն հաճախ անվանում են Թաբիի աստղ, ավելի հազվադեպ` Բոյաջյանի աստղ: Բանն այն է, որ Կարապի համաստեղության կազմում գտնվող օբյեկտի (Արեգակից 1480 լուսային տարվա հեռավորության վրա) լուսարձակումը զգալի` ամբողջ 22 տոկոսով փոփոխվում է և դա տեղի է ունենում, պարբերաբար: Ընդ որում, նման անկումներ են արձանագրվել տարբեր ժամանակահատվածներում:
Թաբետա Բոյաջյան
Լուսարձակման այդ անոմալիան մի շարք հիպոթեզների առաջացման պատճառ է դարձել` աստղադիտակի հետ կապված խնդիրներից մինչև գիսաստղերի հսկայական կուտակումներ աստղի շուրջ: Սակայն հետազոտության առաջատար մասնագետ Թաբետա Բոյաջյանը դիտարկում է ևս մեկ սցենար: KIC 8462852-ի լուսատվությունը կարող է վկայել Դայսոնի գնդի նման աստղաինժեներական կառույց ստեղծելու փորձի կամ հսկայական օբյեկտների (օրինակ, լույսի կոլեկտորների) այլ կուտակման մասին, որը կառուցել է արտամոլորակային բարձրակարգ քաղաքակրթությունը` կուտակելու համար իր աստղի էներգիան: Այդ հայտարարությունն անմիջապես իրարանցում առաջացրեց հանրության շրջանում:
Դայսոնի գունդը նկարչի պատկերացմամբ
Անշուշտ, իսկական գիտնական լինելով` Բոյաջյանն առավել հավանական է համարում աստղի անսովոր դրսևորման «բնական» բացատրությունը` հավելելով, որ չնայած աստղի տարօրինակ դրսևորումների բնական պատճառների բարձր հավանականությանը, խելամիտ կլինի ամեն ինչ ստուգել: Այս պահի դրությամբ Բոյաջյանի տարօրինակ աստղի մշտադիտարկումը շարունակվում է:
Իսկ պայթյուն եղե՞լ է
Հայազգի մեկ այլ գիտնական էլ աշխատում է մի տեսության, ավելի շուտ հիպոթեզի վրա, որը պետք է բացատրի բուն Տիեզերքի առաջացումը: Ֆիզիկոս և մաթեմատիկոս, Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտի պրոֆեսոր Վահե Գուրզադյանը հայտնվեց հանճարեղ մաթեմատիկոս, Նոբելյան մրցանակակիր սըր Ռոջեր Փենրոզի տեսադաշտում Տիեզերքի առաջացման իր մշակած մոդելի շնորհիվ:
Վահե Գուրզադյանը (ձախից) և Ռոջեր Փենրոզը
Գուրզադյանն ու Փենրոզը շարունակում են լրամշակել այդ մոդելը, որը ստացել է «Կոմֆորմային ցիկլիկ տիեզերաբանություն» անվանումը` միաժամանակ կանխատեսելով էքսպերիմենտի պայմաններն ու ընթացքը, որը թույլ կտա ստուգել դրա իսկությունը: Մոդելը ենթադրում է Տիեզերքի անսահման գոյություն ոչ միայն տարածության, այլ նաև ժամանակի մեջ`այն անցնում է անվերջ ցիկլերի միջով, որտեղ յուրաքանչյուր նախորդ ցիկլում (գոտիում) էնտրոպիան ապագայում ձգտում է անվերջության, ինչը դառնում է մեծ պայթյունի սինգուլյարությունը հաջորդի համար: Ռելիկտային միկրոալիքային ճառագայթման քարտեզ
Փենրոզն ու Գուրզադյանը արդեն նշել են, որ պատասխանը թաքնված է ռելիկտային միկրոալիքային ճառագայթման («մեծ պայթյունի» հետլուսարձակում, առաջնային մատերիայի առաջին ճառագայթում) մեջ, որտեղ հայտնաբերվել են համակենտրոն շրջաններ: Դրանք, ըստ գիտնականների, նախորդ ցիկլի, նախորդ Տիեզերքի հետքերն են:
Գլխավորը ինստիտուտներն են
Դարոն Աճեմօղլուն ամենահայտնի ամերիկացի տնտեսագետներից է` նա ծնվել է 1967-ին Ստամբուլում: Իր «Ինչու են որոշ երկրներ հարուստ, իսկ մյուսներն աղքատ. Իշխանության, բարգավաճման և աղքատության ծագումնաբանությունը» (Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty) գրքում, որի համահեղինակն է Ջեյմս Ռոբինսոնը, նա ամփոփում է և մատչելի լեզվով ներկայացնում իր նախորդ հետազոտությունները` գալով զարմանալի եզրակացությունների:
Դարոն Աճեմօղլու
Իր գրքում Աճեմօղլուն ձգտում է ապացուցել, որ տարբեր հետազոտողների առաջարկած հիմնավորումներն այս կամ այն պետության տնտեսական հաջողությունների վերաբերյալ, հիմնված աշխարհագրական և էթնիկ գործոնների վրա, ինչպիսիք են, օրինակ, կլիման, բնական պաշարները, մշակույթն ու կրոնը, հիմնավոր չեն: Նա պնդում է, որ պետության բարգավաճումը կամ անկումը պայմանավորված է առաջին հերթին տնտեսական և քաղաքական ինստիտուտների բնույթով: Այս աշխատությունը խնդրի խորը վերլուծություն է և մանրակրկիտ հիմնավորում տարբեր երկրների բազմաթիվ օրինակների վրա, որոնք զարգանում են զգալիորեն տարբեր ուղիներով` ունենալով նմանատիպ աշխարհագրական դիրք և ազգային գործոններ:
Լավան որպես անցյալի բանալի
Հասկանալու համար Երկիր մոլորակում կատարվող կլիմայական փոփոխությունները` պետք է հուսալի գործիք ունենալ, որը թույլ կտա ի հայտ բերել Երկրի մթնոլորտի փոփոխությունները նախորդ դարաշրջաններում: Սա մեղմ ասած դյուրին խնդիր չէ:
Դորկ Սահագյան
Սակայն ամերիկաբնակ Դորկ Սահագյանը, ոչ ստանդարտ մոտեցման շնորհիվ, 2016-ի մայիսին նոր մոդել առաջարկեց, որը թույլ կտա լուծել այդ խնդիրը: Նա սարք է հայտնագործել անցյալում Երկրի մթնոլորտի ճնշումը հաշվարկելու համար` հիմնվելով սառած հրաբխային լավայում պղպջակների չափերի վրա:
Հետազոտելով տարբեր հրաբխային շերտերը, որոնք համապատասխանում են տարբեր դարաշրջաններին, կարելի է բավականին հստակ գնահատել մթնոլորտի բաղադրությունն ու մշակել ժամանակի ընթացքում տեղի ունեցած փոփոխությունների քարտեզը:

Ученые-армяне в современной науке тоже не стесняются необычного подхода в объяснении различных явлений: PanARMENIAN.Net представляет труды некоторых из них.
Загадка века…
В сентябре 2015 года внимание мировых СМИ привлекла необычная звезда KIC 8462852, или, как ее называют – Звезда Табби (реже звезда Бояджян). Дело в том, что небесный объект, находящийся в созвездии Лебедя (на расстоянии 1480 световых лет от Солнца) показывает значительное и периодические изменение светимости на целых 22 процента. Причем, такие падения наблюдались на протяжении различных промежутков времени.
Табета Бояджян
Данная аномалия светимости привела к появлению целого ряда гипотез – от проблем с телескопом до огромного скопления комет вокруг звезды. Однако Табета Бояджян, ведущий автор исследования, рассматривает еще один сценарий. Мерцание KIC 8462852 может указывать на попытку строительства астроинженерного сооружения типа сферы Дайсона или другого набора гигантских объектов (например, коллекторов света), которые высокоразвитая внеземная цивилизация построила для аккумулирования энергии своей звезды. Это заявление сразу взбудоражило общественное мнение.
Сфера Дайсона в представлении художника
Конечно, будучи настоящим ученым, Бояджян считает наиболее вероятным «естественное» объяснение необычного поведения звезды, добавив, что несмотря на высокую вероятность природных причин странного поведения звезды, благоразумно будет все проверить. На данный момент наблюдения за странной звездой Бояджян продолжаются.
А был ли взрыв?
Другой ученый армянского происхождения разрабатывает теорию (точнее, гипотезу), которая должна объяснить само возникновение Вселенной. Физик и математик, профессор Ереванского физического института Ваге Гурзадян оказался в поле зрения гениального математика, нобелевского лауреата сэра Роджера Пенроуза благодаря разработанной им модели возникновения Вселенной (читайте полную статью).
Ваге Гурзадян (слева) и Роджер Пенроуз
На данный момент Гурзадян и Пенроуз продолжают дорабатывать эту модель (получившую название «Комформная циклическая космология»), одновременно предсказывая условия и ход эксперимента, который позволит ее проверить. Модель предполагает бесконечное существование Вселенной не только в пространстве, но и во времени – она проходит через бесконечные циклы, где в каждом предшествующем цикле (эоне) энтропия в будущем стремится к бесконечности, что оказывается сингулярностью большого взрыва для следующего.
Карта реликтового микроволнового излучения
Пенроуз и Гурзадян уже указали на то, что ответ скрыт в реликтовом микроволновом излучении (послесвечение «большого взрыва», первое излучение первичной материи), в котором обнаружились концентрические круги. Они, по словам ученых, представляют собой следы предыдущего цикла, предыдущей Вселенной.
Самое главное – институты
Дарон Аджемоглу является одним из известнейших американских экономистов (родился в 1967 году в Стамбуле в армянской семье). В своей книге «Почему одни страны богатые, а другие бедные. Происхождение власти, процветания и нищеты» (англ. Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty), написанной совместно с Джеймсом Робинсоном, он обобщает и популяризирует свои предыдущие исследования, придя к удивительному выводу.
Дарон Аджемоглу
В своей книге Аджемоглу стремится доказать, что предложенные различными исследователями объяснения экономических успехов либо неудач государств, основанные на географических и этнических факторах, таких, как климат, природные ресурсы, культура и религия, несостоятельны. Он утверждает, что процветание или упадок государств обусловлены в первую очередь природой их экономических и политических институтов. Данный труд использует глубокий анализ проблемы и подробную аргументацию на многочисленных примерах разных стран, развивающихся существенно разными путями при практически полном совпадении географических и национальных факторов.
Лава, как ключ к прошлому
Для понимания климатических изменений на Земле необходимо иметь под рукой надежный инструмент, который позволит проследить за изменением состояния земной атмосферы в прошлые эпохи. Задача, мягко говоря, непростая.
Дорк Саагян
Однако американский климатолог Дорк Саагян, используя нестандартный подход, предложил в мае 2016 года модель, которая позволит решить эту проблему. Он изобрел технику для расчета давления атмосферы Земли в прошлом, основываясь на разнице в размерах пузырьков в охлажденной вулканической лаве.
Исследуя различные вулканические слои, соответствующие разным эпохам, ученые теперь могут практически точно оценить состав атмосферы и разработать карты ее изменений во времени.