Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ամփոփել են «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում համատեղ իրականացրած հերթական ծրագրի արդյունքները:
Գեղարքունիքի մարզի Լիճք համայնքում այս տարի տեղակայվել է 53 լուսատու՝ արտաքին լուսավորության լուսադիոդային (LED) համակարգով: Ծրագրի արդյունքում լուսավորվել են համայնքի հիմնական երկու փողոցները՝ մոտ 1,650մ ընդhանուր երկարությամբ:
Դեռևս նախորդ տարի՝ Լիճք համայնքի լուսավորման ծրագրի առաջին փուլում, գյուղում լուսադիոդային (LED) համակարգով աշխատող 47 լուսատու էր տեղադրվել՝ լուսավորելով 1,450մ երկարությամբ տարածք: Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ, Լիճքն ապահովվել է ավելի քան 3 կմ երկարությամբ արտաքին լուսավորությամբ:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Լիճք համայնքի ղեկավար Գնել Գրիգորյանը և համայնքի բնակիչները:
Ի տարբերություն էլեկտրական լամպերի, LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ օգտագործելով 80 տոկոսով պակաս էլեկտրաէներգիա:
«Վերջին տասնամյակների՝ տեխնոլոգիական սրընթաց զարգացումը միտված է մարդկանց կենսամակարդակի բարձրացմանը և ճանաչողության նոր հնարավորությունների ստեղծմանը: Այնուամենայնիվ, այդ առաջընթացն իր հետ բերում է նաև բացասական հետևանքներ. չարաշահվում են Երկիր մոլորակի բնական ռեսուրսները, աղտոտվում է շրջակա միջավայրը, անդառնալի կորուստներ է կրում բնությունը: Այս երևույթները մեղմելու միջոցներ ստեղծելը և կիրառելը օրհասական խնդիր է դարձել մարդկության համար: Այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների օգտագործումը լուծումներից մեկն է, և ուրախ եմ, որ այդ գաղափարը լայն տարածում է գտնում և իրականացվում է Հայաստանում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը չափազանց կարևոր են համարում բնության պահպանության գործում նորագույն տեխնոլոգիաների օգտագործումը: Դա նպաստում է շրջակա միջավայրի պահպանությանը, էներգախնայողության բարձրացմանը և համայնքային զարգացմանը:

The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS have summed up the results of a joint program implemented in the framework of the Alternative Energy Project.
An outdoor lighting system, consisting of 53 LED lamps, has been installed this year in Lichk community of Gegharkunik province. As a result, the two main streets of the community stretching about 1,650 meters have been provided with a street lighting system .
Last year, during the first phase of the project, 47 LED lamps were installed in the village, providing lighting along a 1,450 m area.
In total, over 3 km of street lighting has been provided in the village, consisting of 100 external lighting units installed.
The launching ceremony of the system was attended by VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the Head of FPWC Ruben Khachatryan, head of Lichk community Gnel Grigoryan and community residents.
The environmentally friendly and energy efficient LED lights will reduce outdoor lighting costs up to 80%.
LED bulbs are efficient and durable, and last much longer than the regular ones.
“The rapid technological progress in the recent decades is aimed at improving the standards of living and creating new opportunities for cognition. However, these advancements also have negative consequences, such as heavy exploitation of natural resources and environmental pollution, which bring irretrievable damage to the Planet Earth. Creating and applying tools for mitigating the destructive effect of the mentioned phenomena is of crucial importance to humanity. The use of alternative energy sources is one such tool, and I am glad that this idea has found its way and is implemented in Armenia,” Yirikian said.
The use of latest technologies in environmental protection initiatives promotes nature conservation, energy efficiency and community development.