Հայուհիների կերպարները երբեմն աննկատ են հայտնվում ռուս գրողների ստեղծագործություններում: Այդպես Անդրեյ Բիտովը «Կովկասի գերին» գրքում գրում է. «Երեխաների հանդեպ սերը, ինչպես ամեն ինչ Հայաստանում, արժանապատիվ է: Ուժգին է, բայց առանց աֆեկտի, քնքուշ է, բայց պարզ: Երեխաների դաստիարակությունն, ինչպես ինձ է թվում, մեկ ընդհանուր տարբերություն ունի նրանից, ինչ ես եմ սովոր տեսնել տանը: Եվ այդ տարբերությունն, ըստ երևույթին, սկզբունքային է` մեր ազդեցությունն ու իշխանությունը երեխաների հանդեպ տարիքի հետ նվազում է, նրանց մոտ` աճում»:
Հայկական գեղեցկությունն ըստ Չեխովի
Ռուս գրականության դասական Անտոն Չեխովը «Գեղեցկուհիներ» պատմվածքում գովերգել է հայուհու գեղեցկությունը: «Հայուհու գեղեցկությունը նկարիչը դասական ու զուսպ կանվաներ: Դա հենց այն գեղեցկությունն էր, որին նայելով, չգիտես որտեղից, համոզվածություն է առաջանում, որ տեսնում ես կանոնավոր դիմագծեր, որ վարսերը, աչքերը, քիթը, պարանոցը, կուրծքն ու երիտասարդ մարմնի բոլոր շարժումները մեկ միասնություն են կազմում, ներդաշնակ ակորդ, որտեղ բնությունը չի սխալվել գեթ մեկ դիմագծով` չգիտես ինչու թվում է, թե իդեալական գեղեցկուհին հենց այնպիսի քիթ պետք է ունենա, ինչպիսին Մաշայի քիթն է, ուղիղ, փոքր-ինչ սապատավոր, նույնպիսի մեծ սև աչքեր, նույնքան երկար թարթիչներ, նույնպիսի թովիչ հայացք, որ նրա սևահեր գանգուրներն ու հոնքերը նույնքան սազական են նրա ճակատի և այտերի նուրբ ճերմակին, որքան կանաչ եղեգնուտը` խաղաղ գետակին: Մաշայի ճերմակ պարանոցն ու դեռատի կուրծքը թույլ են զարգացած, բայց դրանք քանդակել կարողանալու համար, թվում է թե պետք է հսկայական տաղանդ ունենալ: Նայում ես, և աննկատ ցանկություն է առաջանում մի անասելի հաճելի բան ասել Մաշային` անկեղծ, գեղեցիկ, նույնքան գեղեցիկ, որքան ինքն է»,-գրել է Չեխովը:
Ռուս գրողի նամակներից հայտնի է, որ նա բարեկամական հարաբերություններ է ունեցել Հովհաննես Այվազովսկու հետ և բազմիցս է եղել նկարչի կալվածքում:
Այվազովսկու կալվածք այցելության մասին Չեխովը գրել է մորը հասցեագրված 1888թ. հուլիսի 22-ի նամակում. «Երեկ Շախ Մամայ էի գնացել, Այվազովսկու կալվածք, որը Թեոդոսիայից 25 վերստ հեռավորության վրա է: Կալվածքը շատ ճոխ էր, մի փոքր հեքիաթային, հավանաբար, այդպիսի կալվածքներ կարելի է տեսնել Պարսկաստանում: Ինքը Այվազովսկին 75 տարեկան առույգ ծերունի է արժանապտվությամբ լի: Այվազովսկին բարդ խառնվածք ունի և արժանի է ուշադրության: Նա միաժամանակ և գեներալ է, և վարդապետ, և նկարիչ, և հայ, և միամիտ պապիկ, և Օթելլո: Նա ամուսնացած է երիտասարդ և շատ գեղեցիկ կնոջ հետ, որին շատ խիստ է պահում: Ծանոթ է սուլթանների, շահերի ու էմիրների հետ: Ծանոթ է եղել Գլինկայի, Պուշկինի հետ: Ես մի ամբողջ օր անցկացրեցի այնտեղ և ճաշեցի հետը: Ճաշը երկար էր, երկարաձիգ, անվերջանալի բաժակաճառերով…»:
Չեխովը բազմիցս է հիշատակում Այվազովսկուն և նրա ընտանիքի անդամներին իր նամակներում: Օրինակ, Սուվորինին հասցեագրված 1899թ. օգոստոսի 19-ի նամակում. «Վերջերս անցնում էի Թեոդոսիայով, տեսա հեռվից Ձեր տունը…Այդ բարի հանճարի հայկական ոգին զգացվում է ամեն քայլափոխին»:
Իրեն հատուկ հեգնանքով Չեխովը «բարի հանճար է» անվանում Այվազովսկուն, որի նախաձեռնությամբ են կառուցվել Թեոդոսիայի ճանապարհն ու այլ հաղորդակցությունները:
1890-ականների սկզբին Չեխովն արդեն այնքան հայտնի գրող էր, որ ամսագրերն ու թերթերը մրցակության մեջ էին մտնում իրենց էջերում նրա ստեծագործությունները տպագրելու համար:
«Մինչ օրս ես հանդգնում էի մերժել միայն այն ամսագրերին ու թերթերին, որոնց անբարեխղճությունն ակնհայտ էր ու ապացուցված, իսկ երբ ստիպված էի լինում ընտրություն կատարել, նախապատվությունը տալիս էի նրանց, որոնք ինչ-ինչ հանգամանքներից ելնելով ավելի շատ ունեին իմ ծառայությունների կարիքը»,-ասել է Չեխովը:
Այդ ժամանակ էր, որ հայտնի հայ հասարակական գործիչ, իրավագետ ու հրապարակախոս Գեորգի Ջանշիևը դիմեց գրողին «Եղբայրական օգնություն Թուրքիայում տուժած հայերին» ժողովածուում նրա պատմվածքը հրատարակելու խնդրանքով:
Չեխովը տվեց իր համաձայնությունը, սակայն առողջական խնդիրների պատճառով չհասցրեց որևէ բան ներկայացնել ժողովածուի համար:
«Եղբայրական օգնության» բոլոր նմուշները վաճառվեցին` մոտ 30 հազար ռուբլի հանգանակվեց թուրքերի ոճրագործություններից տուժածների օգտին: Ջանշիևը նախաձեռնեց երկրորդ ընդլայնված հրատարակությունը և կրկին դիմեց Չեխովին ու ստացավ նրա համաձայնությունը, և «Եղբայրական օգնության» երկրորդ հրատարակության մեջ արդեն տպագրվեց նրա «Սայլի վրա» պատմվածքը:
Սերգեյ Եսենինի Շահանեն
1924-ի դեկտեմբերին հայտնի ռուս բանաստեղծ Սերգեյ Եսենինը հանգստանում էր Բաթումում իր ընկերոջ` Լև Պովիցկու մոտ: Մեկ տարի անց Եսենինը մահացավ, այդ ուղևորությունը վերջիններից էր նրա կյանքում:
Բաթումում Եսենինը ծանոթանում է ուսուցչուհի Շահանե Տալյանի հետ և, հաղթահարելով ստեղծագործական ճգնաժամը, գրում է նրան նվիրված «Շահանե, դու իմ Շահանե» բանաստեղծությունը, որը հետագայում ամենահայտնին դարձավ «Պարսկական մոտիվներ» ցիկլում:
Շահանե, օ՜, դու իմ Շահանե, Հյուսիսից եմ եկել ես հեռու, Ու պատրաստ եմ ես քեզ պատմելու Արտերից ու լուսնից մեր անեղծ, Շահանե, օ՜, դու իմ Շահանե:
Բանաստեղծի և երիտասարդ ուսուցչուհու միջև փոխադարձ համակրանք է առաջանում: Հետազոտող Բելոուսովն, անդրադառնալով Եսենինի և Շահանեի պատմությանը, պարզել է, որ Շահանե Տալյանը ծնվել է քահանայի և ուսուցչուհու ընտանիքում: Եսենինի հետ ծանոթության շրջանում Շահանեն թվաբանություն էր դասավանդում հայկական դպրոցում: Նրանց շփման մանրամասներից շատերն անհայտ են մնում մինչ օրս, չնայած, որ Եսենինի կյանքն ու ստեղծագործությունները համակողմանի ուսումնասիրվել են:
1958-ին Բելոուսովին հաջողվում է գտնել Շահանեին և նա ուղարկում է իր կենսագրությունը և հուշերը Եսենինի մասին: «1924թ. դեկտեմբերյան մի օր դուրս եկա դպրոցից և ուղևորվեցի տուն: Անկյունում նկատեցի մի երիտասարդի, որը միջինից մի փոքր բարձր հասակ ուներ, սլացիկ էր, շիկահեր, փափուկ գլխարկ էր դրել, իսկ մոխրագույն պիջակի վրայից կրում էր արտասահմանյան մակինթոշ: Աչքի զարնեց նրա անսովոր արտաքինը, և ես մտածեցի, որ նա մայրաքաղաքից է: Նույն օրը Իոֆֆեն խուժեց մեր սենյակ՝ գոչելով. «Կատրա, հայտնի ռուս պոետն ուզում է ծանոթանալ մեր Շահանեի հետ»: Ծանոթությունից հետո ես բոլորին հրավիրեցի այգում զբոսնելու»,-ասվում է Շահանեի հուշերում:
Ծանոթության արդեն երրորդ օրը բանաստեղծը նրան է նվիրել «Շահանե, դու իմ Շահանե» բանաստեղծությունը: «Ամպամած եղանակ էր, ծովն ալեկոծվում էր: Մենք բարևեցինք, և Եսենինն առաջարկեց անցնել բուլվարով՝ հայտարարելով, որ չի սիրում նման եղանակ, և ավելի լավ կլինի, եթե ինձ համար բանաստեղծություններ կարդա: Նա կարդաց՝ «Շահանե, դու իմ Շահանե…», և նվիրեց ինձ վանդակավոր տետրի 2 թերթիկ, որոնց վրա գրված էր բանաստեղծությունը»,-ասվում է Շահանեի կենսագրության մեջ:
«Երբ Եսենինն ինձ հանդիպում էր այլ տղամարդկանց շրջապատում, օրինակ՝ իմ գործընկեր ուսուցիչների, ապա մոտենում էր, ծանոթանում նրանց հետ, բայց հեռանում էր միայն ինձ հետ: Միշտ ծաղիկներով էր գալիս, երբեմն` վարդերով, բայց ավելի հաճախ մանուշակներ էր բերում: Հունվարի 4-ին նա բերեց ինձ իր բանաստեղծությունների ժողովածուն` «Գինետների Մոսկվան», որի շապիկին մատիտով գրված էր. «Թանկագին իմ Շահանե, Դուք հաճելի եք և անուշիկ: Ս. Եսենին: 4.1.25թ. Բաթում»:
Շահանեն Եսենինին հիշել է որպես զգայուն և կարեկից մարդու. «Այն ժամանակ շատ էին անօթևան երեխաները, և նա նրանցից գրեթե ոչ մեկին անուշադրության չէր մատնում. կանգնում էր, հարցնում, թե որտեղից են, ինչպես են ապրում, փող էր տալիս: Թափառական շների համար երշիկ էր գնում, կերակրում ու փաղաքշում: Մի անգամ ես հիվանդացա, իսկ քույրս աշխատանքի էր գնացել: 3 օր, երբ ես հիվանդ էի, Եսենինն առավոտից գալիս էր, թեյ էր պատրաստում, զրուցում էր ինձ հետ, բանաստեղծություններ ընթերցում «Հայկական պոեզիայի անթոլոգիայից»:
Նիկոլայ Տիխոնովի ակնարկում ևս հիշատակվում են Սերգեյ Եսենինի և Շահանե Տալյանի հարաբերությունները: Գրողը նշում է, որ պոետը օգտվում էր երիտասարդ ուսուցչուհու գրադարանից և հաճույք էր ստանում նրա հետ շփվելուց:
Տարիներ անց, Եսենինի և Շահանեի կարճատև սիրո պատմությունն իր արձագանքը ստացավ պոետ Էդուարդ Ասադովի բանաստեղծությունում: Ասադովը ներկայացնում է Շահանեին արդեն տարեց ժամանակ: Շահանեի հիշողություններում Եսենինը կենդանանում է և նրան թվում է «թե տարածություն այլևս չկա, փլուզվել են պատերն ու օրենքները»: Ասադովը ենթադրություն է անում, որ Եսենինը կարող էր այլ ճակատագիր ունենալ, եթե ավելի երկար մնար Բաթումում:
Սակայն նրանց ծանոթությունն ընդհատվեց մինչ Եսենինի Բաթումից հեռանալը: Շահանեն գրել է. «Մեկնելուց առաջ նա գնալով ավելի հաճախ էր խնջույքների տրվում և ավելի հազվադեպ էր այցելում մեզ: Երեկոյան, մեկնելուց առաջ, Եսենինը եկավ մեզ մոտ և հայտարարեց, որ մեկնում է: Նա ասաց, որ երբեք չի մոռանա ինձ, քնքշորեն հրաժեշտ տվեց, սակայն չցանկացավ, որ ես ու քույրս ճանապարհենք նրան»:

Армянские женские образы возникают в произведениях русских писателей порой совсем незаметно, так писатель Андрей Битов в книге «Кавказский пленник» пишет: «Любовь к детям, как почти всё в Армении, достойна. Сильна, но не аффектирована, нежна, но проста. Воспитание детей имеет, как мне показалось, одно общее отличие от того, что я привык наблюдать у себя дома. Отличие, по-видимому, принципиальное: наше влияние и власть над детьми расположены с возрастом по убывающей, у них — по возрастающей».
Армянская красота по Чехову
Классик русской литературы Антон Павлович Чехов в рассказе «Красавицы» воспел красоту армянской девушки.
«Красоту армяночки художник назвал бы классической и строгой. Это была именно та красота, созерцание которой, бог весть откуда, вселяет в вас уверенность, что вы видите черты правильные, что волосы, глаза, нос, рот,шея, грудь и все движения молодого тела слились вместе в один цельный, гармонический аккорд, в котором природа не ошиблась ни на одну малейшую черту; вам кажется почему-то, что у идеально красивой женщины должен быть именно такой нос, как у Маши, прямой и с небольшой горбинкой, такие большие темные глаза, такие же длинные ресницы, такой же томный взгляд, что ее черные кудрявые волосы и брови так же идут к нежному, белому цвету лба и щек, как зеленый камыш к тихой речке; белая шея Маши и ее молодая грудь слабо развиты, но, чтобы суметь изваять их, вам кажется, нужно обладать громадным творческим талантом. Глядите вы, и мало-помалу вам приходит желание сказать Маше что-нибудь необыкновенно приятное, искреннее, красивое,такое же красивое, как она сама», – писал Чехов.
Из писем русского писателя известно, что он состоял в дружбе с Иваном Айвазовским (Ованес Геворкович Айвазя – ред.) и неоднократно бывал в имении художника.
О своем посещении дома Айвазовского Чехов пишет в письме к матери от 22 июля 1888 г.: «Вчера я ездил в Шах-Мамай, имение Айвазовского, за 25 верст от Феодосии. Имение роскошное, несколько сказочное, такие имения, вероятно, можно видеть в Персии. Сам Айвазовский, бодрый старик лет 75, представляет из себя помесь добродушного армяшки с заевшимся архиереем, полон собственного достоинства, руки имеет мягкие, и подает их по-генеральски. Натура сложная и достойная внимания. В себе одном он совмещает и генерала, и архиерея, и художника, и армянина, и наивного деда, и Отелло. Женат на молодой и очень красивой женщине, которую держит в ежах. Знаком с султанами, шахами и эмирами. Писал вместе с Глинкой «Руслана и Людмилу». Был приятелем Пушкина. Я у него пробыл целый день и обедал. Обед длинный, тягучий, с бесконечными тостами…».
Чехов не раз упоминает Айвазовского и его семью в своих письмах. Например, в письме к Суворину от 19 августа 1899 г: «Недавно был я проездом в Феодосии, видел издали Ваш дом… Армянский дух этого доброго гения чувствуется на каждом шагу».
Со свойственной ему ироний «Добрым гением» Чехов называет Айвазовского, по инициативе которого строилась дорога и другие коммуникации Феодосии.
В начале 1890-х годов Чехов уже был настолько известным писателем, что многие журналы и газеты соперничали за возможность представлять на своих страницах его произведения.
«До сих пор я решался отказывать только тем журналам и газетам, недобросовестность которых являлась очевидною и доказанною, а когда мне приходилось выбирать между ними, то я отдавал преимущество тем из них, которые по материалам или другим каким-либо обстоятельствам наиболее нуждались в моих услугах», – говорил Чехов.
Тогда армянский общественный деятель, правовед и публицист Георгий Джаншиев обратился к писателю с просьбой опубликовать рассказ в литературном сборнике под названием «Братская помощь пострадавшим в Турции армянам».
Чехов выразил согласие, но из-за проблем со здоровьем, не успел что-либо представить в сборник.
«Братская помощь» разошлась до последнего экземпляра, принеся около 30 тысяч рублей в кассу помощи пострадавшим от злодеяний турок. Джаншиев принялся за второе расширенное издание и снова обратился к Чехову и получил согласие Чехова и во втором издании «Братской помощи» был напечатан его рассказ «На подводе».
Шаганэ Сергея Есенина
В декабре 1924 года известный русский поэт Сергей Есенин отдыхал у своего друга, Льва Повицкого в Батуми. Через год поэта не станет, это путешествие стало одним из последних в его жизни.
В Батуми Есенин знакомится с учительницей Шаганэ Нерсесовной Тальян и преодолевая творческий кризис, там же пишет стихотворение «Шаганэ ты моя, Шаганэ», которое впоследствии становится самым известным в цикле «Персидские мотивы».
Шаганэ ты моя, Шаганэ!
Потому что я с севера, что ли,
Я готов рассказать тебе поле,
Про волнистую рожь при луне.
Шаганэ ты моя, Шаганэ.
У поэта и молодой учительницы возникает взаимная симпатия. Исследователь Белоусов, обращаясь к истории Есенина и Шаганэ, выяснил, что Шаганэ Тальян родилась в семье священника и учительницы. На момент знакомства с Есениным, девушка преподавала арифметику в армянской школе.
Многие детали общения с поэтом остаются неизвестными до сих пор, не смотря на то, что жизнь и творчество Есенина изучено со всех сторон.
В 1958 году Белоусову удается разыскать Шаганэ, и она присылает ему автобиографию и свои воспоминания о Есенине.
«Как-то в декабре 1924 года я вышла из школы и направилась домой. На углу я заметила молодого человека выше среднего роста, стройного, русоволосого, в мягкой шляпе и в заграничном макинтоше поверх серого костюма. Бросилась в глаза его необычная внешность, и я подумала, что он приезжий из столицы. В тот же день вечером Иоффе ворвалась к нам в комнату со словами: «Катра, Катра, известный русский поэт хочет познакомиться с нашей Шаганэ. После того как мы познакомились, я предложила всем идти гулять в парк», – говорится в воспоминаниях Шаганэ.
Уже на третий день знакомства поэт подарил ей стихотворение «Шаганэ ты моя, Шаганэ!».
«Было пасмурно, на море начинался шторм. Мы поздоровались, и Есенин предложил пройтись по бульвару, заявив, что не любит такой погоды и лучше почитает мне стихи. Он прочитал «Шаганэ ты моя, Шаганэ…» и тут же подарил мне два листка клетчатой тетрадочной бумаги, на которых стихотворение было записано. В одну из последующих наших встреч, которые теперь происходили почти ежедневно, он прочитал новое стихотворение «Tы сказала, что Саади…», – вспоминала армянка.
«Когда Есенин встречал меня в обществе других мужчин, например, моих коллег – преподавателей, то подходил сам, знакомился с ними, но уходил обязательно со мной. Всегда приходил с цветами, иногда с розами, но чаще с фиалками. 4 января он принес книжку своих стихов «Москва кабацкая», с автографом, написанным карандашом: «Дорогая моя Шаганэ, Вы приятны и милы мне. С. Есенин. 4.1.25 г., Батум».
Есенин запомнился Шаганэ человеком чутким и отзывчивым: «Тогда нередко встречались беспризорные, и, бывало, ни одного из них не оставлял без внимания: остановится, станет расспрашивать, откуда, как живет, даст ребенку денег. Увидит бездомную собаку, купит для нее булку, колбасу, накормит и приласкает. Как-то я заболела, а сестра уходила на службу. Все три дня, пока я болела, Сергей Александрович с утра являлся ко мне, готовил чай, беседовал со мной, читал стихи из «Антологии армянской поэзии».
Есенин упоминает Шаганэ в еще нескольких стихотворениях: «Я б порезал розы эти, ведь одна отрада мне, чтобы не было на свете, лучше милой Шаганэ».
Поэт в своих стихах, переносит Шаганэ, армянку по национальности, в персидский мир:
До свиданья, пери, до свиданья,
Пусть не смог я двери отпереть,
Ты дала красивое страданье,
Про тебя на родине мне петь.
До свиданья, пери, до свиданья.
В очерке писателя Николая Тихонова упоминается об отношениях Сергея Есенина с Шаганэ Тальян. Писатель отмечает, что поэт брал много книг из домашней библиотеки молодой учительницы и наслаждался ее обществом.
Спустя много лет, короткая история любви Есенина и Шаганэ получила толкование в стихотворении поэта Эдуарда Асадова. Асадов представляет Шаганэ на старости лет. В ее воспоминаниях Есенин оживает и ей «мнится, что расстояний нет, что упали стены и законы. И шагнул светло и восхищенно к красоте прославленный поэт!». Асадов допускает, что судьба Есенина могла сложиться иначе, если бы он задержался в Батуми.
Однако их общение оборвалось еще до того, как поэт уехал. Шаганэ писала: «Незадолго до отъезда он все чаще и чаще предавался кутежам и стал бывать у нас реже. Вечером, накануне отъезда, Сергей Александрович пришел к нам и объявил, что уезжает. Он сказал, что никогда меня не забудет, нежно простился со мною, но не пожелал, чтобы я и сестра его провожали».