Հայաստանը կհյուրընկալի արտադրության, գիտահետազոտական և կրթության ոլորտի 175 բարձր որակավորում ունեցող տեխնոլոգի աշխարհի 31 երկրից:
25 հանգուցային ելույթ և հրավիրված զեկույց կներկայացվի սիմպոզիումի լիագումար նիստերի ընթացքում:
14-րդ «IEEE EWDTS 2016` Արևելք-Արևմուտք նախագծում և թեստ» միջազգային գիտաժողովը տեղի կունենա հոկտեմբերի 14-17-ը Երևանում:
Բանախոսներն են արդյունաբերության և գիտահետազոտական մտքի այնպիսի առաջատար դեմքեր, ինչպիսիք են՝ Intel ընկերության IoT (իրերի ինտերնետ) խմբի առաջատար մասնագետը, Qualcomm ընկերության ավագ փոխնախագահը, Synopsys ընկերության առաջատար մասնագետն ու գիտնականը, IBM Research-ի տնօրենը, խոշոր համալսարանները ներկայացնող ականավոր պրոֆեսորներն ու հետազոտության առաջնորդները:
Այս հանգուցային զեկույցները ներկայացվում են համակարգերի նախագծման ավտոմատացման, ինտեգրալ սխեմաների փորձարկման, ախտորոշման և վերանորոգման ոլորտի արդյունաբերության ապագայի վրա ազդեցություն ունեցող առաջատարների կողմից: Այս գիտաժողովը բացառիկ հնարավորություն է լսելու նրանց զեկույցները: Մասնակցության գրանցման վերաբերյալ մանրամասները հասանելի են այստեղ:
East West Design & Test Սիմպոզիումը Հայաստանում առաջին անգամ անց է կացվել 2007-ին:Գիտաժողովի հիմնական նպատակն է էլեկտրոնային սխեմաների և համակարգերի նախագծման, դրա ավտոմատացման և թեստավորման ոլորտում Արևելքի (հատկապես Սև ծովի ավազանի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների) և Արևմուտքի մասնագետների ու հետազոտողների միջև փորձի փոխանակումը, նոր նախագծերի և գաղափարների քննարկումը:
Այս տարի գիտաժողովի աշխատանքներին կմասնակցեն նաև՝ առաջատար ընկերություններից և համալսարաններից հրավիրված 25 բանախոս ԱՄՆ-ից, Մեքսիկայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Կանադայից, Ռուսաստանից, Հայաստանից, Ուկրաինայից, Ռումինիայից, Իտալիայից, Հնդկաստանից, Չինաստանից, Ֆրանսիայից, Իրանից եւ Լեհաստանից, որոնք ներկայացնելու ենիրենց նորագույն նվաճումներն ու ձեռքբերումները և քննարկելու հետագա զարգացման ուղղությունները: Երևանում նման կարևորության գիտաժողովի անցկացումը հետևանք է էլեկտրոնային նախագծման և թեստավորման ոլորտում հայ ճարտարապետների ու գիտնականների նվաճումների, ինչի արդյունքում տարեցտարի ավելանում են արտասահմանյան ներդրումները Հայաստանում:

14th East-West Design & Test Symposium on Thursday, October 13 announced its 25 prominent keynote speakers’ lineup for 2016, which will be held in Yerevan, from October 14-17.
The speakers range from the Intel Fellow of the Internet of Things (IoT) Group, Senior Vice President of Qualcomm, Synopsys Fellow and scientist, Director of IBM Research to the outstanding professors and research leaders representing major universities. The keynote presentations feature the leading influencers on the future of design, EDA, test, diagnostics and repair of electronic circuits and systems.
“The East West Design & Test Symposium was first held in Armenia in 2007. To date, it is claimed by its participants to be one of the best conferences during the past 14 years of its existence. This is based on its comprehensive program and interactive format, as well as participation scale and geography. I believe that this year’s symposium will also achieve outstanding results. Furthermore, we expect that it will be among the most successful conferences out of the 25 others that IEEE TTTC oversees throughout the world,” said Dr. Yervant Zorian, the co-chairman of the IEEE East West Design & Test Symposium, and Synopsys Armenia President and Chief Architect and Fellow at Synopsys.
“It is symbolic that the Symposium returns to Armenia now, when the 25th anniversary of Armenia’s independence is celebrated. The fact that a Symposium of such critical importance is held in Armenia once again underlines the major role that Armenia plays in the development of the global IT industry, and particularly in the design and test of electronic chips."
The main goal of the symposium is the exchange of experience between leading engineers, researchers, experienced technologists and scientists from the East (especially the Black Sea and Central Asia) and West as well as discussion of new projects and ideas. The conference will bring together 25 speakers and 175 representatives from 31 countries, leading universities and companies including the U.S., France, Mexico, Germany, Spain, Canada, Russia, Armenia, Ukraine, Romania, Italy, India, China, Iran and Poland to present their latest accomplishments.