«Վայրի արևմուտքի աշխարհը» սերիալի առաջին 2 էպիզոդը հիացական արձագանքներ ստացավ համաշխարհային մամուլում, քննադատների և հեռուստադիտողի շրջանում: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է նոր հեռուստատեսային ֆենոմենի որոշ առանձնահատկություններ:
Առանձնահատկություն N1
Սերիալի գործողությունը տեղի է ունենում «Վայրի արևմուտքի աշխարհը» ատրակցիոնների ֆուտուրիստական զբոսայգում, որը բնակեցված է անդրոիդներով: Նրանք գործնականում չեն տարբերվում սովորական մարդկանցից, ապրում են առօրյա կյանքով և չեն կակածում, որ ընդամենը մեքենաներ են: Իսկ արտաքին աշխարհի սովորական մարդիկ (նրանց անվանում են «այցելուներ») կարող են պատկառելի գումարի դիմաց այցելել «Վայրի արևմուտքի աշխարհ»` ամբողջությամբ ընկղմվելով արկածների մթնոլորտի մեջ: Ընդ որում, այցելուներին թույլատրվում է գործնականում ամեն ինչ` նրանք կարող են շփվել «տեղացիների» հետ ըստ իրենց հայեցողության` սպանել, կողոպտել, բռնաբարել, իսկ անդրոիդները չեն կարող վնասել մարդկանց:
Հիմք ընդունելով օրիգինալ ֆիլմի հայեցակարգը` հեղինակները ստեղծել են «հակառակ մատրիցան»: Այստեղ հալածվածների դերում հանդես են գալիս ռոբոտները, որոնք չգիտեն, որ իրենց աշխարհն իրական չէ, իսկ մարդիկ այստեղ դաժան բռնապետներ են, որոնք խաղ են անում իրենց արարածների հետ: Կինոնկարի առաջին իսկ րոպեներից ի հայտ են գալիս արարչի և արարածի միջև փոխհարաբերությունների հետ կապված փիլիսոփայական հարցերը: Բավականին շատ հղումներ կան ժանրի դասական նմուշներին` օրինակ, այն, որ ռոբոտները չեն կարող վնասել մարդուն, անմիջական հղում է Այզեկ Ազիմովի լեգենդար «Ռոբոտատեխնիկայի երեք օրենքը» գրքին: Սակայն, առաջին իսկ էպիզոդից հասկանալի է դառնում, որ ամեն ինչ այդքան պարզ չէ` ի հայտ է գալիս արդեն ֆիլմի երկրորդ առանձնահատկությունը:
Առանձնահատկություն N2
«Վայրի արևմուտքի աշխարհը» շատ արդիական է ժամանակակից աշխարհում: Մեքենայացված ուսուցման և արհեստական ինտելեկտի բուռն զարգացումը ստիպում է հայտնի մարդկանցից շատերին խոսել այն պոտենցիալ վտանգների մասին, որոնց կարող է բախվել մարդկությունն առաջընթացի ճանապարհին: Հայտնի ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը, միլիարդատեր Իլոն Մասկը և մյուսները զգուշացնում են` այս տեխնոլոգիաների անվերահսկելի զարգացումը կարող է անկանխատեսելի լինել:
Վերջին տարիներին զուտ գիտական հետաքրքրությունից բացի այդ թեման հայտնվել է նաև կինոգործիչների ուշադրության կենտրոնում: Ֆատալիստական «Տերմինատորի» փոխարեն ժամանակակից հեղինակները հղում են անում ավելի ակտուալ և կյանքին մոտիկ զարգացումներին` դա և ձախողված «Տրանսցենդենտությունն» է և հոյակապ «Մեքենայից» ֆիլմը, որոնք զգուշացնում են հնարավոր վտանգի մասին տարբեր եղանակներով: «Վայրի արևմուտքի աշխարհը» դանդաղ է մոտենում դրան, բայց հիմնավոր: Ստրուկ ռոբոտները պարբերաբար անկանխատեսելի վարք են դրսևորում` նրանց մոտ «արգելված» մտքեր են հայտնվում, «սխալներ» ծածկագրում, որոնք հետագայում կարող են մարդկանց համար ողբալի հետևանքների հանգեցնել: Ոմանք կարող են սերիալը բավականին կանխատեսելի համարել (չէ որ ամեն ինչ գնում է դեպի մեքենաների ապստամբություն): Սակայն, ծանոթ լինելով հեղինակների անուններին ու հեղինակությանը, վստահաբար կարելի է ասել, որ ամեն ինչ այդքան միանշանակ չէ: Անցնենք երրորդ առանձնահատկությանը:
Առանձնահատկություն N3
Սերիալի հեղինակներ Ջ.Ջ. Աբրամսը և Ջոնաթան Նոլանը հայտնի են Հոլիվուդում որպես մեծ «խաբեբաներ»: Իրենց լավագույն ստեղծագործություններում նրանք հմտորեն ուղղորդում են կինոդիտողին` սխալ ճանապարհով տանելով նրան և անսպասելիորեն գաղտնի ուղիներ բացելով, որոնց մասին նա չէր էլ կասկածում: Լեգենդար «Ողջ մնալ» շոուի հեղինակ Աբրամսը շատ է սիրում գլուխկոտրուկներ, իսկ Ջոնաթան Նոլանը (հայտնի ռեժիսոր Քրիստոֆեր Նոլանի եղբայրը) կարողանում է կազմել այդպիսիք: Նոլանն ընդհանրապես համարվում է ամենախորամանկ դրամատուրգներից մեկը` «Հիշիր» քրեական դրամայի նրա սցենարը նույնիսկ ներկայացվել է «Օսկարի»: Նա եղբոր հետ համատեղ աշխատել է «Սկիզբը» և «Ինտերսթելեր» գլուխկոտրուկ ֆանտաստիկ ֆիլմերի սցենարների վրա:
Ուստի պարզամիտ կլինի մտածել, որ նման հավակնոտ նախագծում, որտեղ 5-6 եթերաշրջան է նախատեսված, Աբրամսն ու Նոլանը կանխատեսելի կլինեն: Արդեն առաջին իսկ էպիզոդից նրանք ինտրիգներ են կառուցում և ծուղակներ լարում, որոնք կաշխատեն պատեհ պահին` բավական է հիշատակել միայն անանուն Սևազգեստ մարդու կերպարը Էդ Հարիսի փայլուն կատարմամբ, որը ուղիղ հղում է Սթիվեն Քինգի «Մութ աշտարակին», որի էկրանավորումից Աբրամսը վերջերս հրաժարվեց:
Առանձնահատկություն N4
Հեռուստատեսային ձևաչափում հեղինակները կարող են թույլ տալ իրենց այն ամենն, ինչ այսօր գործնականում անընդունելի է մեծ էկրանի համար: «Վայրի արևմուտքի աշխարհը» ներկայացվում է որպես փոխարինում «Գահերի խաղին»: Եվ դա հաստատվում է հենց սկզբից. խիստ իրատեսական իրադարձություններ, արյունալի սպանություններ, բազում անկողնային տեսարաններ: Բյուջեի տեսակետից ալիքի անասելի շռայլությունը թույլ է տվել ստեղծել համոզիչ և մասշտաբային դեկորացիաներ, իսկ վիզուալ էֆեկտները ոչնչով չեն զիջում Հոլիվուդի լավագույն բլոկբասթերներին:
Հեղինակներն ընտրել են միայն լավագույնը` հիանալի երաժշտական ուղեկցություն (կոմպոզիտոր Ռամին Ջավադին նաև «Գահերի խաղի» երաժշտության հեղինակն է), հարստացված հայտնի ստեղծագործությունների անսպասելի քավեր տարբերակներով, հուսալքության մթնոլորտ և իրադարձություններին մասնակից լինելու զգացողություն, փոխհրաձգության տեսարան, նկարահանված մեկ պլանով` առանց մոնտաժային կպումների, ինչպես «Իսկական դետեկտիվի» առաջին եթերաշրջանում: Այս ամենն իրոք փայլուն ապագա է խոստանում այս առանձնահատուկ, հեղինակային նախագծին:

Первые два эпизода «Мира дикого запада» были восторженно приняты мировой прессой, критиками и телезрителями: PanARMENIAN.Net представляет некоторые особенности нового телефеномена.
Особенность N1
Место действия сериала – футуристический парк аттракционов «Мир дикого запада», населенный андроидами. Последние практически неотличимы от обычных людей, живут обычной жизнью и не подозревают о том, что являются всего лишь машинами. Обычные же люди из внешнего мира (их называют «посетителями») могут за кругленькую сумму посетить «Мир дикого запада», полностью окунувшись в атмосферу приключений. При этом, посетителям дозволено практически все – они могут обращаться с «местными» по своему усмотрению: убивать, грабить, насиловать, а сами андроиды не способны нанести вред людям.
Используя концепцию оригинального фильма, авторы создали этакую «матрицу наоборот». В роли угнетаемых выступают роботы, не знающие о нереальности собственного мира, а люди здесь – жестокие угнетатели, играющие со своими творениями. Философские проблемы, связанные с взаимоотношениями творца с собственным творением, поднимаются с первых же минут картины. В ней достаточно много отсылок к классическим произведениям жанра – например, факт неспособности вредить человеку является прямой ссылкой к легендарным «Трем законам робототехники» Айзека Азимова. Однако, первый же эпизод дает понять, что все не так просто: здесь же всплывает вторая особенность картины.
Особенность N2
«Мир дикого запада» – крайне актуальное творение с точки зрения современного мира. Бурное развитие технологий машинного обучения и искусственного интеллекта заставляют многих именитых людей говорить о потенциальных опасностях, ожидающих человечество на пути прогресса. Знаменитый физик Стивен Хокинг, миллиардер Илон Маск и другие предупреждают – развитие данных технологий без соответствующего контроля может быть непредсказуемым.
В последние годы из чисто научного интереса проблема опять оказалась в центре внимания киноделов. Вместо фатального «Терминатора» современные авторы ссылаются на более приземленные и актуальные возможности дальнейшего хода событий – это и провальная «Трансцендентность», и великолепная «Из машины». Они предупреждают о возможных опасностях разными способами. «Мир дикого запада» идет к этому медленно, но основательно. Роботы-рабы эпизодически проявляют несвойственное им непредсказуемой поведение – у них появляются «запретные» мысли, «ошибки» в коде, которые в дальнейшем могут привести к плачевным для людей последствиям. Некоторые могут считать сериал довольно предсказуемым (конечно, ведь все идет именно к восстанию машин). Однако, зная имена и репутацию его создателей, можно с твердой уверенностью сказать – не все так просто! Перейдем к третьей особенности.
Особенность N3
Авторы сериала Дж.Дж.Абрамс и Джонатан Нолан известны в Голливуде, как большие обманщики. В своих лучших творениях они умело манипулируют зрителем, ведя его по ложному пути и неожиданно открывая потайные ходы, о которых тот и не подозревал. Автор легендарного шоу «Остаться в живых» Абрамс очень любит головоломки, а Джонатан Нолан (брат хорошего режиссера Кристофера Нолана) умеет их создавать. Нолан вообще считается одним из самых хитрых драматургов – его сценарий к криминальной драме «Помни» даже получил номинацию на «Оскар». Он же, совместно с братом, работал над сценариями мозголомных фантастических фильмов «Начало» и «Интерстеллар».
Именно поэтому довольно наивно полагать, что в столь амбициозном проекте (рассчитанном на 5-6 сезонов) Абрамс и Нолан окажутся предсказуемыми. Уже с первого эпизода они строят интриги и расставляют ловушки, которые должны будут сработать в нужный момент (чего стоит только фигура безымянного Человека в черном в блистательном исполнении Эда Харриса – прямая отсылка к грандиозной «Темной башне» Стивена Кинга, от экранизации которой Абрамс недавно отказался).
Особенность N4
В телевизионном формате создатели могут позволить себе то, что сегодня практически непозволительно для большого экрана. «Мир дикого запада» позиционирует себя, как замену для «Игры престолов» – и это обосновывается с самого начала: крайняя реалистичность происходящего, кровавые сцены убийств, обилие постельных сцен. Небывалая щедрость канала с точки зрения бюджета позволила создать убедительные и масштабные декорации, а визуальные эффекты ничем не уступают лучшим голливудским блокбастерам.
Создатели используют все самое лучшее: прекрасное музыкальное сопровождение (композитор Рамин Джавади написал музыку также к «Игре престолов»), обогащенное неожиданными кавер-версиями известных произведений; атмосфера безысходности и причастности к происходящему; сцена перестрелки, снятая одним планом, без монтажных склеек (как в первом сезоне «Настоящего детектива»). Все это превращает «Мир дикого запада» в штучный, авторский проект с довольно светлым будущим.