Հայաստանի կողմից ամերիկյան «Օսկար» մրցանակին ներկայացված «Երկրաշարժ» ֆիլմի հեղինակային խումբը պաշտոնական հայտարարությամբ է հանդես եկել` պարզաբանելով, թե ինչու ֆիլմը չի ընդգրկվել «Օսկարի» հավակնորդների ցանկում:
Հոկտեմբերի 12-ին ամերիկյան կինոակադեմիան հրապարակել է 85 ֆիլմից բաղկացած ցանկը, որոնք հավակնում են «Օսկարի» «Լավագույն օտարերկրյա ֆիլմ» անվանակարգում: Ռեժիսոր Սարիկ Անդրեասյանի ռուս-հայկական արտադրության «Երկրաշարժ» ֆիլմն այդ ցանկում ընդգրկված չէ:
Ֆիլմի ստեղծողների հայտարարության մեջ ասվում է, որ հոկտեմբերի 7-ին Հայաստանի ազգային կինոակադեմիան Ամերիկյան կինոակադեմիայից ծանուցում է ստացել, որտեղ ասվում է, թե «ֆիլմի ստեծագործական խմբում չափից շատ են ռուսները, և «Օսկարի» առաջադրվելու համար քիչ է հայերի քանակը»:
Նշվում է, որ կինոնկարի պրոդյուսերներ Ռուբեն Դիշդիշյանը, Արամ Մովսեսյանը, Ղևոնդ և Սարիկ Անդրեասյանները, ինչպես նաև դերասաններ Վիկտոր Ստեփանյանը, Հրանտ Թոխատյանը, Միքայել Պողոսյանը, կոմպոզիտոր Հայկ Հակոբյանն իրեցն անհամաձայնությունն են հայտնել ներկայացված դիտողությանը:
«Անհամաձայնություն են հայտնել նաև Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնը և ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, որոնց աջակցությամբ դիմում է ուղարկվել Կինոակադեմիա կից փաստաթղթերով, որոնք հաստատում են, որ ֆիլմը նկարահանվել է որպես ՀՀ և ՌԴ համտեղ կինոարտադրանք և ստեղծագործական հսկողության բալանսն արտադրության ժամանակ պահպանվել է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ փաստաթղթերն ուղարկվել են հոկտեմբերի 10-ի առավոտյան, բայց քանի որ այդ օրը ոչ աշխատանքային էր ԱՄՆ-ում, դիմումը պատշաճ ձևով չի գրանցվել և հոկտեմբերի 11-ին մամուլին է ներկայացվել այն ցանկը, որտեղ հաշվի առնված չէ «Երկրաշարժի» հետ կապված իրավիճակը:
«Այս պահի դրությամբ Ակադեմիան հաստատում է, որ փաստաթղթերը հայկական կողմից ստացել են և մենք հուսով ենք, որ ֆիլմը կներառվի հավակնորդների ցանկում: Չէի ցանկանա մտածել, որ դա քաղաքական որոշում է Ակադեմիայի կողմից: Բավական է ընթերցել ֆիլմի տիտրերը, համոզվելու համար, որ այն 90 տոկսով հայերի կողմից է նկարահանված: Հայաստանի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի հայերի»,-ասել է Ռուբեն Դիշդիշյանը:
Սարիկ Անդրեասյանի «Երկրաշարժ» ֆիլմում նկարահանվել են Կոնստանտին Լավրոնենկոն, Մարիա Միրոնովան, Դանիիլ Իզոտովը, Արտյոմ Բիստրովը, Հրանտ Թոխատյանը, Սոս Ջանիբեկյանը, Միքայել Պողոսյանը, Տաթեև Հովակիմյանն ու Վիկտոր Ստեփանյանը:
Սյուժեի համաձայն, Սպիտակի երկրաշարժի ֆոնին ծավալում է երիտասարդ Ռոբերտ Մելքոնյանի պատմությունը: Նրա կյանքը մանկական տարիներից արդեն ծանր էր՝ մանկատուն, փողոց, բանտ: Նրա ծնողները մնացել են սեփական տան փլատակների տակ, որը փլուզվել է շինարարների անբարեխիղճ աշխատանքի պատճառով: Ողբերգության մեղավորը աշղեկ Անդրեյ Բերեժնոյն է, որին հետագայում դատարանն արդարացնում է, բայց Ռոբերտը երդվում է վրեժ լուծել ծնողների ողբերգական մահվան համար:

The Academy has disqualified Armenia's submission in the best foreign-language film race, “Earthquake”. The “Earthquake” creators issued an official statement explaining the disqualification.
85 films were longlisted for consideration to score a Foreign Language Oscar nom.
According to the statement, on October 7, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences notified Armenia’s National Film Academy that “Earthquake” did not meet submission requirements.
“The Academy cited a limited number of Armenians and the excess of Russians on the film’s team,” the statement said.
As it was further noted, the film producers – Ruben Didishyan, Aram Movsesyan, Ghevond and Sarik Andreasyan, as well as actors – Victor Stepanyan, Hrant Tokhatyan, Mikael Poghosyan and composer Hayk Hakobyan expressed disagreement over the claim.
“Armenia’s National Film Center and Ministry of Culture shared the sentiment. With the support of the latter, additional documents were sent to the Academy, confirming that the film was an Armenian-Russian effort, with the balance of creative control preserved in the production,” the statement said.
It was also noted that the documents were sent on October 10 morning, which was a day off in the U.S.; the papers were not given adequate attention which is why the longlist was released to the press on October 11, without giving proper consideration to Armenia’s entry.
“At present, the Academy confirms receiving the Armenia-sent documents, and we’re hoping to be included in the longlist. We wouldn’t like to think that the decision was politically motivated. The movie credits clearly show that it’s 90% Armenian-made, involving Armenians from Armenia, France, and Russia,” Ruben Didishyan said.
“Earthquake,” a $3 million disaster movie directed by Sarik Andreasyan, is a dramatized recreation of one of the Soviet Union's most devastating natural disasters — the Spitak earthquake in northern Armenia in December 1988.
The pic was Armenia's fifth submission in the best foreign-language film Oscar category since the country gained independence in 1991.