Երևանում հոկտեմբերի 13-ին բացվել է սպառազինությունների և պաշտպանական տեխնոլոգիաների ArmHiTec-2016 միջազգային ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված է ավելի քան 50 ընկերության ռազմատեխնիկական արտադրանք՝ 9 երկրից:
Ցուցահանդեսը բացվել է հատուկ ջոկատայինների ցուցադրական ելույթով, փորձարարական միջոցառումներով: Բացմանը ներկա են եղել ՀՀ և ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Ավանդական կարմիր ժապավենը կտրելուց հետո Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, նրա տեղակալները, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանները մտել են ցուցասրահ, որտեղ հատկապես առանձնանում են զրահատանկային ու հրթիռա-հրետանային սպառազինություններն ու ռազմական ավիացիայի ոլորտի նորամուծությունները:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ցուցահանդեսի բացմանը նշել է, թե այն միտված է պաշտպանության ոլորտում հայրենական, գիտատեխնիկական արդի ձեռքբերումներն օգտագործելուն ու ներդրումների խթանմանը:
Ըստ նախարարի, սա է պատճառը, որ ցուցահանդեսը հատուկ ուշադրության է արժանացել Հանրապետության ղեկավարության, լայն հասարակության կողմից:
«Ներկայումս միջազգային շուկայում ճանաչում գտած ու մարտական կիրառման մեջ փորձված սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի կողքին, պաշտպանության տեխնոլոգիաների ոլորտում առավել ակտիվ տեղ են զբաղեցնում նորարար մշակումները, որոնք թույլ են տալիս փոխել մարտական գործողությունների վարման ձևերը, բարձրացնել զինծառայողների անվտանգությունը»,- շեշտել է նախարարը՝ հավելելով, որ ցուցահանդեսում հիմնական շեշտադրումը բարձր տեխնոլոգիաներով լուծումների վրա է, իսկ Հայաստանն ավանդաբար առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում էլեկտրոնիկայի, օպտիկայի, կիբեռնետիկայի և այլ բնագավառներում, մեջբերում է Tert.am-ը:
«Լիահույս եմ, որ այս ցուցահանդեսը կնպաստի նաև միջազգային ռազմատեխնիկական գործակցության ընդլայնման, զարգացման համար: Հայ ժողովուրդը երբեք չի ունեցել այս ոլորտում գիտակների պակաս: Հայաստանի ռազմարդյունաբերությունն ունի համապատասխան մասշտաբով նորարարություն, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում տնտեսության խթանիչ դառնալու բոլոր հնարավորությունները: Բոլորին կոչ եմ անում ջանք ու եռանդ չխնայել՝ ազգ-բանակ տիրույթում ջանքերը գործադրելու համար: Առաջ՝ դեպի հաղթանակներ»,- նշել է Սարգսյանը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան էլ իր խոսքում նկատել է, որ կազմակերպության ուժային պոտենցիալը պետք է ամրապնդվի, իսկ արդյունավետ աշխատանքի համար նրանք պետք է ապահովված լինեն ժամանակակից սպառազինությամբ, որպեսզի դիմակայեն ցանկացած մարտահրավերի, սպառնալիքի:
«Այս տեխնիկան պետք է օպերատիվ համակցվի, որպեսզի համատեղ ռազմական գործողությունները դժվար չդառնան: Ուստի ՀԱՊԿ խորհուրդն ամեն ինչ անում է անդամ պետությունների միջև ռազմաքաղաքական, ռազմատնտեսական գործակցության ապահովման համար»,- ասել է նա՝ շեշտելով, որ այս ցուցահանդեսը հենց վկայում է այն մասին, թե որքան սերտ է ռազմատեխնիկական գործակցությունը պետությունների միջև, որքան հեռանկար կա՝ նոր տիպի զինտեխնիկայի ստեղծման կամ սպառազինության վերանորոգման համար:
Ցուցահանդեսը բաց է մինչև հոկտեմբերի 15-ը:
Ցուցահանդեսի թեմատիկ ցանկն ընդգրկում է սպառազինությունների և ռազմական տեխնիկայի գործնականում կիրառվող ամբողջ տեսականին, նորարարական տեխնոլոգիաների և բարձր ճշգրտության զենքի մշակումները. մարտի կառավարման համակարգեր, հաղորդակցման կապի միջոցներ և համակարգեր, զորքերի կառավարման ավտոմատ համակարգեր, ռոբոտատեխնիկական համակարգեր, անօդաչու ավիացիա, թռչող ապարատներ և համակարգեր, անօդաչու ավիացիայի հետ պայքարի տեխնոլոգիաներ, հայտնաբերման, որոնման և զննման միջոցներ, ճշգրիտ զենք, լազերային տեխնոլոգիաներ, օպտիկական-էլեկտրոնային սարքավորումներ և համակարգեր, ՀՕՊ միջոցներ, ռադիոհետախուզության, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի և ռադիոհակազդման միջոցներ, «Ապագայի զինվորի» սպառազինություն, տեխնոլոգիաներ, հանդերձանք և այլ թեմատիկ բաժիններ:
Բացի ծավալուն ցուցադրական մասից, ArmHiTec-2016 միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում անցկացվելու է նաև բազմազան գործարար ծրագիր, ինչը բացառիկ հնարավորություն կընձեռի անվտանգային ոլորտի առաջատար փորձագետների հետ հանդիպումների և խորհրդատվությունների անցկացման, խնդիրների քննարկման համար, հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ը:

Выставка ArmHiTec-2016 проводится в Армении впервые, ее целями являются использование в сфере обороны достижений отечественной научно-технической отрасли, стимулирование инвестиций и расширение международных связей. Об этом 13 заявил министр обороны Армении Виген Саркисян в выставочном комплексе Yerevan Expo.
13 октября в Ереване открылась первая международная выставка вооружения и оборонных технологий ArmHiTec-2016, которая продлится до 15 октября. Как передавала ранее пресс-служба министерства обороны РА, цель выставки – представить новейшую военную технику Армении и других стран, инновационные разработки ВПК. Тематика выставки охватывает полный ассортимент используемых на практике вооружений и военной техники, разработки высокоточного оружия и инновационные технологии.
В выставке принимают участие более 50 компаний из девяти государств. В частности, основными тематическими разделами выставки являются новинки бронетанкового и ракетно-артиллерийского вооружения и военная техника, военная авиация.
По словам главы Минобороны Армении, в наше время на международном рынке, наряду с вооружениями и военной техникой, в отрасли оборонных технологий ведущие позиции занимают инновационные разработки. Они позволяют по-новому решать стоящие перед вооруженными силами задачи, изменить формы и способы ведения боевых действий.
«Выставка ArmHiTec-2016 обладает всеми предпосылками для того, чтобы превратиться в авторитетную платформу для разработки передовых идей в интересах ВС, обозначения вектора развития основных отраслей данной промышленности и стимулирования их развития.
Основной акцент на выставке сделан на представлении высокотехнологических решений. Армения традиционно занимала ведущие позиции в сферах электроники, оптики, лазерной техники, кибернетики, радиофизики. Сегодня Армения также обладает достаточным потенциалом для применения новейших разработок в сфере обороны и создания благоприятной атмосферы для инвестиций», – заявил Саркисян, передает Panorama.am.
По словам главы Минобороны Армении, на основе уже существующих достижений военная промышленность Армении обладает всеми возможностями для стимулирования инновационной деятельности и развития экономики.
В свою очередь генсек ОДКБ Николай Бордюжа на открытии выставки заявил, что все, что делается в рамках ОДКБ ориентировано на обеспечение безопасности стран, входящих в организацию.
«Главные усилия предпринимаются для обеспечения безопасности прежде всего политическими средствами, используя тот большой политический потенциал, который существует в наших странах», – сказал Бордюжа.
По его словам, логика развития событий и тенденции говорят о необходимости укрепления силового потенциала Организации.
«Вот почему в рамках ОДКБ сформированы коллективные силы, коллективные двусторонние группировки, функционируют базы на территории наших государств. Все это ориентировано на то, чтобы обеспечить суверенитет и территориальную целостность наших стран. Но для того, чтобы эти силы действовали эффективно и были готовы к отражению любых угроз, они должны быть обеспечены с современными вооружением и техникой», – отметил он. Бордюжа заявил, что эта техника должна быть оперативно совместима с тем, чтобы военнослужащие не испытывали затруднений при проведении совместных коллективных боевых операций.
«Поэтому СКБ ОДКБ так много усилий предпринимает для обеспечения военно-экономического и военно-технического сотрудничества между нашими странами. Выставка ArmHiTec-2016 – подтверждение усилий, направленных на необходимость использования совместных усилий промышленного потенциала для создания новых видов вооружения, совместных предприятий, сервисных центров», – заявил генсек ОДКБ, передает Aysor.am.