ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հոկտեմբերի 13-ին հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության ռազմարդյունաբերական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Օլեգ Բոչկարյովի հետ, ով ժամանել է Հայաստան՝ մասնակցելու սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների ArmHiTec-2016 առաջին միջազգային ցուցահանդեսին:
Կողմերը բարձր են գնահատել ռազմատեխնիկական համագործակցության ներկա մակարդակն ու հաստատել այդ ուղղությամբ հետագա զարգացման անհրաժեշտությունը: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ՌԴ արտադրության ռազմական նշանակության արտադրանքի վերանորոգման, տեխնիկական սպասարկման ու արդիականացման հավատարմագրված սպասարկման կենտրոնների ցանցի, ինչպես նաև համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծմանը` ավտոմոբիլային և ինժեներական տեխնիկայի, ՀՕՊ և ՌԷՊ միջոցների ու ավիացիայի ուղղություններով, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ռուսաստանը կշարունակի զարգացնել ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Հայաստանի հետ, Երևանում ArmHiTec-2016 ցուցահանդեսում կներկայացվեն ռուսական ռազմական տեխնիկայի լավագույն նմուշները: Այդ մասին հայտնել է ArmHiTec-2016-ում «Ռոստեխ» պետական կորպորացիայի և «ՌոսօբորոնԷքսպորտ» բաժնետիրական ընկերության միացյալ պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Գոնչարովը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Լավ ավանդույթ է դառնում «ՌոսօբորոնԷքսպորտ»-ի մասնակցությունը զենքի ու ռազմական տեխնիկայի դեբյուտային ցուցահանդեսներին:
Մեզ համար սա հիանալի առիթ է՝ ցուցադրելու ժամանակակից ռուսական զենքի լավագույն նմուշները, ընդլայնել արտասահմանյան մերգործընկերների շրջանակը, շարունակել Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության ամրապնդումը Հայաստանի և այլ երկրների հետ», – ասել է Գոնչարովը:
Ցուցահանդեսում Ռուսաստանը կներկայացնի 16 ձեռնարկություն, որոնք պոտենցիալ պատվիրատուներին կցուցադրեն ժամանակակից զրահատանկային, հրթիռահրանոթային սպառազինություն ու տեխնիկա, «Ուրան» ընտանիքի ռոբոտատեխնիկական համալիրներ, ռազմական ավիացիա, հրաձգային զենք ու զինամթերք:
Բացի այդ, ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունները ArmHiTec-2016-ում կցուցադրեն նորագույն անօդաչու թռչող սարքեր ու համալիրներ, կապի միջոցներ, զորքերի կառավարման ավտոմատացված համակարգեր, հսկման և անհատական պաշտպանության միջոցներ, լազերային, տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաներ, տեղեկատվության պաշտպանության համակարգեր, հանդերձանք, բժշկական ապահովման միջոցներ:
Ցուցահանդեսը բաց է մինչև հոկտեմբերի 15-ը:
ArmHiTec-2016 ցուցահանդեսի թեմատիկ ցանկն ընդգրկում է սպառազինությունների և ռազմական տեխնիկայի գործնականում կիրառվող ամբողջ տեսականին, նորարարական տեխնոլոգիաների և բարձր ճշգրտության զենքի մշակումները. մարտի կառավարման համակարգեր, հաղորդակցման կապի միջոցներ և համակարգեր, զորքերի կառավարման ավտոմատ համակարգեր, ռոբոտատեխնիկական համակարգեր, անօդաչու ավիացիա, թռչող ապարատներ և համակարգեր, անօդաչու ավիացիայի հետ պայքարի տեխնոլոգիաներ, հայտնաբերման, որոնման և զննման միջոցներ, ճշգրիտ զենք, լազերային տեխնոլոգիաներ, օպտիկական-էլեկտրոնային սարքավորումներ և համակարգեր, ՀՕՊ միջոցներ, ռադիոհետախուզության, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի և ռադիոհակազդման միջոցներ, «Ապագայի զինվորի» սպառազինություն, տեխնոլոգիաներ, հանդերձանք և այլ թեմատիկ բաժիններ:
Բացի ծավալուն ցուցադրական մասից, ArmHiTec-2016 միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում անցկացվելու է նաև բազմազան գործարար ծրագիր, ինչը բացառիկ հնարավորություն կընձեռի անվտանգային ոլորտի առաջատար փորձագետների հետ հանդիպումների և խորհրդատվությունների անցկացման, խնդիրների քննարկման համար:

Россия продолжит развивать военно-техническое сотрудничество с Арменией, на выставке ArmHiTec-2016 в Ереване будут продемонстрированы лучшие образцы российской военной техники. Об этом сообщил журналистам руководитель объединенной делегации госкорпорации «Ростех» и АО «Рособоронэкспорт» на ArmHiTec-2016 в Ереване Владимир Гончаров.
Первая международная выставка вооружения и оборонных технологий ArmHiTec-2016 проходит в Ереване с 13 по 15 октября 2016 года.
«Становится хорошей традицией участие Рособоронэкспорта в дебютных выставках вооружений и военной техники. Для нас это прекрасный повод продемонстрировать лучшие образцы современного российского оружия, расширить круг наших зарубежных партнеров, продолжить укрепление военно-технического сотрудничества России с Арменией и другими странами», – сказал Гончаров, передает Aysor.am.
Также министр обороны Армении Виген Саркисян и председатель коллегии военно-промышленной комиссии России Олег Бочкарев обсудили вопросы создания совместных сервисных центров и предприятий.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, особое внимание было уделено созданию на территории Армении сети сервисных центров по ремонту, техническому обслуживанию и модернизации продукции военного назначения, а также созданию совместных предприятий по следующим направлениям: автомобильная и инженерная техника, средства ПВО, РЭБ и авиации.
Министр обороны и председатель коллегии военно-промышленной комиссии высоко оценили уровень двустороннего сотрудничества.
Саркисян выразил готовность в рамках производственных коопераций продолжить сотрудничество в двустороннем и многостороннем форматах.
В пресс-службе напомнили, что Россию на выставке представят 16 предприятий, которые продемонстрируют потенциальным заказчикам современные бронетанковое, ракетно-артиллерийское вооружение и технику, робототехнические комплексы семейства «Уран», военную авиацию, стрелковое оружие и боеприпасы.
Кроме того, предприятия отечественного ОПК покажут на ArmHiTec-2016 новейшие беспилотные летательные аппараты и комплексы, средства связи, автоматизированные системы управления войсками, средства охраны и индивидуальной защиты, лазерные, информационные и телекоммуникационные технологии, системы защиты информации, экипировку, средства медицинского обеспечения.
В выставке принимают участие более 50 компаний из девяти государств. В частности, основными тематическими разделами выставки являются новинки бронетанкового и ракетно-артиллерийского вооружения и военная техника, военная авиация.