ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոն տեղեկացրել է, որ հունվարին ակնկալում է որոշում աշխարհի առաջնությունների մասնակիցների քանակի ավելացման վերաբերյալ։
2016-ի փետրվարին Ինֆանտինոն ընտրվել է ՖԻՖԱ-ի նախագահի պաշտոնում։
Նրա նախընտրական քարոզարշավի կետերից մեկը հենց աշխարհի առաջնությունների մասնակիցների քանակն ավելացնելու գաղափարն էր։
Սկզբում ֆուտբոլային պաշտոնյան նշում էր, որ մասնակից երկրների թիվը պետք է 32-ից հասնի 40-ի, իսկ վերջերս Կոլումբիայում էլ Ինֆանտինոն խոսել է 48 թիմի մասին։ Առաջնությունը կմեկնարկի 32 թիմի միջև նախնական մրցաշարով։ Այդ փուլի 16 հաղթողը կմիանա այն 16 թիմին, որոնք պայքարը կսկսեն հիմնական մրցաշարում։
ՖԻՖԱ-ի խորհուրդը դրական է տրամադրված ու հունվարին կարող է համապատասխան որոշում կայացնել, Football.ua-ին հղումով գրում է Panorama.am-ը։

Президент ФИФА Джанни Инфантино признался, что ожидает в январе принятие решения об увеличении количества участников чемпионата мира, передает Football.ua.
В феврале 2016 года Инфантино был избран президентом ФИФА. Одним из пунктов его предвыборной кампании было обещании увеличить количество команд в финальной стадии чемпионата мира.
Изначально Джанни намеревался увеличить это число до 40, однако недавно в Колумбии заявил, что возможно расширение и до 48 команд. В таком случае турнир будет начинаться с предварительного плей-офф между 32 командами. 16 победителей плей-офф раунда присоединятся к 16 сеянным командам.
Инфантино заявил о том, что совет ФИФА весьма одобрительно смотрит на идею расширения ЧМ и в январе может принять соответствующее решение.