14 Հոկտեմբեր 2016 - 11:05 AMT
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը ներկայացրել է Վլադիկավկազ-Բեսլան շրջադարձային ճանապարհին տեղի ունեցած վթարի հետևանքով զոհվածների անունները։ Զոհված անձանցից երեքը ՌԴ քաղաքացի է, երկուսը՝ ՀՀ քաղաքացի:
Լունոնյան Ա.Պ. (ծնված՝ 1960թ., ՀՀ քաղաքացի), Պողոսյան Յու.Ս. (ծնված՝ 1954թ., ՀՀ քաղաքացի), Լազուկին Ա.Վ. (ծնված՝ 1968թ., ՌԴ քաղաքացի), Պանչենկո Վ.Մ. (ծնված՝ 1973թ., ՌԴ քաղաքացի), Մամչենկո Ս.Ս. (ծնված՝ 1999թ., ՌԴ քաղաքացի) , Ավտովթարի առնչությամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՌԴ ՔՕ 264 հոդվածով:
Տեղեկացվում է, որ տեղի ունեցած խոշոր վթարի առնչությամբ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության հետ կապ է հաստատել ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ ցավակցություն հայտնելով զոհվածների ընտանիքներին և առաջարկելով իր օժանդակությունը:
ՌԴ ԱԻՆ Գլխավոր վարչությունից ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը տրամադրված նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ հոկտեմբերի 14-ի առավոտյան ժամը 04.30-ի սահմաններում Վլադիկավկազ քաղաքի մոտակայքում՝ Վլադիկավկազ-Բեսլան շրջադարձային ճանապարհի 8-րդ կմ-ին, Մոսկվա-Երևան երթուղային ավտոբուսը բախվել է «Սկանիա» բեռնատարին, ինչի արդյունքում ավտոբուսում գտնվող 52 ուղևորից 5-ը զոհվել է:
Հյուսիսային Օսեթիայի առողջապահության և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարություններից ստացված վերջին տվյալներով Մոսկվա-Երևան ավտոբուսի վթարի հետևանքով Վլադիկովկասի 3 հիվանդանոցում է գտնվում 10 տուժած`
Նորիկ Աղրամանյանը (1950թ.) ստացել է ուղեղի ցնցում, Ժասմին Հարությունյանը (1949թ.)` նստատեղի ազդոսկրի կոտրվածք, Սեյրան Պողոսյանը (1990թ.)` ծնկոսկրերի կոտրվածք, գտնվում են Վլադիկովկասի հանրապետական հիվանդանոցում։
Հրանտ Բաղդասարյանը (1949թ., վիճակը` ծանր) և Ալան Սատինյանը (1978թ., վիճակը` միջին ծանրության) բուժվում են Շտապօգնության կլինիկական հիվանդանոցում։
Վլադիկովկասի մանկական հանրապետական կլինիկական հիվանդանոցում այժմ բուժվում է 5 երեխա։ Նրանցից Դիանա Դավթյանի ( 2005թ.) վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, ստացել է ծնոտի վնասվածք։ Իսկ Պավել Պալուխինի (2001թ.) Ալեքսեյ Ռոսամախինի (2000թ.) Ալեքսանդր Գալատովի (2000թ.) և Անդրեյ Լազուկինի (2006թ.) վիճակը գնահատվում է ծանր։
Աշխատանքները տեղում կազմակերպելու համար հոկտեմբերի 14-ին ՌԴ են մեկնել ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդանոցային բժշկական օգնության քաղաքականության բաժնի պետ Վարդան Վարդազարյանը և արտակարգ իրավիճակների և զորահավաքային նախապատրաստության բաժնի պետ Գաբրիել Թեփելիկյանը, ինչպես նաև ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Արամ Արսենյանը: ՀՀ ԱԻ նախարարության ներկայացուցիչ, փ/ծ ավագ լեյտենանտ Տիգրան Ավետիսյանը ՌԴ-ում ապահովում է կապը և համակարգում աշխատանքը:

14 Октябрь 2016 - 14:06 AMT
Министерство здравоохранения Армении опубликовало обновленные данные о состоянии пострадавших пассажиров автобуса, следовавшего по маршруту Москва-Ереван, пострадавших в ДТП под Бесланом.
Отмечается, что во Владикавказской республиканской больнице остаются трое пострадавших: Норик Аграманян, 1950 года рождения (он получил сотрясение мозга), Жасмин Арутюнян, 1949 года рождения (перелом бедренной кости) и Сейран Погосян, 1990 года рождения (перелом коленной кости).
В больнице «Скорой помощи» в тяжелом состоянии находятся Грант Багдасарян, 1949 года рождения и Алан Сатинян, 1978 года рождения, состояние которого оценивается как средней тяжести.
В Детской республиканской больнице остаются пять подростков – состояние здоровья Дианы Давтян 2005 года рождения врачи оценивают как средней тяжести (она получила повреждение челюсти). Четверо подростков – Павел Палухин 2001 года рождения, Алексей Росамахин 2000 года рождения, Александр Галатов 2000 года рождения и Андрей Лазукин 2006 года рождения остаются в тяжелом состоянии.
В Минздраве отметили, что в Россию отправились начальник отдела политики больничной медицинской помощи министерства здравоохранения Армении Вардан Вардазарян, начальник отдела по чрезвычайным ситуациям и мобилизационной подготовки Габриел Тепеликян и замминистра транспорта, связи и информационных технологий Арам Арсенян.
ДТП с участием рейсового автобуса Москва – Ереван произошло в 5:30 по ереванскому времени на 8 км объездной ФАД «Кавказ» на территории Северной Осетии. В автобусе находилось, по разным данным, от 45 до 52 человек.
В аварии погибли пять человек, из них трое – по национальности русские, граждане России, а двое – армяне, граждане Армении, причем один из них – водитель. Телесные повреждения получили 27 человек. Для пострадавших в аварии открыт пункт временного размещения в Доме культуры города Беслан.