2016-ի հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացել է Եվրասիական գործընկերության միջազգային առաջին համաժողովի (ԵԳՄՀ) բացման արարողությունը: Համաժողովի մասնակիցներին ողջունել են Հահաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը միջոցառման մասնակիցներին փոխանցեց երկրի ղեկավարի ողջույնի խոսքը։
Սարգսյանի խոսքով` ԵՏՄ-ին երկրի անդամակցությունը որակական նոր մակարդակի է բարձրացրել հայ-ռուսական փոխշահավետ գործընկերությունը։ «2011-ին մեր երկրները Երևանում նախաձեռնեցին միջտարածաշրջանային գործընկերության հայ-ռուսական առաջին ֆորումը, որն այս տարիների ընթացքում ապացուցեց իր պահանջվածությունը, նպաստեց մեր շրջանների ներուժի բացահայտմանը և միջտարածաշրջանային համագործակցության ամուր հիմք դրեց։ Կարգավորվել է ՌԴ 70 սուբյեկտների հետ հայկական շրջանների արդյունավետ փոխգործակցությունը, ինչը, համոզված եմ, դեռ վերջը չէ», – ասված է Սարգսյանի խոսքում։
Պուտինն իր ուղերձում ասել է. «Հայաստանի և Ռուսաստանի գործընկերային հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր պատմական, մշակութային, հոգևոր արժեքների ու դարավոր ընկերության վրա, ինչն էլ մեծ հնարավորություններ է ապահովում տնտեսության, արդյունաբերության, առևտրի, գիտության ոլորտներում կայուն զարգացման համար՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում: Հաշվի առնելով այն, որ առաջարկները մշակված են բաց և կառուցողական քննարկումների ընթացքում, դրանք անպայման կծառայեն ռուս-հայկական երկխոսության կատարելագործմանը: Ցանականում եմ բոլորիդ հաջողություն և ամենայն բարիք»:
Բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ՌԴ Տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն ու համաոժղովի նախաձեռնող, «Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողով» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արա Աբրահամյանը:
Բացման արարողությանը հետևել է մի շարք փաստաթղթերի ստորագրում, այդ թվում՝ ՌԴ Ռոստովի շրջանի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային համագործակցության մասին և Կլաստերների և տեխնոլոգիական պարկերի ասոցիցաիայի և ՀՀ Նորարարությանի և արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի միջև համագործակցության վերաբերյալ:
Համաժողովի աշխատանքային առաջին օրվա ընթացքում կայացած հանդիպումներին մասնակցել են Ռուսաստանի Խնայբանկի (Сбербанк) խորհրդի նախագահ Գերման Գրեֆը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան, Ռուսաստանի հայերի միութան նախագահ Արա Աբրահամյանը, Ռոստեխ պետկորպորացիայի արտաքին տնտեսական գործունեության գծով փոխտնօրեն Դմիտրի Շուգաևը, Ռուսաստանյան բանկերի ասոցիացիայի նախագահ Գարեգին Թոսունյանը, ՀՀ Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարի գլխավոր խորհրդական Հովհաննես Ազիզյանը, ՌԴ և ՀՀ Կորեայի Հանրապետության դեսպան Պակ Ռո Բյոկը, Forbes&Manhattan առևտրային բանկի հիմնադիր և տնօրեն Սթեն Բհարթին, Ռազմավարական, քաղաքական անվտանգության և տնտեսական խորհրդատվության ինստիտուտի նախագահ (ISPSW) Պետեր Ռոելը և այլք:
Մասնակիցները քննարկել են ԵՏՄ շրջանակում և դրանից դուրս նոր երկկողմանի և բազմակողմանի համագործակցության հնարավորությունները, դրանց քաղաքական և տնտեսական անդրադարձը մասնակից երկրների զարգացման վրա, մասնակիցների շահերը, ինչպես նաև Եվրասիական տարածաշրջանում ներդրումային միջավայրի բարելավման և ներդրումային անվտանգության մեխանիզմների մշակման և ձեռնարկատիրության աջակցմանը վերաբերող հարցեր: Հանդիպումները վարեցին ՌԴ նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազևը և ՌԴ նախագահի խորհրդական, Ռուսաստանի Արևտրաարդյունաբերական պլատի անդամ Իգոր Ֆինոգենովը:
ԵԳՄՀ նպատակը Եվրասիական տարածաշրջանում երկկողմ և բազմակողմ տնտեսական համագործակցությանն ուղված ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացումն է՝ ԵՏՄ-ի Չինաստանի, Հնդկաստանի, Իրանի, ԱՊՀ-ի, BRICS-ի և այլ շահագրգիռ պետությունների և ինտեգրացիոն համակարգերի մասնակցությամբ: Հոկտեմբերի 14-ին ԵԳՄՀ-ին զուգահեռ անցկացվել է նաև Ռուս-հայկական միջտարածաշրջանային հինգերորդ համաժողովը: Համաժողովի կազմակերպիչներն են Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարարությունը և ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը:

14 октября 2016 года в Ереване состоялось открытие первого Международного Форума Евразийского Партнерства (МФЕП). Президент Республики Армения Серж Саргсян и президент Российской Федерации Владимир Путин направили приветственные послания участникам Форума.
Согласно Саргсяну, присоединение Армении к ЕАЭС подняло на новый уровень российско-армянское взаимовыгодное сотрудничество.
«В 2011 году наши страны провели в Ереване первый армяно-российский форум межрегионального сотрудничества, который за эти годы доказал свою востребованность, поспособствовал выявлению потенциала наших регионов и заложил крепкие основы для межрегионального сотрудничества. Наладилось сотрудничество 70 субъектов РФ с армянскими регионами, и это, я уверен, еще не конец»,- говорится в послании Саргсяна.
В обращении Путина, в частности, говорится: «Союзнические отношения между Россией и Арменией базируются на общих исторических, культурных, духовных ценностях, вековых традициях дружбы и добрососедства. Этот прочный, консолидирующий фактор обеспечивает большие возможности для развития устойчивого эффективного сотрудничества наших стран в сфере экономики, промышленности, торговли, расширения гуманитарных, научных и образовательных контактов, в реализации востребованных высокотехнологических проектов, как в двустороннем, так и многостороннем форматах».
С приветственным словом на открытии мероприятия выступили премьер-министр Республики Армения Карен Карапетян, председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян, министр транспорта Российской Федерации Максим Соколов и инициатор форума, посол доброй воли ЮНЕСКО по развитию диалога между цивилизациями, президент общественной организации «Международный форум евразийского партнерства» Ара Абрамян.
После открытия состоялась также церемония подписания двухсторонних документов, в том числе: Соглашения между Правительством Ростовской области (Российская Федерация) и Правительством Республики Армения о торгово-экономическом, научно-техническом и культурном сотрудничестве и Соглашения о сотрудничестве между Ассоциацией кластеров и технопарков и Фондом инновационного и промышленного развития Республики Армения.
В первый день форума в деловых встречах и обсуждениях приняли участие председатель правления ПАО Сбербанк Герман Греф, посол доброй воли ЮНЕСКО по развитию диалога между цивилизациями; президент общественной организации «Международный форум евразийского партнерства» Ара Абрамян, заместитель генерального директора по внешнеэкономической деятельности Госкорпорация «Ростех» Дмитрий Шугаев, президент Ассоциации российских банков Гарегин Тосунян, Чрезвычайный и полномочный Посол Республики Корея в Российской Федерации и в Республике Армения по совместительству Пак Ро Бёк, главный советник министра международной экономической интеграции и реформ Республики Армения Оганес Азизян, президент Института по вопросам стратегии, политики, безопасности и экономики (ISPSW) Питер Роэлл, исполнительный директор Forbes&Manhattan Стэн Барти и другие.
Участники форума обсудили вопросы политики и экономики в контексте ЕАЭС, обменялись мнениями касательно необходимости многостороннего и двустороннего сотрудничества как в рамках ЕАЭС, так и с другими странами и экономическими организациями, о способах создания инвестиционной среды, обеспечении инвестиционной безопасности и разработки механизмов поддержки бизнеса. Спикеры коснулись также темы перспектив технологического сотрудничества.
В качестве модераторов встреч выступили советник президента Российской Федерации Сергей Глазьев и советник президента РФ, член Торгово-промышленной палаты Российской Федерации Игорь Финогенов.
Цель МФЕП – развитие интеграционных процессов двустороннего и многостороннего торгово-экономического партнерства в Евразийском пространстве с участием Евразийского экономического союза, Китая, Индии, Ирана, СНГ, ШОС, БРИКС и других заинтересованных государств и интеграционных структур. 14 октября параллельно с МФЕП прошел также Пятый российско-армянский межрегиональный форум. Организаторами Форума являются Минэкономразвития России и Министерство территориального управления и развития Республики Армения.