Մոսկվա-Երևան ավտոբուսի վթարից տուժած ՀՀ քաղաքացիները հատուկ չվերթով տեղափոխվել են Երևան։
«Զվարթնոց» օդանավակայանում նրանց սպասող շտապբուժօգնության բրիգադները 8 վիրավորի տեղափոխել են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն։ Բոլորը Վլադիկովկասի հիվանդանոցներում ստացել են անհրաժեշտ բժշկական օգնություն։ Բժշկական կենտրոն է դիմել ևս 3 տուժած, տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։
Հիվանդանոցում գտնվող 11 քաղաքացին այժմ լաբորատոր և գործիքային հետազոտություններ են անցնում։
Երևանի քաղաքապետարանի «Շտապբուժօգնության» մասնագետները 50-ամյա տուժածին օդանավակայանում անհրաժեշտ բժշկական օգնություն ցուցաբերելուց հետո տուն են ուղարկել։
Հոկտեմբերի 14-ի առավոտյան ժամը 04.30-ի սահմաններում Վլադիկավկազ քաղաքի մոտակայքում՝ Վլադիկավկազ-Բեսլան շրջադարձային ճանապարհի 8-րդ կմ-ին, Մոսկվա-Երևան երթուղային ավտոբուսը բախվել է «Սկանիա» բեռնատարին, ինչի արդյունքում ավտոբուսում գտնվող 52 ուղևորից 5-ը զոհվել է:
Աշխատանքները տեղում կազմակերպելու համար հոկտեմբերի 14-ին ՌԴ են մեկնել ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդանոցային բժշկական օգնության քաղաքականության բաժնի պետ Վարդան Վարդազարյանը և արտակարգ իրավիճակների և զորահավաքային նախապատրաստության բաժնի պետ Գաբրիել Թեփելիկյանը, ինչպես նաև ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Արամ Արսենյանը:
ՌԴ ՆԳՆ քննչական վարչության՝ Հյուսիսային Օսեթիայի Հանրապետության ստորաբաժանման վարույթում հարուցվել է քրեական գործ` ՌԴ քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 5-րդ մասի հատկանիշներով (Ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի մարդու մահ)։Մշակվել են աշխատանքային վարկածներ, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ վթարի պատճառները պարզելու ուղղությամբ:

В ереванском медицинском центре «Сурб Григор Лусаворич» (Св. Григорий Просветитель) в настоящее время обследование проходят 11 пострадавших в ДТП пассажиров автобуса «Москва-Ереван».
В ереванском аэропорту прибывших спецрейсом пострадавших встречал и министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян.
В беседе с журналистами министр подчеркнул, что будут предприняты соответствующие меры в направлении повышения безопасности пассажирских перевозок.
Отмечается, что прибывших спецрейсом пассажиров попавшего в ДТП автобуса «Москва-Ереван» в аэропорту «Звартноц» встречали бригады скорой помощи.
Восемь пассажиров были госпитализированы в медцентр «Сурб Григор Лусаворич» на каретах скорой помощи, еще 3 самостоятельно обратились в больницу за медицинской помощью».
Еще одному пострадавшему медики оказали помощь в аэропорту, после чего он отправился домой. Ход лечения пострадавших находится под контролем министра здравоохранения Армении.
В ночь на 14 октября в 4:30 мск на 8 км объездной дороги ФАД «Кавказ» в Северной Осетии автобус марки Mercedes Benz-0404-15R, следовавший по маршруту Москва-Ереван, врезался в грузовик марки «Скания», в результате чего 5 человек из 52 пассажиров автобуса погибли, 27 – пострадали, из них четверо детей от 10 до 15 лет.