Հոկտեմբերի 17-ը Աղքատության վերացման համար պայքարի միջազգային օրն է: Օրվա պատմությունը կապված է 1987-ի հոկտեմբերի 17-ի հետ, երբ ավելի քան 100 000 մարդ էր հավաքվել Փարիզի Տրոկադերո հրապարակում, որտեղ 1948թ. ստորագրվել է մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, որպեսզի օրը նվիրվի ծայրահեղ աղքատության, բռնության ու սովի զոհերի հիշատակին: Դրանից 5 տարի անց՝ 1992-ի դեկտեմբերի 22-ին, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան բանաձև ընդունեց՝ հոկտեմբերի 17-ը հռչակելով Աղքատության վերացման համար պայքարի միջազգային օր:
«Աղքատության վերացման համար պայքարը մեր ժամանակի բարոյական մարտահրավերներից մեկն է և չի կարող լինել առանձին անձանց նպատակը, այն պետք է լինի շատերի կոչումը: Աղքատության վերացման համար պայքարի այս միջազգային օրը ես կոչ եմ անում բոլորին միանալ այդ պայքարին: Միասին մենք կարող ենք իսկական առաջընթացի հասնել աղքատության վերացման գործում»,- ասված է 2006-ի հոկտեմբերի 17-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ուղերձում՝ Աղքատության վերացման համար պայքարի միջազգային օրվա կապակցությամբ, մեջբերում է Caled.ru-ն:
Օրվա նպատակն է աղքատության վերացման դեմ պայքարի իրազեկությունը բարձրացնել բոլոր երկրներում: Տարբեր դասակարգերի, համոզմունքների և սոցիալական ծագմամբ մարդիկ ամեն տարի հոկտեմբերի 17-ին համախմբվում են՝ հաստատելու իրենց դիրքորոշման անփոփոխությոնը և չքավորներին ցույց տալու իրենց համերաշխությունը:
Ըստ Համաշխարհային բանկի խմբի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի նոր համատեղ վերլուծության, երկու անգամ ավելի հավանական է, որ երեխաներն ապրեն ծայրահեղ աղքատության մեջ, քան մեծահասակները: «Վերջ դնենք ծայրահեղ աղքատությանը՝ կենտրոնանալով երեխաների վրա» ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ 2013թ.-ին զարգացող երկրներում բնակվող երեխաներն ապրել են այնպիսի տնային տնտեսություններում, որոնք գոյատևել են օրական 1.90 կամ պակաս ԱՄՆ դոլարով՝ մեծահասակների 9.2 տոկոսի դիմաց: Աշխարհում գրեթե 385 միլիոն երեխա ապրում է ծայրահեղ աղքատության մեջ:

История проведения Международного дня борьбы за ликвидацию нищеты (International Day for the Eradication of Poverty) неразрывно связана с датой 17 октября 1987 года. В тот день более 100 тысяч человек собрались на площади Трокадеро в Париже, где в 1948 году была подписана Всеобщая декларация прав человека, чтобы отдать дань памяти жертв крайней нищеты, насилия и голода.
Собравшиеся заявили, что нищета является нарушением прав человека, и подтвердили необходимость совместными усилиями добиваться соблюдения этих прав. Соответствующие заявления начертаны на Памятном камне, который был открыт в тот день.
В 1992 году своей резолюцией (A/RES/47/196) Генеральная Ассамблея ООН объявила 17 октября Международным днем борьбы за ликвидацию нищеты и призвала все государства посвящать этот День проведению и пропаганде, в зависимости от специфики страны, конкретных мероприятий, связанных с ликвидацией нищеты и бедности.
«Борьба за ликвидацию нищеты – один из основных моральных вызовов нашего времени – не может оставаться целью единиц; она должна стать призванием многих. В этот Международный день борьбы за ликвидацию нищеты я настоятельно призываю всех присоединиться к этой борьбе. Вместе мы можем добиться реального и значительного прогресса в деле ликвидации нищеты», – говорится в послании Генерального секретаря ООН по случаю Международного дня борьбы за ликвидацию нищеты, 17 октября 2006 года, цитирует Calend.ru.
Целью проведения этого Дня является повышение осведомленности о необходимости борьбы за ликвидацию нищеты и бедности во всех странах.
Около 385 миллионов детей в мире вынуждены жить в условиях крайней нищеты. Об этом говорится в докладе, подготовленном Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ) и Всемирным банком (ВБ).По итогам проведенного ими анализа данных по 89 странам был сделан вывод, что дети вдвое чаще взрослых оказываются за чертой бедности. По состоянию на 2013 год, 19,5% несовершеннолетних из развивающихся государств были вынуждены существовать на сумму, меньшую или равную $1,9 в сутки. Для сравнения, в аналогичных условиях проживали 9,2% взрослых.
Ранее Всемирный банк опубликовал другой доклад, согласно которому 767 млн человек по миру тратят на жизнь меньше, чем на $1,9 в день, что считается порогом крайней нищеты. В ВБ подчеркивают, что огромное число детей, оказавшихся за чертой бедности, говорит о насущной необходимости инвестирования в программы социальной помощи, а также на важность обеспечения людей достойными рабочими местами.