Երևանում տեղի ունեցած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գագաթնաժողովում խորհրդի նիստի արդյունքներով Երևանի և Մոսկվայի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստան զինատեսակների նոր խմբաքանակ մատակարարելու վերաբերյալ: Այս մասին հոկտեմբերի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը՝ հաստատելով այդ մասին շրջանառվող տեղեկությունները:
«Այո, նմանատիպ ինֆորմացիա կա: Բնականաբար այս պահին, քանի որ այդ գործարքը չի իրագործվել, չեմ ասի, թե կոնկրետ ինչ զինատեսակներ են Հայաստանին տրամադրվելու: Բայց այն հանգամանքը, որ առկա են այդ պայմանավորվածությունները, հիմք են տալիս ենթադրելու, որ բավականին կարճ ժամկետում մատակարարաումը կիրագործվի», -հավելել է Մինասյանը:
Panorama.am-ը հայտնում է, որ Մինասյանը հավելել է. «Այնպես, ինչպես նախորդ տարիներին Հայաստանի գլխավոր ռազմատեխնիկակակն գործընկերը կար և մնում է Ռուսաստանը, այնպես էլ այս դեպքում ու կշարունակվի այդ համագործակցությունը տեսանելի ապագայում»:
Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի սեղմ կազմով նիստը՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի, Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևի, Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Բակիջան Սագինտաևի և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի մասնակցությամբ: Նիստը վարել է Հավաքական անվտանգության խորհրդում 2015-2016թթ. նստաշրջանների միջև ընկած ժամանակահատվածում նախագահությունն ստանձնած ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Սեղմ կազմով բանակցություններին հաջորդել է ընդլայնված կազմով նիստը՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Կարդացեք նաև՝ ՀՀ նախագահ. Հավաքական անվտանգության ռազմավարության ընդունումը վկայում է ՀԱՊԿ-ում համակարգման նոր որակի մասին

По итогам состоявшегося в Ереване заседания Совета Коллективной безопасности ОДКБ Ереван и Москва договорились о новых поставках вооружения в Армению. Об этом заявил 17 октября на пресс-конференции военный эксперт Сергей Минасян.
«Да, есть подобная информация. Естественно, пока сделка не состоялась, я не могу сказать, о каких видах вооружениях идет речь. Но тот факт, что существуют такие соглашения, дает основание предполагать, что поставки будут осуществлены за довольно короткий срок», – сказал Минасян, пишет Panorama.am.
«Так же, как и в предыдущие годы, главным военно-техническим партнером Армении была и остается Россия, так и в этом случае, это сотрудничество продолжится и впредь», – добавил он.
14 октября в Ереване состоялась сессия Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), которую провел президент Республики Армения Серж Саргсян как президент страны председательствующей в Совете коллективной безопасности Организации в период между сессиями 2015- 2016 гг.
На сессии обсуждались ход реализации решений предыдущих саммитов ОДКБ, а также приоритеты, предложенные Республикой Армения в период своего председательства в Организации.Среди включенных в повестку заседания двух десятков вопросов участники заседания обсудили международную ситуацию и актуальные вопросы обеспечения коллективной безопасности, рассмотрели проекты решений о Стратегии коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности на период до 2025 года и о создании Центра кризисного реагирования ОДКБ, выполнение решений по совершенствованию деятельности ОДКБ, а также по противодействию международному терроризму.